Aktualności

/Aktualności

Konferencja Rada Nadzorcza - zapraszamy!

9 październik 2019

Zapraszamy do udziału w 9. edycji Konferencji Rada Nadzorcza, która odbędzie się 7 listopada 2019 roku roku (czwartek) w Dąbrowie Górniczej. Tradycyjnie Konferencja w całości poświęcona będzie praktycznym aspektom sprawowania kontroli, nadzoru właścicielskiego i funkcjonowania rad nadzorczych.

Do udziału w IX Konferencji Rada Nadzorcza organizator zaprasza przedsiębiorców, właścicieli firm, udziałowców, akcjonariuszy, członków rad nadzorczych, dyrektorów finansowych, pracowników nadzoru właścicielskiego, pracowników biur zarządu, pracowników naukowych, a także wszystkie osoby zainteresowane tematyką corporate governance.  „To nie tylko konferencja dla rad nadzorczych” – mówi Piotr Rybicki. „To konferencja przede wszystkim dla osób, które faktycznie sprawują nad swoimi firmami – niezależnie od tego czy w danym podmiocie powołano odrębny organ – radę nadzorczą”.

Udział w konferencji jest bezpłatny!

CREDIT CLUB PICM online, 10.10 - zapraszamy!

27 wrzesień 2019

Już 10 października odbędzie się kolejne webinarium PICM. Tym razem proponujemy Państwu tematykę związaną z podejściem do analizy kredytowej jako narzędzia zwiększania sprzedaży (Pan Tomasz Kalko), spojrzeniu na makroekonomiczną mapę ryzyka kredytowego (Pan Paweł Radwański) oraz zmiany w ustawie VAT o split payment, które wchodzą w życie od 1 listopada (Pani Katarzyna Nowak).

Uczestnictwo jest bezpłatne i wymaga rejestracji!

CREDIT CLUB PICM - Gdańsk, 28.10 - zapraszamy!

25 wrzesień 2019

28 października odbędzie się kolejne seminarium CREDIT CLUB PICM, tym razem w Gdańsku. Na spotkaniu poruszymy tematy związane z analizą i diagnozowaniem sytuacji finansowej kontrahentów oraz przyczynach i bieżącej statystyce niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Szczegóły organizacyjne oraz formularz rejestracyjny dostępne są na dedykowanej stronie internetowej tutaj.

Pełne kalendarium wydarzeń wraz z proponowaną tematyką znajduje się tutaj.

Zapraszamy do zapisów!

CREDIT CLUB PICM - Białystok, 25.10 - zapraszamy!

23 wrzesień 2019

25 października odbędzie się kolejne seminarium CREDIT CLUB PICM, tym razem w Białymstoku. Na spotkaniu poruszymy tematy związane z zaawansowaną analizą i diagnozowaniem sytuacji finansowej kontrahentów. Szczegóły organizacyjne oraz formularz rejestracyjny dostępne są na dedykowanej stronie internetowej tutaj.

Pełne kalendarium wydarzeń wraz z proponowaną tematyką znajduje się tutaj.

Zapraszamy do zapisów!

ANALIZA: Twardy brexit coraz bliższy

19 wrzesień 2019

Brexit bez porozumienia z Unią Europejską może doprowadzić w Wielkiej Brytanii do niedoborów żywności, paliw i lekarstw, a także do twardej granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii. Dla Unii Europejskiej to też nie wróży nic dobrego. Część problemów można będzie stopniowo rozwiązać, ale pojawią się nowe, które pozostaną przez długi czas, w tym przede wszystkim problem braku rąk do pracy.

CREDIT CLUB PICM - Wrocław, 17.10 - zapraszamy!

16 wrzesień 2019

17 października odbędzie się kolejne seminarium CREDIT CLUB PICM, tym razem we Wrocławiu. Na spotkaniu poruszymy tematy związane z analizą i diagnozowaniem sytuacji finansowej kontrahentów oraz przyczynach i bieżącej statystyce niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Szczegóły organizacyjne oraz formularz rejestracyjny dostępne są na dedykowanej stronie internetowej tutaj.

Pełne kalendarium wydarzeń wraz z proponowaną tematyką znajduje się tutaj.

Zapraszamy do zapisów!

Podziel się swoją opinią na łamach Credit Manager Magazine!

10 wrzesień 2019

Już za dwa miesiące dostępne będzie kolejne wydanie kwartalnika Credit Manager Magazine. Niebanalne analizy oraz interesujące tematy z szerokim spojrzeniem na gospodarkę – nie zabraknie tego i tym razem.

