Pre Loader

Brexit i Credit Week

//Brexit i Credit Week

Nie, to nie będzie kolejny nudny artykuł o Brexit’cie. No może troszkę i tylko dlatego aby zakreślić arcyciekawy kontekst konferencji, na którą chcę Państwa zaprosić. W połowie marca już trzeci raz z rzędu wybieram się na Credit Week do Londynu. Tym razem dyskusja na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie będzie do znudzenia (i zdenerwowania Brytyjczyków) powtarzaną śpiewką, ale pełną trwogi wymianą zdań na temat tego co stanie się za kilka tygodni.

Negocjacje w sprawie Brexit’u trwają już dwa lata, a kompromisu i ostatecznej umowy podpisać się do tej pory nie udało. Dla jednych komedia, dla innych tragedia – spektakl, którego jesteśmy świadkami wkrótce dobiegnie końca. Najbardziej teraz prawdopodobnym scenariuszem wydaje się tzw. twardy Brexit, czyli opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej bez żadnych umów. Duża niepewność panuje po obu stronach kanału La Manche i może zakłócić działanie firm unijnych, w tym polskich, dla których Wielka Brytania jest ważnym partnerem handlowym.

Narodowy Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych (NIESR – National Institute of Economic and Social Research’s) opracował scenariusze dla ekonomicznych skutków Brexitu. Pod uwagę brano łagodne wyjście Wielkiej Brytanii z UE w marcu 2019 r. i wejście w okres przejściowy trwający do grudnia 2020 r. Eksperci NIESR, stwierdzili, że dojdzie do ogromnej redukcji handlu i inwestycji. PKB zmniejszy się o 3,9% do 2030 r., co odpowiada wynikom gospodarczym Wali lub Londynu. Scenariusz pesymistyczny zakłada, że koszty Brexitu, obniżą PKB o 5,5%, czyli o 140 mld funtów. Można tylko sobie wyobrazić skalę potencjalnej katastrofy w przypadku nieziszczenia się tych, mimo wszystko, pozytywnych scenariuszy. NIESR oszacował również, że całkowita wymiana handlowa między Wielką Brytanią i UE może zmaleć o 46%. W raporcie zaprojektowano również łagodniejsze efekty Brexitu. Jeśli udało by się pozostać w unii celnej po zakończeniu okresu przejściowego, a więc poprzez zastosowanie tak zwanego “mechanizmu awaryjnego dotyczącego granicy irlandzkiej” (ang. The Irish border Brexit backstop), oznaczałoby to utracenie ok. 70 mld funtów rocznie do 2030 r.

Brytyjczycy nie tylko zapełniają magazyny produktami żywnościowymi, które w 50% importują z UE. Przygotowują nawet plan ewakuacji swojej królowej w razie rozruchów jakie przewidywane są po 29 marca w razie twardego Brexit’u.

Dlatego też, odbywająca się w dniach 18-22 marca konferencja Credit Week, a zwłaszcza wydarzenie dla zarządzających kredytem kupieckim pod nazwą Credit Summit, będzie znakomitą okazją do poznania osobiście opinii i komentarzy brytyjskich credit managerów.

Na konferencji spotkam się ze społecznością Credit500 – kilkuset osób mających istotny wpływ na środowiska zarządzających należnościami handlowymi w swoich krajach. Jestem dumny, iż jestem wśród nich!

Dla wszystkich sympatyków PICM dostępny jest 25% rabat na bilety wstępu na to wydarzenie. Zainteresowanych proszę o kontakt na adres e-mail rdyrcz@picm.pl.

ZAPRASZAM!