PICM

Panel logowania Language PICM
Language:  

Aktualności


 

5 luty 2018

PICM poleca: Credit Week, Londyn, Wielka Brytania

PICM ma przyjemność polecić Państwu Credit Week. Credit Week to największa konferencja, na której spotykają się przedstawiciele rynku kredytowego B2C oraz B2B z Wielkiej Brytanii i Europy. Dla uczestników CREDIT CLUB PICM oraz innych zainteresowanych mamy specjalne kody rabatowe.

więcej


 

5 luty 2018

Zapraszamy na kolejne spotkanie CREDIT CLUB PICM 18 kwietnia 2018!

więcej


 

10 styczeń 2018

3rd FECMA Pan-European Credit Management Congress, 16th & 17th May 2018

Early bird bookings until 28 February 2018. We have free tickets for CREDIT CLUB PICM members! [English ONLY] więcej 


 

8 styczeń 2018

Credit Risk 2018, 22 maja, Kraków - rozpoczynamy rejestrację na wydarzenie!

Zapraszamy na drugą edycję konferencji Credit Risk! Tematami wiodącymi będą zmiany w ustawie o VAT mające wpływ na rozliczenia z kontrahentami oraz automatyzacja procesów księgowych. Nie zabraknie najnowszych danych gospodarczych dotyczących kondycji przedsiębiorstw. Super rabat tylko do końca stycznia. Zapraszamy!

więcej


 

2 styczeń 2018

Zapraszamy na drugie spotkanie CREDIT CLUB PICM już 25 stycznia 2018!

więcej


 

22 grudzień 2017

Wielu sukcesów w 2018 roku życzy PICM!

Wszelkiej pomyślności oraz spełnienia najskrytszych marzeń, dużo zdrowia, optymizmu i powodzenia zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, wszystkiego co najlepsze w nadchodzącym Nowym Roku 2018!

 

 


 

26 wrzesień 2017

PICM partnerem konferencji POLRiSK!

W imieniu Stowarzyszenia Zarządzania Ryzykiem POLRiSK,  zapraszamy na 10 Jubileuszową Konferencję POLRISK 2017 (27/10). Obok Harvard Business Review Polska, ICan Institute, Polskiej Izby Biegłych Rewidentów i innych, Polski Instytut Credit Management objął patronat nad wydarzeniem. Dla uczestników CREDIT CLUB PICM - mamy bezpłatne wejściówki! Czeka też 10% rabat.

więcej


 

25 wrzesień 2017

CREDIT CLUB PICM - pierwsze spotkanie w Warszawie!

Już 27/10 zapraszamy Państwa na pierwsze spotkanie CREDIT CLUB PICM w Warszawie, w siedzibie Fabryki i3. Proponujemy jak zwykle ciekawe tematy oraz świetnych wykładowców. O ryzyku geopolitycznym mówił będzie dr Jerzy Podlewski (ryzykonomia.pl), natomiast o strategiach zarządzania kredytem kupieckim ciekawie opowie dr hab. Grzegorz Michalski (UE Wrocław). Dla uczestników CREDIT CLUB PICM - wejście jest bezpłatne!

więcej

 

 


 

15 sierpień 2017

CREDIT CLUB PICM - program na sezon 2017/2018 już jest!

Mamy już program pierwszej edycji CREDIT CLUB PICM! Wypełniając ankiety po konferencji CRredit Risk 2017 uczestnicy zgłaszali potrzeby odnośnie tematyki wzbudzającej największe zainteresowanie. Okazało się, iż największą popularnością cieszy się nadal analiza sprawozdań finansowych, ale także modelowanie ryzyka kredytowego, windykacja oraz metodologia oceny wiarygodności kredytowej.

więcej

 

 


 

6 czerwiec 2017

Credit Risk 2017 - relacja z konferencji

Było mi niezmiernie miło gościć Państwa, obserwować zainteresowanie prezentowanymi przez prelegentów tematami oraz aktywny udział w dyskusjach kuluarowych. Bardzo się cieszę, że pierwsza edycja wydarzenia zgromadziła tak wielu uczestników. Nieobecni niech żałują :-) Zapraszam na krótką relację.

więcej


 

10 maj 2017

Ciąg dalszy wywiadu z ekspertem konferencji Credit Risk - Panią Ewą Krzemińską

W pierwszej części wywiadu rozpoczęlismy dyskusję na temat korzyści dla przedsiębiorstw związanych z ubezpieczeniem kredytu kupieckiego. Pani Ewa Krzemińska, ekspert konferencji Credit Risk, odpowiada na kolejne pytania. Czy oferta ubezpieczeń należności jest dostępna tylko dla dużych firm? Na jakie usługi dodatkowe można liczyć zawierając umowę ubezpieczenia należności?