A może chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat burzliwych wydarzeń gospodarczych, których jesteśmy świadkami? Na jakie fakty należy zwrócić szczególną uwagę w procesie udzielania kredytu kupieckiego? Zachęcam do kontaktu i publikacji swoich tekstów na łamach Credit Manager Magazine! Wszystkich zainteresowanych – zapraszam do bezpośredniego kontaktu na rdyrcz@picm.pl.

Przypominam, że aby otrzymać magazyn jako pierwszy, należy zapisać się do listy dystrybucyjnej – link dostępny jest poniżej.

Pozdrawiam, Robert Dyrcz

Borys Sadowski (GEKKO Collections) na Credit Risk 2019

3 wrzesień 2019

Na konferencji Credit Risk 2019, Borys Sadowski, Dyrektor Generalny w GEKKO Collections, mówił o kluczowych kompetencjach w polubownym odzyskiwaniu należności.

Czy dział sprzedaży, oceny ryzyka i windykacji można porównać do trzech muszkieterów? 🙂 Czym różni się windykacja 10 lat temu od tego co widzimy teraz i w jakim kierunku zmieniają się kompetencje zarządzających należnościami w przedsiębiorstwie? Jaką rolę w organizacji powinien spełniać dział windykacji należności handlowych?

Odpowiedzi na te pytania w krótkim materiale video – zapraszamy do oglądania!

Pan Borys Sadowski będzie  prelegentem na seminariach CREDIT CLUB PICM – zapraszamy do zapisów!

Krzysztof Piotrowski (Euler Hermes) na Credit Risk 2019

12 sierpień 2019

Na konferencji Credit Risk 2019, Krzysztof Piotrowski, Zastępca Dyrektora Działu Windykacji Euler Hermes Polska, omawiał zagrożenia wynikające z licznych niestety prób wyłudzeń.

European Distribution Fraud był również tematem styczniowego webinarium PICM. Zjawisko to jest niestety coraz bardziej powszechne. Co można zrobić, aby skutecznie zapobiegać wyłudzeniom w obrocie gospodarczym? Czy w zapobieganiu wyłudzeniom ważniejsze są kompetencje pracowników czy odpowiedni proces zarządzania należnościami?

Odpowiedzi na te pytania w krótkim materiale video – zapraszamy do oglądania!

CREDIT CLUB PICM 2019/2020 - zapraszamy!

30 lipiec 2019

19 września odbędzie się pierwsze po przerwie letniej seminarium CREDIT CLUB PICM. Zaczynamy od spotkania w Krakowie, ale zapraszamy też do innych miast.

Seminaria CREDIT CLUB PICM to możliwość rozwoju swoich kompetencji zawodowych oraz możliwość spotkań i wymiany poglądów z innymi credit managerami z całej Polski.

Pełne kalendarium wydarzeń wraz z proponowaną tematyką znajduje się tutaj.

Zapraszamy do zapisów!

Ratingi i ranking biur podróży - Rzeczpospolita

12 lipiec 2019

Jak co roku, dziennik Rzeczpospolita publikuje ratingi i ranking biur podróży.

Serwis jest przeznaczony dla klientów biur podróży, pracowników biur agencyjnych, touroperatorów oraz dziennikarzy zajmujących się tematyką turystyczną. Prezentuje ratingi wiodących krajowych touroperatorów oraz zestawy 17 wskaźników dla każdego z nich, opisane w taki sposób, aby korzystać z nich mogły osoby bez przygotowania analitycznego i ekonomicznego.

Warto zapoznać się z tą informacją planując wakacje  Udanego urlopu!

Grzegorz Błachnio (Euler Hermes) na Credit Risk 2019

8 lipiec 2019

Na konferencji Credit Risk 2019, Grzegorz Błachnio, Analityk Biznesowy i Rzecznik Prasowy Euler Hermes Polska, przedstawiał bieżącą informację na temat upadłości przedsiębiorstw w Polsce.

Sytuacja makroekonomiczna w Polsce wydaje się być bardzo pozytywna a mimo to statystyki upadłości przedsiębiorstw biją kolejne rekordy. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są obecnie główne przyczyny kłopotów z płynnością finansową przedsiębiorstw w Polsce?

Odpowiedzi na te pytania w krótkim materiale video – zapraszamy do oglądania!

