Dlaczego zarządzanie należnościami handlowymi jest ważne?
Należności to jedno z kluczowych pojęć ekonomicznych i kategoria podlegająca pomiarowi w systemie rachunkowości. Należności należą do grupy aktywów bardzo podatnych na utratę wartości ze względu na stale występujące ryzyko niedotrzymania zapłaty przez niesolidnych kontrahentów. Z punktu widzenia przedsiębiorstwa – sprzedawcy, kredyt kupiecki jest ważnym instrumentem walki o klienta – sprzedawca dąży do osiągnięcia wzrostu liczby odbiorców, utrwalenia lojalności odbiorców, wzrostu udziału w rynku i w efekcie maksymalizacji zysków przez oferowanie atrakcyjnych warunków rozliczeń.
Kredyt kupiecki jest ważnym instrumentem walki o klienta, a należności handlowe to istotna część majątku każdego przedsiębiorstwa (zwykle około 30-40% sumy bilansowej)
Należności handlowe to istotna część majątku każdego przedsiębiorstwa. Stanowią one zwykle około 30-40% sumy bilansowej. Kompetentni pracownicy działów finansowych odpowiedzialnych za kontrolę kredytu kupieckiego to niezbędna część zespołu każdego przedsiębiorstwa. Ich zadaniem jest zapobieganie zatorom płatniczym – wyzwaniu i nieustającym problemie dla wielu firm.
Kompetentni pracownicy działów finansowych odpowiedzialnych za kontrolę kredytu kupieckiego to niezbędna część zespołu każdego przedsiębiorstwa
Opóźnienia płatności odbiorców bardzo często powodują, że przedsiębiorstwo – wierzyciel nie może wywiązać się z bieżących własnych zobowiązań, traci płynność finansową. Fundacja Polski Instytut Credit Management (PICM) to platforma wymiany doświadczeń oraz zdobywania wiedzy w zakresie skutecznego i mądrego zarządzania ryzykiem kredytu kupieckiego.
Polski Instytut Credit Management (PICM) to platforma wymiany doświadczeń oraz zdobywania wiedzy w zakresie skutecznego i mądrego zarządzania ryzykiem kredytu kupieckiego
PICM przekazuje wiedzę oraz stwarza możliwości dające korzyść zarówno pracownikom działów finansowych z mniejszym i większym stażem, w firmach różnej wielkości i wszystkich branż.
PICM jest częścią FECMA, czyli Federation of European Credit Management Associations, której celem jest promocja najlepszych praktyk poprzez stworzenie wspólnej platformy dzielenia wiedzy oraz doświadczeń. Dzisiaj to sieć około 50-cio tysięcznej społeczności Credit Manager’ów m.in. z Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Rosji, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii.
PICM jest częścią FECMA. Celem FECMA celem jest promocja najlepszych praktyk poprzez stworzenie wspólnej platformy dzielenia wiedzy oraz doświadczeń dla Credit Managerów z całej Europy i świata
We wrześniu 2021 roku, PICM był organizatorem 4-tego Europejskiego Kongresu FECMA.
Każdy pracodawca ma na uwadze zapewnienie swoim pracownikom rozwoju, jak najlepszej bieżącej wiedzy oraz najwyższej jakości kwalifikacji. Aby to osiągnąć, niezbędny jest interesujący program szkoleniowy, który będzie jednocześnie motywował do dalszego rozwoju a także dostarczał realnej wartości dodanej dla działalności przedsiębiorstwa.
PICM oferuje niepowtarzalne połączenie pełnej wiedzy teoretycznej z naciskiem na praktyczne jej zastosowanie
Unikatowa na rynku oferta Polskiego Instytutu Credit Management z zakresu zarządzania ryzykiem kredytowym w przedsiębiorstwie, oparta jest na nowoczesnej teorii oraz doświadczeniu prowadzących. PICM oferuje niepowtarzalne połączenie pełnej wiedzy teoretycznej z naciskiem na praktyczne jej zastosowanie.
Co oferuje Państwu PICM?
Webinaria PICM
Webinaria PICM są znakomitym uzupełnieniem szkoleń tradycyjnych oraz seminariów CREDIT CLUB PICM, a ich dostępność w prezentacji „na życzenie” (w ramach Strefy Credit Managera dla członków PICM Associate), oznacza, że uczestnicy mają swobodny dostęp do transmitowanych treści i mogą odtwarzać je dowolną ilość razy. Webinaria PICM to oszczędność czasu. Uczestnicy mogą wybrać najdogodniejszy dla siebie czas szkolenia, w którym mogą uczestniczyć także te osoby, które nie mogłyby wziąć udziału w tradycyjnym spotkaniu CREDIT CLUB PICM.
Współpraca z PICM
Jesteśmy otwarci na współpracę z firmami, organizacjami czy osobami chcącymi wspólnie z nami realizować naszą misję i cele. Z przyjemnością obejmiemy patronatem wydarzenia, których temat mieści się w celach statutowych PICM. Nawiążemy współpracę z samodzielnymi bądź instytucjonalnymi ekspertami zarządzania ryzykiem kredytowym, należnościami, analizy finansowej czy trenerami biznesu.
Zainteresowanych współpracą zapraszamy do kontaktu: picm@picm.pl.
Interesuje Cię tematyka zarządzania należnościami handlowymi i kredytem kupieckim w przedsiębiorstwie?
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera PICM
Newsletter PICM rozsyłany jest na początku każdego miesiąca