PICM

Panel logowania Language PICM
Language:  

Analizy branżowe


 

Analizy branżowe

 

Kluczową kwestią dla dobrej oceny standingu ekonomicznego przedsiębiorstw, jest znajomość relacji oraz bieżącej koniunktury w branży, w której działają. Kompleksowa wiedza na temat konkurencji, kierunków rozwoju, potencjału oraz zagrożeń, jest nieodzowna dla wyciągnięcia poprawnych wniosków w kwestii przyznania bądź nie kredytu kupieckiego. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z publikowanymi tutaj bieżącymni informacjami na temat sytuacji przedsiębiorstw w poszczególnych sektorach gospodarki.

Sektor to część przemysłu grupująca przedsiębiorstwa produkujące wyroby lub usługi o podobnym przeznaczeniu i sprzedające je na tym samym geograficznie rynku. Kryterium wyodrębnienia określonego sektora jest korzystanie przez jego uczestników z tych samych źródeł zaopatrzenia i zaspokajanie potrzeb tych samych odbiorców.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich sektorów gospodarki można znaleźć tutaj

 


19 luty 2019

Rynek motoryzacyjny wstrząsnął koniunkturą w Europie

Dekoniunktura na rynku motoryzacyjnym spowodowana nowymi normami emisji spalin przyczyniła się do spowolnienia europejskiej gospodarki. Sytuacja ta najbardziej uderza w niemiecki przemysł samochodowy i jego dostawców, głównie z Europy Środkowej i Wschodniej.

Najgłębszy spadek rejestracji, bo o blisko połowę, odnotowała grupa Volkswagen. Zmniejszenie popytu na nowe samochody było oczekiwane, jednak jego skala okazała się znacząco większa od wcześniejszych przewidywań i w efekcie wpływ na pogorszeniu się danych makroekonomicznych był silniejszy. Czy to początek fali upadłości dostawców i poddostawców przemysłu motoryzacyjnego?

więcej


18 lipiec 2018

Rynek prasy: RUCH [S.A.] w stronę bankructwa?

Kilka tygodni temu Ruch S.A. opublikował sprawozdania finansowe za 2017 rok. Potwierdziły one tylko kiepską kondycję finansową tego największego dystrybutora prasy, którego kłopoty z płynnością wydawcy widzieli już od miesięcy. Balansujący na krawędzi bankructwa, kontrolowany i zarządzany przez Igora Chalupca, byłego prezesa PKN Orlen, Ruch S.A. chce sprzedać sieć detaliczną.

Czy upadłości ikony dystrybucji prasy w Polsce uda się uniknąć? Czy jest to w ogóle możliwe w dynamicznie zmieniającej się branży mediów?

więcej


9 lipiec 2018

Szykuje się drugi cios w dystrybutorów IT?

Gdy w zeszłym roku upadłość ogłaszał kuzniewski.pl czy Max Computers, wielu było zaskoczonych. To były firmy o ugruntowanej pozycji i wielu latach doświadczenia na dynamicznie rosnącym polskim rynku IT.

Niestety, padły one ofiarą zmieniającego się trendu sprzedaży komputerów osobistych.

Czy w tym roku czeka tą branżę drugi cios w związku z sygnałami dochodzącymi z rynku telefonów komórkowych?

więcej


18 czerwiec 2018

Niskie marże przyczyną upadłości – budowlanka w potrzasku

Od początku roku opublikowano informacje o niewypłacalności 406 polskich przedsiębiorstw wobec 347 w tym samym okresie ubiegłego roku (+17%). Wśród kluczowych wniosków na temat tej sytuacji można znaleźć niską rentowność, ale też równie ważną słabą kondycję finansową wielu polskich firm oraz zmiany otoczenia biznesowego i efekt domina wywołany dużą liczbą postępowań naprawczych. Mało tego. Jak podaje Euler Hermes, wśród problemów specyficznych dla branż, obserwujemy ciągły wzrost kosztów działalności w budownictwie czy koncentrację w handlu, skutkującą dodatkową presją cenową na producentów.

więcej