Pre Loader

FECMA 2021

/FECMA 2021

W dniach 15 oraz 16 września 2021 roku odbył się, po raz pierwszy w Polsce, 4-ty Europejski Kongres FECMA, organizacji zrzeszającej instytuty oraz stowarzyszenia zarządzających należnościami handlowymi z całej Europy. Jak zwykle dopisała frekwencja i pełna sala konferencyjna uczestników wydarzenia miała okazję czerpać z bogatej i niezwykle merytorycznej agendy kongresu. Nasi goście z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier, Holandii czy Belgii, przedstawili specyfikę zarządzania należnościami charakteryzującą ich regiony.

Kongres FECMA był doskonałą okazją zdobycia nowej wiedzy oraz zwiększenia swoich kompetencji. Zapraszamy do obejrzenia relacji z 4-tego Europejskiego Kongresu Credit Management FECMA!

Organizatorami wydarzenia byli Polski Instytut Credit Management (PICM) oraz zrzeszenie instytutów i stowarzyszeń dla zarządzających należnościami handlowymi FECMA (Federation of European Credit Management Associations).

Kongres FECMA był prezentacją najnowszych trendów, metod oraz praktyki zarządzania ryzykiem kredytu B2B. Wydarzenie dało możliwość skonfrontowania własnej wiedzy z doświadczeniami praktyków zarządzania ryzykiem kredytowym, zarówno z firm polskich jak i międzynarodowych korporacji. Omawiając całość procesu order-to-cash w przedsiębiorstwie, zakres merytoryczny kładł nacisk na działania zmierzające do minimalizacji powstawania trudnych oraz nieściągalnych należności.

 

Do kogo adresowane było wydarzenie?

Adresatami konferencji byli właściciele firm, eksperci oraz kadra zarządzająca z obszaru zarządzania ryzykiem kredytowym B2B, a w szczególności: działy finansowe, działy oceny ryzyka kredytowego, działy kontroli kredytowej, zarządzanie ryzykiem, działy kontrolingu finansowego, działy monitoringu należności, działy windykacji oraz zarządzanie gotówką (treasury).

FECMA, czyli Europejska Federacja Organizacji Credit Management (Federation of European Credit Management Associations – FECMA) jest zrzeszeniem stowarzyszeń i instytutów promujących nowoczesne zarządzanie należnościami handlowymi. Celem FECMA jest promocja najlepszych praktyk poprzez stworzenie wspólnej platformy dzielenia wiedzy oraz doświadczeń. Dzisiaj to sieć około 50-cio tysięcznej społeczności Credit Manager’ów m.in. z Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Rosji, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii.

Współorganizatorem i gospodarzem kongresu FECMA w Polsce był Polski Instytut Credit Management (PICM). Od ponad 6 lat, PICM z sukcesem prowadzi działania edukacyjne z zakresu zarządzania należnościami handlowymi.

PICM był do tej pory organizatorem corocznej konferencji Credit Risk. Każda kolejna edycja była lepsza od poprzedniej. Tym razem zamiast niej odbyło się wydarzenie jeszcze bardziej merytoryczne o tematyce europejskiej i globalnej.

AGENDA

13:00 – 14:00 REJESTRACJA
14:00 – 14:15

Przywitanie gości

Ludo Theunissen

FECMA President, Dyrektor Zarządzający Instituut voor Kredietmanagement (IvKM)

14:15 – 15:00

Biznes w oceanie niepewności

John Lorié

Główny Ekonomista, Atradius Credit Insurance

15:00 – 15:45

Zatory płatnicze – prawo i praktyka biznesowa

Michał Rączkowski, Michał Kwieciński

Managing Partners, RK Legal

15:45 – 16:30 PRZERWA KAWOWA
16:30 – 17:30

Międzynarodowe zarządzanie kredytem kupieckim – wyzwania na dzisiaj

Dyskusja panelowa

Moderator: Josef Busuttil, Dyrektor MACM

Philip King (Wielka Brytania)
CICM, former Small Business Commissioner

Valérie Collot (Francja)
Trade Finance & Treasury at Safran Electronics & Defense, Credit Director

Peter Szentirmay (Węgry)
Hungarian Credit Management Association

Jan Schneider-Maessen (Niemcy)
Bundesverband Credit Management e.V., Członek Zarządu

19:30

Wieczorny Cocktail & Uroczysta Kolacja

miejsce: Qubus Hotel, Kraków

8:30 – 9:00 REJESTRACJA
9:00 – 9:30

Otwarcie kongresu: Managing Credit in Europe

Glen Bullivant

FCICM, Chartered Institute of Credit Management (CICM)

9:30 – 10:00

Główne trendy w finansowaniu handlu międzynarodowego

Chantal Joosse

Business Development Director, Strategic Partnerships, Stenn International Ltd.

10:00 – 10:30

Efektywne sprawdzanie zdolności kredytowej kontrahenta

dr inż. Tomasz Jastrząb

Technicenter, ekspert ds. analizy i przetwarzania danych

10:30 – 11:15 PRZERWA KAWOWA
11:15 – 11:45

Współczesne podejście do zarządzania ryzykiem kredytowym

Frank Hommersen

Director, Data Solutions Practice Group, Moody’s Analytics

11:45 – 12:15

Dlaczego mądrzy ludzie
podejmują złe decyzje finansowe?

