Adam Kosiński
STU Ergo Hestia S.A., Dyrektor Biura Ubezpieczeń Finansowych
Dyrektor Biura Ubezpieczeń Finansowych Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia S.A.
Zarządza działalnością Hestii w zakresie ubezpieczeń finansowych od 2001r.
Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Studium Podyplomowego „Pieniądz i Bankowość” na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Związany z ubezpieczeniami finansowymi od ponad 25 lat.
W latach 1999-2001 wykładał w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości.
Uhonorowany odznaką „Za Zasługi dla Ubezpieczeń” przez Polską Izbę Ubezpieczeń.
Ekspert w zakresie psychologii pieniądza i długu oraz praktyki etycznej windykacji.
Dyrektor Generalny w firmie GEKKO Collections (www.gekko.pl), która od 2003r. jest liderem rynku edukacji windykacyjnej w Polsce.
Od wielu lat śledzi trendy i najskuteczniejsze rozwiązania w branży windykacyjnej w Polsce i na świecie. Propaguje koncepcję prewindykacji oraz proklienckiego podejścia w odzyskiwaniu należności.
Poprzez unikalny know-how oraz najnowsze technologie pomaga długofalowo zwiększać skuteczność i motywację w działach windykacji dużych firm.
Szkolił oraz doradzał działom windykacji min. w: Heineken, Coca Cola, T-Mobile, Polkomtel, Siemens, Volvo, Accenture, Provident, Vivus, Polsat Cyfrowy, Alior Bank, BZ WBK, BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole, Eurobank, Getin Bank, Idea Bank, ING Bank Śląski, PKO BP, Plus Bank, Raiffeisen Bank, ERGO Hestia, Axa, Liberty Direct, DPD, Ruch, Enea, Energa, EFL, Idea Money, Home Broker, Arvato, PRA Group Polska, Kruk, Intrum Justitia, Kredyt Inkaso, Best, Ultimo, Atradius, Raport, RK Legal, Żabka, Grupa Żywiec.
Absolwent Politechniki Warszawskiej, Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej.
Od 2001 roku związany z usługami dla biznesu. W latach 2002 – 2019 pracował w międzynarodowej grupie ubezpieczeniowej Euler Hermes w Warszawie i jako Koordynator ds. Klientów Strategicznych współtworzył usługę Analiz Należności, następnie jako Kierownik Regionu odpowiadał za sprzedaż ubezpieczeń należności.
Od roku 2010 Dyrektor Zespołu Sprzedaży w Grupie Brokerskiej RiskMan, odpowiedzialny za budowanie strategii sprzedaży oraz umacnianie pozycji firmy na polskim rynku w 3 liniach biznesowych: Windykacja Należności, Informacja Gospodarcza, oraz Analizy Należności.
W wolnych chwilach lubi podróżować i nurkować.
Ekspert rynków finansowych, zarządzania aktywami, manager, ekonomista.
Od lutego 2023 roku związany z Portu – platformą inwestycyjną domu maklerskiego WOOD & Co. – jako Chief Investment Officer oraz Head of Portu Poland.
Wcześniej, w latach 2013-2022, pracował dla Noble Funds TFI, gdzie zajmował stanowiska odpowiednio Zarządzającego Funduszami, Dyrektora Działu Zarządzania Funduszami oraz Członka Zarządu odpowiedzialnego za podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Karierę rozpoczynał w dziale analiz Domu Inwestycyjnego Investors S.A.
Wielokrotnie nagradzany przez Gazetę Giełdy i Inwestorów „Parkiet” za wyniki inwestycyjne (Złoty Portfel za rok 2015 oraz 2020), oraz prognozy makroekonomiczne (Najlepszy Analityk Makroekonomiczny 2016 i 2019 roku). Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Politechniki Warszawskiej.
Posiada tytuł CFA (Chartered Financial Analyst) oraz licencję Doradcy Inwestycyjnego.