więcej

 


 

8 maj 2017

Wywiad z ekspertem konferencji Credit Risk - Panem Maciejem Wilamowiczem

Handel zagraniczny niesie dla podmiotów w nim uczestniczących przeróżne ryzyka. Aby sprostać interesom stron kontraktu, w trakcie wieloletniej praktyki banki wykształciły różne formy instrumentów finansowych, których podstawowym celem jest płatność za towar bądź usługę oraz zabezpieczenie interesów partnerów handlowych. Naturalnym dążeniem stron jest, aby płatność odbyła się w formie gotówkowej, najlepiej przed transakcją. Życzeniem eksportera jest zatem przelew środków przed wysyłką, dążeniem importera natomiast – płatność po otrzymaniu dostawy. Taka forma rozliczeń, ze względu na jej ryzykowność, jest spotykana niezmiernie rzadko. Strony kontraktu starają się minimalizować ryzyka wnikające z transakcji poprzez stosowanie różnych instrumentów finansowych i zabezpieczeniowych. Aby skutecznie z tych instrumentów korzystać, potrzebna jest szeroka wiedza oraz doświadczenie.

więcej


 

5 maj 2017

Warsztaty Credit Management

Jakie są korzyści wynikające z uwzględnienia specyfiki branżowej w analizie kredytowej? Dlaczego żle szacujemy ryzyko o tym zapominając? PICM wspólnie z LondonSAM zaprasza na jedyne w Polsce zajęcia zaawansowanego Credit Management. Nie czekaj, zapisz się!

więcej

 


 

19 kwiecień 2017

Wywiad z ekspertem konferencji Credit Risk - Panią Ewą Krzemińską

Szacunki wskazują, iż tylko około 10 procent polskich firm wie, że należności handlowe można ubezpieczyć. We Francji i Niemczech, poziom ten jest dwukrotnie wyższy. Jeszcze mniej faktycznie to robi. Dlaczego? A dlaczego Ci, którzy wiedzą, że należności można ubezpieczyć nie robią tego? Na te pytania odpowiada Pani Ewa Krzemińska, która jest wśród wielu ekspertów obecnych na zbliżajacej się konferencji Credit Risk. Zachęcamy do lektury wywiadu prezentującego tylko fragment jej szerokiej wiedzy i kompetencji.

więcej

 


 

18 kwiecień 2017

Koniec przeterminowanych płatności?

Miesiąc temu został opublikowany kolejny raport omawiający problem zatorów płatniczych. Tym razem, Fundacja Obywatelskiego Rozwoju (FOR) skupiła się na wynikających z tego kłopotach małych i średnich firm. Podstawą opracowania były wyniki badania przeprowadzonego wśród polskich przedsiębiorców, na podstawie którego eksperci FOR ocenili przyczyny oraz skutki zatorów płatniczych na koniec 2016 roku. Co z niego wynika? Jakie są realia? Jakie zalecenia? Czy instytucje takie jak PICM mogą być odpowiedzią na ten nieustający problem?

więcej

 


 

4 kwiecień 2017

Ranking ubezpieczycieli - RiskMan

Na początku 2017 roku, broker RiskMan przeprowadził pierwszy ranking ubezpieczycieli należności wśród klientów korzystających z tego rodzaju ubezpieczeń. Ranking jest nową inicjatywą. Został stworzony z zamiarem długofalowego badania trendów, przy systematycznej aktualizacji, i związanej z nią kwartalnej publikacji wyników. PICM śledzi z wielką uwagą wyniki tego ciekawego badania.

więcej


 

3 kwiecień 2017

Sponsorem głównym Credit Risk 2017 jest Euler Hermes

Grupa Euler Hermes należy do koncernu Allianz AG, z siedzibą w Monachium. W Polsce grupa Euler Hermes obecna jest od 1998 roku. Początkowo, pod nazwą Hermes Serwis Ubezpieczeń Kredytowych Sp. z o.o., firma prowadziła działalność jako agent Towarzystwa Ubezpieczeniowego Allianz Polska S.A. Od połowy 2003 roku na podstawie licencji wydanej przez Ministerstwo Finansów RP, grupa oferuje ubezpieczenie należności we własnym imieniu i na własny rachunek jako Towarzystwo Ubezpieczeń Euler Hermes S.A.