Paweł Radwański (BNP Paribas) na Credit Risk 2019

24 czerwiec 2019

Na konferencji Credit Risk 2019, Paweł Radwański, Starszy Ekonomista BNP Paribas, przedstawiał perspektywę makroekonomiczną obecnej sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie.

Jakie są obecnie największe zagrożenia dla rozwoju gospodarczego ? Na co należy zwracać uwagę? Jak można wytłumaczyć dysonans pomiędzy spowolnieniem gospodarczym w Europie Zachodniej a silnym wzrostem PKB w Polsce?

Odpowiedzi na te pytania w krótkim materiale video – zapraszamy do oglądania!

Credit Risk 2019 już za nami!

7 czerwiec 2019

Za nami kolejna konferencja Credit Risk, która była rekordowa pod wieloma względami. Te kilka zdjęć zdaje relację z naprawdę wyjątkowego wydarzenia jakie odbyło się ponownie w Krakowie. Ponad 100 uczestników miało okazję posłuchać i porozmawiać o kompetencjach credit managera, teraz i w przyszłości. Dziękuję wszystkim uczestnikom za przybycie i rosnące zainteresowanie działalnością Polskiego Instytutu Credit Management!

Dziękuję sponsorom konferencji: RiskMan Sp. z o.o., Euler Hermes Polska oraz Bureau van Dijk – A Moody’s Analytics Company.

Dziękuję znakomitym prelegentom: Paweł Radwański, Krzysztof Piotrowski, Grzegorz Błachnio, Dariusz Użycki, Lenka Hluchá, Tomasz Kalko oraz Borys Sadowski – wielkie brawa!!

Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach PICM! Robert Dyrcz

ANALIZA: Wojna handlowa łatwa do rozpętania, trudna do okiełznania

3 czerwiec 2019

Po pięciu miesiącach i 11 rundach negocjacji USA podnoszą cła na chińskie towary. Prezydent Trump ogłosił na Twitterze: „Przez lata traciliśmy rokrocznie 500 mld dolarów w szalonym handlu z Chinami. Koniec z tym”. Chiny są zaś gotowe ustąpić kosztem wielu miliardów dolarów, byle zachować twarz i status równorzędnego negocjatora.

Credit Risk 2019 - Tomasz Kalko

3 czerwiec 2019

Rozmowy działu kontroli kredytowej ze sprzedażą nie należą do najłatwiejszych. Co jest ważniejsze: zwiększanie sprzedaży czy zabezpieczenie płatności od klientów? Czy kontrola kredytowa ma zawsze kojarzyć się z „hamulcowym” nierozumiejącym olbrzymiego wysiłku jaki wkładany jest w każdy podpisany kontrakt? Jak ważną rolę odgrywa codzienna komunikacja między finansami a handlowcem? Co credit manager powinien wiedzieć o kliencie i w jaki sposób powinien angażować się w jego pozyskanie? Wyjątkową prelekcje na ten temat i nie tylko ze względu na czas, poprowadzi Pan Tomasz Kalko, który w fenomenalny sposób łączy doświadczenie szefa sprzedaży i kontroli kredytowej.

Credit Risk 2019 - Borys Sadowski, GEKKO Collections

31 maj 2019

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Ta dewiza pasuje również do zarządzania należnościami. Lepiej zapobiegać opóźnieniom płatności od kontrahentów, czyli sprawdzać wiarygodność kredytową przed udzieleniem kredytu kupieckiego. A co w sytuacji, gdy należności nie spływają w terminie? Jakie kompetencje potrzebne są w polubownym odzyskiwaniu należności? Prelekcję na ten temat poprowadzi na Credit Risk 2019 Pan Borys Sadowski, dyrektor generalny w firmie GEKKO Collections. Pamiętamy jego świetny występ dwa lata temu i liczymy na więcej 6 czerwca w Krakowie!

Europejski Bank Inwestycyjny - Warszawa, 17 czerwca - zaprasza

29 maj 2019

Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu wszystkich zainteresowanych rozwojem kariery zawodowej w bankowości w obszarze zarządzania ryzykiem.

Organizatorem jest Europejski Bank Inwestycyjny. PICM jest patronem wydarzenia, które jest bezpłatne i wymaga rejestracji przez ten link: https://eib01.jobinar.com/

Credit Risk 2019 - Paweł Radwański, BNP Paribas

29 maj 2019

Każde przedsiębiorstwo funkcjonuje w pewnym otoczeniu ekonomicznym, politycznym i społecznym. Sytuacja gospodarcza, polityka gospodarcza i społeczna w danym kraju determinuje warunki inwestowania i prowadzenia działalności przez wszystkie podmioty. Czynniki makroekonomiczne tworzą warunki ekonomiczne i prawne dla funkcjonowania przedsiębiorstw w danych warunkach rynkowych.