Dagmara specjalizuje się w optymalizacji procesów biznesowych przy wykorzystaniu process miningu, w szczególności w obszarze zarządzania należnościami oraz zobowiązaniami.
Realizując projekty korzysta z nowoczesnych narzędzi IT: Celonis oraz Microsoft Power BI.
Szymon specjalizuje się w zagadnieniach związanych z zarządzaniem ryzykiem finansowym, zarówno od strony procesów biznesowych jak i aspektów ilościowych.
W swojej karierze realizował projekty dla wiodących przedsiębiorstw oraz instytucji finansowych w różnych krajach europejskich m.in. z takich zagadnień, jak wdrożenie metodologii zarządzania ryzykiem rynkowym oraz kredytowym, optymalizacja procesów w obszarze ryzyka kredytowego, wdrożenie hurtowni danych, czy też projektowanie architektury systemów IT.
W ostatnim czasie koncentruje swoją uwagę przede wszystkim na takich tematach jak wykorzystanie technologii process mining do usprawnienia procesów w obszarze finansów, oraz wpływ reformy wskaźnika WIBOR na finanse przedsiębiorstw.
Od ponad 20 lat związany z rynkiem kapitałowym. Aktywny członek rad nadzorczych i komitetów audytów w spółkach rodzinnych i prywatnych, notowanych na giełdzie papierów wartościowych, czy też z udziałem Skarbu Państwa oraz spółek komunalnych. Praktyk zarządzania finansami. Biegły rewident. Członek Zespołu eksperckiego do spraw zwiększenia efektywności rad nadzorczych Komisji do spraw Reformy Nadzoru Właścicielskiego przy Ministerstwie Aktywów Państwowych. Członek stowarzyszeń i organizacji biznesowych, m.in. wieloletni wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Członek Kapituły Nagrody Dyrektor Finansowy Roku.
Autor licznych publikacji, analiz branżowych i komentarzy medialnych z obszarów zarządzania, finansów, rachunkowości i nadzoru właścicielskiego. Wykładowca specjalistycznych kursów i szkoleń z finansów i rachunkowości, a także ekspert na kursach przygotowawczych do egzaminu na członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa.
Panelista kluczowych branżowych konferencji i spotkań biznesowych i związanych z rynkiem kapitałowym. Inicjator oraz współorganizator największego w Polsce projektu propagującego standardy właścicielskie – „Konferencja Rada Nadzorcza” i corocznego wyróżnienia „Człowiek Corporate Governance”. Fundator i ekspert portalu NadzorKorporacyjny.pl.
Absolwentka Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego.
Doświadczenie zawodowe zdobyła w Towarzystwie Ubezpieczeń Euler Hermes w Biurze Oceny Ryzyka oraz Michelin Polska.
Ma wysokie kompetencje z zakresu finansów i analizy, a także bardzo dobre rozeznanie w rynku ubezpieczeń należności, szczególnie w branży Automotive.
Uczestniczka wielu inicjatyw kredytowo – sprzedażowych. Szkoli i doradza z zakresu oceny ryzyka finansowego.
Obecnie pełnię funkcje Credit Managera w firmie Lipton (producent herbat). Wcześniej była Kierownikiem ds. Ryzyka Finansowego i Rozwoju Biznesu w fintechu Provema. Pracowała także jako Manager ds. Ryzyka oraz Należności w niemieckiej spółce o zasięgu globalnym. Obecnie i w przeszłości kierowała zespołami windykacyjnymi, wdrażała i usprawniała procesy finansowe, tworzyła politykę kredytową wraz z mapami procesów. Oprócz oceny ryzyka kredytowego kontrahentów, specjalizuje się w obszarze gwarancji ubezpieczeniowych i bankowych, faktoringu oraz ubezpieczeń należności.
W swojej karierze zawodowej pracowała w Dywidag Systems, Guardian, Akcept Finance, Banku Zachodnim WBK, HSBC, Citibanku Handlowym, ING Banku Śląskim oraz Beskidzkim Domu Maklerskim.