więcej


 

30 marzec 2017

Sponsorem strategicznym Credit Risk 2017 jest broker ubezpieczeniowy RiskMan

więcej

 


 

29 marzec 2017

Pierwsza konferencja PICM - Credit Risk 2017, 2 czerwca

Rozpoczęliśmy rejestrację na pierwszą konferencję PICM - Credit Risk 2017. Konferencja PICM Credit Risk 2017 będzie prezentacją najnowszych trendów, metod oraz praktyki zarządzania ryzykiem kredytu B2B. Wydarzenie da możliwość skonfrontowania własnej wiedzy z doświadczeniami praktyków zarządzania ryzykiem kredytowym, zarówno z firm polskich jak i międzynarodowych korporacji.

więcej

 


 

19 marzec 2017

Wywiad z Josef Busuttil, nowo wybranym prezesem FECMA (część II)

Kontynuacja wywiadu z nowo wybranym przewodniczącym Europejskiej Federacji Organizacji Credit Management (Federation of European Credit Management Associations - FECMA), panem Josef’em Busuttil’em. Josef wyjaśnia jak ważne w całościowym procesie zarządzania firmą jest właściwe umiejscowienie zarządzania ryzykiem kredytu kupieckiego. Jest to niezmiernie ważne w dzisiejszym niespokojnym świecie oraz nasilającej się globalizacji i konkurencji.

więcej


 

7 marzec 2017

Idealny analityk kredytowy [CreditBlog]

Analityk kredytowy jest zazwyczaj odpowiedzialny, nie tylko za rozpatrywanie wniosków kredytowych od nowych klientów, ale także monitorowanie obecnych, w celu sprawdzenia czy poziom ich linii kredytowych nie powinien być poddany ponownej analizie. Z całą pewnością mogę stwierdzić ze nie ma idealnego analityka kredytowego, ale na pewno możemy się pokusić o nakreślenie cech i wymagań jakie dobry analityk kredytowy powinien posiadać.

więcej

 


 

6 luty 2017

PICM poleca: Credit Week, Londyn, Wielka Brytania

Polski Instytut Credit Management ma przyjemność polecić Państwu Credit Week. Credit Week to największa konferencja, na której spotykają się przedstawiciele rynku kredytowego B2C oraz B2B z Wielkiej Brytanii. Dla wszystkich zainteresowanych mamy 10% kod rabatowy.

więcej


 

26 styczeń 2017

Wywiad z Josef Busuttil, nowo wybranym prezesem FECMA

Pod koniec roku miałem okazję spotkać się osobiście w Krakowie z nowo wybranym przewodniczącym Europejskiej Federacji Organizacji Credit Management (Federation of European Credit Management Associations - FECMA), panem Josef’em Busuttil’em. Josef jest od 15 lat dyrektorem Stowarzyszenia Ryzyka Kredytowego Malty (MACM), a w ostatnich latach pełnił funkcję vice-przewodniczącego FECMA.

więcej

 


 

2 styczeń 2017

4 trendy kształtujące przyszłość zarządzania ryzykiem kredytowym [CreditBlog]

Początek nowego roku to czas na noworoczne postanowienia, podsumowania tego co było, ale także zadawanie pytań o przyszłość. Czy zawód Credit Managera, który teraz wykonuję się zmieni? Czy pozostanie taki sam jak był w ubiegłym roku? Jeżeli coś się zmieni – to dokładnie co? Czy jestem do tego przygotowany/a? Czego muszę się nauczyć, a co wyeliminować z mojej codziennej rutyny czy nawyków związanych z wykonywaną pracą? Gdzie szukać inspiracji, a gdzie odpowiedniej wiedzy tak aby nie zostać w tyle za zmieniającym się światem i trendami nowoczesnego zglobalizowanego świata?

więcej

 


 

2 listopad 2016

Koszt ubezpieczenia

Ile zapłacę za ochronę ubezpieczeniową? - to podstawowe pytanie, które zadaje sobie przedsiębiorca analizując ofertę ubezpieczenia należności. Wyjaśniam co składa się na koszt ubezpieczenia, jak obliczana jest składka ubezpieczeniowa i jakie dodatkowe koszty związane z ochroną ubezpieczeniową możesz ponosić w trakcie trwania umowy ubezpieczenia.

więcej

 


 