Borys Sadowski

GEKKO Collections, Dyrektor Generalny

12:15 – 12:45

Windykacja międzynarodowa w Europie – wyzwania i trendy

Thomas Voller

EuroCollectNet Lawyers

12:45 – 14:00 NETWORKING & LUNCH
14:00 – 14:30

Bon crédit – Wyzwania dla kontroli kredytowej na rynku francuskim

Vincent-Bruno Larger

Secrétaire Général, l’Association Française Des Credit Managers et Conseils (AFDCC)

14:30 – 15:00

Rachunkowość kreatywna, quo vadis?

Piotr Rybicki

nadzorkorporacyjny.pl, Rada Programowa PICM

15:00 – 15:30 PRZERWA KAWOWA
15:30 – 16:00

W prostych słowach o dzisiejszej sytuacji gospodarczej

dr Przemysław Kwiecień

Head of Research, X-trade Brokers DM S.A

16:00 – 16:30

Docelowy model zarządzania należnościami dla MSP na podstawie doświadczeń w Holandii

Cees Jansen

Nederlandse Vereniging voor Credit Management (VVCM)

16:30 – 17:00

Zakończenie kongresu

Ludo TheunissenRobert Dyrcz

Wieczorny Cocktail & Uroczysta Kolacja

Networking podczas kongresu to nie tylko kuluarowe spotkania w przerwach miedzy prelekcjami. Zapraszamy państwa do udziału w wieczornym koktajlu oraz uroczystej kolacji! Artystyczny akcent naszego spotkania zapewni występ zespołu The Hub z wokalistką Azzja.

Joanna AZZJA Mądry Wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Półfinalistka VIII. edycji The Voice of Poland w drużynie Marii Sadowskiej. W programie wykonywała takie utwory jak Smooth operator, Hey Mama, Bez Ciebie, Nigdy więcej nie tańcz ze mną. W 2013 roku znalazła się w półfinale VII edycji programu Must Be The Music.

Wieczorny koktail oraz uroczysta kolacja odbędzie się w sali konferencyjnej hotelu Qubus. Zapraszamy!

MIEJSCE KONGRESU

Kongres FECMA odbędzie się w Qubus Hotel Kraków, znajdującym się nad brzegiem Wisły, tuż obok zabytkowej dzielnicy Kazimierz.

Kraków jak magnes przyciąga turystów z całego świata i daje praktycznie nieograniczone możliwości dobrego spędzenia wolnego czasu. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Stare Miasto, żydowski Kazimierz, Stare Podgórze czy Nowa Huta – to tylko część wartych poznania części miasta. Kraków to również miasto kościołów, których jest ponad 120, a także miasto młodości papieża Polaka, św. Jana Pawła II.

Historia Krakowa jako zorganizowanego ośrodka miejskiego zaczyna się około VII–VIII w. n.e. Do dziś możemy podziwiać pozostałości po pierwszych mieszkańcach w postaci dwóch kopców: Krakusa i Wandy. Ośrodek władzy od początku skupiał się na wzgórzu wawelskim.

Dziś Kraków to miasto nowoczesne, wciąż się rozwijające. Tygiel, w którym tradycja mieszkańców miesza się ze studencką awangardą. Dzięki wielu zabytkom, doskonale zachowanej starej zabudowie nie zatracił swego majestatycznego charakteru. Kraków jest po prostu magiczny.

SPONSORZY DIAMENTOWI

Firma Atradius oferuje ubezpieczenia kredytu kupieckiego, a także usługi windykacyjne na całym świecie. Nasze oddziały są rozmieszczone w ponad 50-ciu krajach świata. Oferowane ubezpieczenia należności i usługi windykacyjne pozwalają firmom zabezpieczyć się przed ryzykiem związanym ze sprzedażą produktów i usług w kredycie kupieckim.

STENN-pos-3c-CMYK

Stenn International Ltd. jest brytyjskim dostawcą finansowania handlu międzynarodowego, który obsługuje handel między Azją a rynkami rozwiniętymi. Stenn jest prowadzony przez doświadczony zespół managerów z osiągnięciami w budowaniu wielomiliardowego biznesu w zakresie finansów na rynkach wschodzących.

sponsorzy złoci

EuroCollectNet jest stowarzyszeniem prawników europejskich oferujących kompleksową obsługę w zakresie windykacji należności na całym obszarze Europy. Działa ono jako grupa specjalistyczna w tematyce windykacji międzynarodowej.

Bureau van Dijk jest wiodącym dostawcą informacji biznesowych i specjalizuje się w analizie danych prywatnych firm w połączeniu z oprogramowaniem do wyszukiwania i analizowania struktur właścicielskim przedsiębiorstw z całego świata. Jest częścią grupy Moody’s.

sponsor srebrny

Euler Hermes to grupa ubezpieczeniowo-finansowa, która należy do koncernu Allianz AG, z siedzibą w Monachium. Główne obszary działalności grupy Euler Hermes to ubezpieczenie należności, polubowna i sądowa windykacja należności, ocena kondycji finansowej podmiotów gospodarczych, analizy branżowe, gwarancje ubezpieczeniowe.

partner strategiczny

RiskMan to profesjonalny broker ubezpieczeniowy, wiodący w Polsce specjalista w ubezpieczeniu należności handlowych.

Zatrudniając kilkudziesięciu pracowników (w tym licencjonowanych brokerów) obsługuje kilkaset polis ubezpieczenia należności. RiskMan należy do International Credit Brokers Alliance (ICBA).

PARTNER organizacyjny

PARTNERZY merytoryczni

PARTNERZY medialni

KONTAKT

dla uczestników

Małgorzata Barnaś
+48 797 360 033

Joanna Iwaniec
+48 883 569 500

picm@picm.pl

KONTAKT

dla partnerów i sponsorów

Robert Dyrcz
rdyrcz@picm.pl
+48 600 093 372