Biegle posługuję się językiem angielskim. Posiada kierunkowe wykształcenie wyższe w zakresie Bankowości i Finansów oraz Zarządzania.
Małgorzata jest Członkiem Rady Programowej PICM.
Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w branży faktoringowej, w obszarze ryzyka kredytowego.
Pracował dla największych faktorów międzynarodowych w Polsce, a obecnie odpowiada za ryzyko portfela wierzytelności lidera rynkowego – Pekao Faktoring Sp. z o.o.
Z wykształcenia ekonomista, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Prywatnie szczęśliwy mąż i tata 2 chłopców, z którymi uwielbia spędzać czas w trakcie podróży bliższych i dalszych.
Co-founder EULEO (est.2001), specjalizującej w zarządzaniu wierzytelnościami b2b w Polsce i zagranicą. Pełni funkcję członka zarządu odpowiedzialnego za rozwój i ofertę usług Grup EULEO. Absolwent kierunku historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
Uczestnik licznych szkoleń i konferencji. Licencjonowany detektyw. Biznesowy praktyk. Autor i prowadzący szkoleń dla firm o tematyce związanej z zarządzaniem wierzytelnościami B2B tj. m.in.: windykacji, prewencji kredytowej, skipp tracing, asset tracing, monioringu należności, detekcji fraudów.
Audytował firmy i pomagał wdrażać w przedsiębiorstwach procedury kredytowe pozwalające na zmniejszenie ryzyka utraty należności od kontrahentów. Zaangażowany w projekty informatyczne wspierające i automatyzujące procesy zapobiegania długom oraz windykacji należności z poszanowaniem relacji biznesowych, takich jak: platforma windykacji online Rozwazna-Firma.pl, platforma windykacji międzynarodowej DebtCollectionGlobal.io, giełda wierzytelności Niezaplacone.info
Autor licznych publikacji prasowych i wypowiedzi eksperckich w obszarze zarządzania wierzytelnościami i ryzyka kredytowego. Wiceprzewodniczący Komisji Etyki Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami. Promotor transparentności i etycznych postaw w biznesie.
Robert posiada szerokie 15-letnie doświadczenie w sferze zarządzania ryzykiem kredytowym, skarbem korporacyjnym oraz zakupami zdobyte w międzynarodowych korporacjach (Valeo, Philip Morris, Motorola, Google). Jest twórcą Polskiego Instytut Credit Management (PICM), jedynej w Polsce organizacji mającej na celu promocję zasad nowoczesnego zarządzania ryzykiem kredytu kupieckiego wśród przedsiębiorstw działających w Polsce. W ramach działalności PICM, jest pomysłodawcą i realizatorem m.in. następujących projektów:
- kwartalnika Credit Manager Magazine, będąc jednocześnie Redaktorem Naczelnym → więcej informacji
- wskaźników branżowego ryzyka niewypłacalności przedsiębiorstw (w Polsce i Europie) PICM Risk Index © → więcej informacji
- konferencji rocznej Credit Risk → więcej informacji
- seminariów CREDIT CLUB PICM → więcej informacji
- webinariów PICM → więcej informacji
Robert opracował i dostarcza, z bardzo dobrymi ocenami, oryginalny holistyczny program szkoleniowy Credit Management, który został zrealizowany dla firm: Clariant, OLYMPUS, Abbvie, Rockwell Automation, Lundbeck, Synthos, Amer Sports, Ecolab, Heineken, Arcelor Mittal, Kimberly Clark, Zoetis, Electrolux, Bayer, Lumileds i wielu innych.
Robert jest magistrem ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na Wydziale Zarządzania i Marketingu. Jego praca magisterka opisywała nowoczesne zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstw. Ukończył również dwukrotnie studia podyplomowe na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w temacie wyceny nieruchomości oraz matematyki finansowej.