23 wrzesień 2016

Odszkodowanie w ubezpieczeniu należności

Niewątpliwie otrzymanie odszkodowania w razie braku płatności od kontrahenta jest podstawowym celem zawarcia przez Twoją firmę umowy ubezpieczania należności. Dlatego tym razem skoncentruję się na tym elemencie analizy ofert ubezpieczenia. Zacznę od odpowiedzi na pytania: Jakie zdarzenia uprawniają do otrzymania odszkodowania? I jak wyliczana jest wysokość szkody?

więcej

 16 sierpień 2016

KPI, czyli Kluczowe Wskaźniki Efektywności [CreditBlog]

Jak poprawnie zdefiniować wskaźniki efektywności pracy (KPI) użyteczne dla działu oceny ryzyka kredytowego w przedsiębiorstwie? Czy istnieje zbiór powszechnie uznawanych za wystarczające wskaźników monitorujących efektywność pracy analityków kredytowych? Od czego powinien zależeć wybór stosowanych KPI? Z czego można wybierać? Istnieje około 30 kluczowych wskaźników efektywności zarządzania ryzykiem kredytowym w firmie, z których najpopularniejszym jest oczywiście DSO. Ale czy jest on wystarczający?

więcej


 

27 maj 2016

PICM poleca: World Credit Congress & Exhibition

Polski Instytut Credit Management ma przyjemność polecić Państwu World Credit Congress & Exhibition (WCCE), wydarzenie międzynarodowe w branży zarządzania ryzykiem kredytowym. 5-ty kongres WCCE to unikalna okazja do poszerzenia wiedzy i kompetencji w zakresie ryzyka kredytowego oraz windykacji. To okazja do networkingu w gronie światowej klasy specjalistów nie tylko kredytu handlowego. Aby zachęcić Państwa do udziału, mamy dla wszystkich zainteresowanych 10% kod rabatowy, oferowany dla partnerów oraz sympatyków Polskiego Instytutu Credit Management.

więcej


 

 

23 maj 2016

PICM jest członkiem FECMA

W mijającym tygodniu, 19-tego maja, PICM miał przyjemność uczestniczyć w krajowej konferencji Stowarzyszenia Ryzyka Kredytowego Malty (MACM). Nastepnego dnia, 20-tego maja, podczas spotkania zarządu Europejskiej Federacji Organizacji Zarządzania Ryzykiem Kredytowym, Polski Instytut Credit Management złożył swoją oficjalną aplikację wstąpienia do europejskiej rodziny stowarzyszeń oraz instytutów skupiających specjalistów zarządzania ryzykiem kredytowym w firmie. Wniosek został jednogłośnie przyjęty, a tym samym PICM rozpoczął kolejny rozdział swojego dynamicznego rozwoju.

więcej


 

 

13 kwiecień 2016

Reputacja - bezcenna [CreditBlog]

Polacy to dumny naród. Lubimy myśleć, że nasza przeszłość dowodzi naszej niezwykłej roli w dziejach świata. Polska Chrystusem narodów! Polityka historyczna nowego rządu jest niemal ważniejsza od polityki gospodarczej. Niestety. Ale powiedzmy to szczerze: każdy naród jest wyjątkowy, i każdy naród może być dumny ze swoich osiągnięć a także wstydzić się pewnych wydarzeń ze swojej przeszłości. Polska nie jest tutaj wyjątkiem, chociaż chyba zwłaszcza nam przyznanie się do tego drugiego przychodzi bardzo ciężko. Błędnie wyznaczone priorytety mogą być niezmiernie dewastujące.

więcej

 


 

 

8 marzec 2016

Jak i czy warto stworzyć dobrą politykę kredytową? [CreditBlog]

Niespokojne czasy powodują, iż utrzymanie płynności finansowej jest sprawą kluczową dla działalności firmy. Sprzedaż jest ważna, ale terminowe ściąganie należności jeszcze ważniejsze. Efektywne zarządzanie należnościami polega na zachowaniu ciągłości oraz zwięzłości pomiędzy procesem oceny wiarygodności kredytowej klientów a windykacją. Sekretem tej zwartości jest zdefiniowanie oraz poprawne wdrożenie dobrej polityki kredytowej. Właściwie skonstruowana oraz wprowadzona polityka nadaje zupełnie nowy kształt oraz przejrzystość całemu procesowi od złożonego zamówienia do zainkasowanej płatności.

więcej


 

 

17 luty 2016

Inny model agencji ratingowych [CreditBlog]

Agencje ratingowe dostarczają inwestorom informacji na temat wiarygodności firm, samorządów oraz państw, które chcą od nich pożyczyć pieniądze. W dzisiejszej globalnej gospodarce, bez ich usług nie mogą się obejść ani inwestorzy, ani podmioty ubiegające się o kredyt, jak również państwa. Działalność agencji zdominowana jest przez dwa modele działania. Ten pierwszy, oparty na płatnościach od emitenta jest szeroko krytykowany, głównie za niebezpieczeństwo konfliktu interesów. Ten drugi zaś, oparty na wpływach od pożyczkodawców, tylko z pozoru rozwiązuje problemy pierwszego. Czy zatem istnieją jakieś inne, potencjalne, lub już wdrażane odpowiedzi na te wyzwania? Sprawdź co o tym piszemy.

więcej

 


 

17 luty 2016

Badanie jakości zarządzania należnościami

Wiadomo, że kredyt kupiecki wspomaga sprzedaż, z drugiej jednak strony, każda niespłacona faktura jest poważnym kosztem dla przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwa bankrutują co chwilę. Zdarzają się nieuczciwi klienci.

Decyzja czy udzielić kredytu kupieckiego oraz w jakiej wysokości go udzielić jest niezwykle istotna z punktu widzenia zarządzania należnościami. Metodyczna ocena zdolności kredytowej kontrahentów wspomaga podejmowanie słusznych decyzji kredytowych przedsiębiorstwa.

A jaka jest rzeczywistość w polskich firmach? Czy polscy przedsiębiorcy korzystają ze wszystkich dostępnych narzędzi zarządzania ryzykiem kredytowym minimalizując ryzyko niepotrzebnych strat? Chcemy odpowiedzieć na te pytania.

więcej

 

 


 

30 styczeń 2016

Rating dla każdego samorządu [CreditBlog]

Po obniżeniu Polsce oceny ratingowej przez Standard & Poor's, dyskusja na temat ratingu trwa w najlepsze. Agencje ratingowe oceniają kraje, firmy, instrumenty finansowe, ale także różne instytucje publiczne i same samorządy. Po co samorządom rating? Czy spore koszty związane z uzyskaniem oceny ratingowej mają w ogóle sens? Jakie są korzyści a jakie wady uzyskanej oceny ratingowej?

Artykuł ukazał się w piśmie samorządu terytorialnego "Wspólnota".

więcej

 


 

28 styczeń 2016

Uruchamiamy nasz profil na Facebook'u

Ciekawe artykuły, wartościowe informacje oraz interesujące wpisy na CreditBlog’u i nie tylko :-)

 


 

15 styczeń 2016

Uruchamiamy blog ekspercki - CreditBlog

Blog ekspercki PICM to wiedza, której nie znajdziesz w książkach. Naszymi blogerami są ludzie z bogatym doświadczeniem zawodowym, pełni pasji do tego co robią oraz otwartości dla wszystkich zainteresowanych zarządzaniem ryzykiem kredytowym. Nasz blog to otwarta platforma, do której zawsze możesz dołączyć jeżeli masz coś do powiedzenia o bieżących wydarzeń ekonomicznych oraz geopolitycznych. A może chcesz się podzielić swoją wiedzą lub nabytym doświadczeniem w zakresie zarządzania ryzykiem kredytowym? CreditBlog PICM to odpowiednie miejsce żeby to zrobić!

więcej

 


 

10 sierpień 2015

Zbadaliśmy profile kredytowe województw

Na podstawie metodologii Polskiego Instytut Credit Management, wszystkie polskie województwa otrzymały ocene swojego profilu kredytowego.

Wyniki nie są zaskoczeniem i obrazują szanse, zagrożenia, słabe i mocne strony naszych regionów.

A jakie konkretne czynniki wpływają na naszą ocenę? Co wzięliśmy pod uwagę? Dowiedz się więcej z raportów, które przygotowaliśmy dla każdego województwa.

więcej
 

1 sierpień 2015

Badamy profile kredytowe samorządów w Polsce

Profesjonalna ocena ratingowa jest kosztowna i nierzadko niedostępna dla wielu polskich jednostek samorządu terytorialnego. Samorządy są coraz bardziej aktywnym elementem rynku kapitałowego, a ich przejrzystość oraz jakość zarządzania finansami stanowi coraz bardziej doceniany element ich funkcjonowania. Analizy kredytowe Polskiego Instytutu Credit Management wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu na rzetelną, jasną oraz aktualną analizę wiarygodności kredytowej samorządów w Polsce. To nie jednostronna charakterystyka poziomu zadłużenia czy wypracowanego produktu krajowego brutto, ale pełny obraz funkcjonowania samorządu i wpływ na jego profil kredytowy.

więcej