Na konferencji Credit Risk 2019, najnowsze dane makroekonomiczne przedstawi nam Pan Paweł Radwański, Starszy Ekonomista BNP Paribas. Zapraszamy do rejestracji!

Webinarium PICM - relacja video

27 maj 2019

W miniony piątek, 24 maja, odbyło się kolejne webinarium PICM. Nasz ekspert, Pan Jacek Kukiełka, z firmy Tirador, wyjaśniał zawiłości elektronizacji zamówień publicznych vs. forma oferty, gwarancji. Prezentacja Pana Jacka przypomniała reguły kodeksowe dotyczące form czynności prawnych (pisemna, dokumentowa, elektroniczna, inna), gdyż wiedza prawna w tym zakresie może być przydatna nie tylko w sprawach związanych z zamówieniami publicznymi.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania video i na kolejne webinaria PICM!

Credit Risk 2019 - zaproszenie od Dariusza Użyckiego

24 maj 2019

Inicjatywę przejęli inżynierowie. Wymyślają rzeczy szybsze niż myśl filozofów. A ci, będący do tej pory przewodnikami w środowisku ciągłych zmian, nie nadążają za tempem rozwoju technologii. W jaki sposób kształtować zatem swoje kompetencje, aby odnaleźć się na rynku pracy za 5 lub 10 lat? Czy i czego należy się spodziewać w najbliższych kilkunastu latach w obszarze digitalizacji rynku pracy? To dotyczy wszystkich zawodów, w tym zarządzających należnościami handlowymi. Drodzy Credit Managerowie – wspólnie z Panem Dariuszem Użyckim zapraszamy na konferencję Credit Risk 2019. Rejestracja trwa na www.creditrisk.pl!

Credit Risk 2019 - gość zagraniczny - Lenka Hlucha, Bureau van Dijk

23 maj 2019

Konferencja Credit Risk jest prezentacją najnowszych trendów w zarządzaniu ryzykiem kredytu kupieckiego. Chcemy zapewnić Państwu dawkę tylko najwyższej jakości wiedzy i dobrych praktyk w tym trudnym dla każdego działu finansowego obszarze. Dlatego w tym roku wystąpi Pani Lenka Hlucha z firmy Bureau van Dijk, wywiadowni gospodarczej i nowoczesnej firmy analitycznej, części grupy Moody’s. Pokaże nam jak korzystać z zaawansowanej analizy dużej ilości danych i pochwali się swoimi rozwiązaniami w tym zakresie. Zapraszamy! Rejestracja trwa na www.creditrisk.pl

Credit Risk 2019 - Krzysztof Piotrowski, Euler Hermes

22 maj 2019

Na zbliżającej się konferencji Credit Risk 2019, przedstawiciel Euler Hermes Polska, Pan Krzysztof Piotrowski, poruszy temat zapobiegania wyłudzeniom w obrocie gospodarczym. Niestety to temat ciągle aktualny i warto wiedzieć jak się przed tym bronić. Zapraszamy do rejestracji!

Zapraszamy na seminarium CREDIT CLUB PICM do Gdańska!

17 maj 2019

27 maj (poniedziałek) zapraszamy na seminarium CREDIT CLUB PICM tym razem do Gdańska.

Będziemy mówić o analizie ryzyka kredytowego z punktu widzenia dwóch istotnych podmiotów, z którymi na co dzień może współpracować każdy credit manager – faktora/banku oraz ubezpieczyciela. Dużą dawkę praktycznych informacji przekażą nam Pani Monika Kiełtyka (RiskMan) oraz Pan Filip Szewczyk (debtstructures.pl).

Liczą się kompetencje!

14 maj 2019

Nowe technologie ciągle się rozwijają i dają narzędzia do zaawansowanej analizy rosnącej ilości informacji płynących zarówno z zewnątrz jak i z wewnątrz firm. Nie zawsze dobrze przyjmowana, rewolucja technologiczna zmienia i usprawnia procesy biznesowe w coraz większej liczbie organizacji. Obszar zarządzania należnościami handlowymi jest również beneficjentem tego postępu. Jednak ilość dostępnych danych jest ogromna i często sprzeczna. Co w takim razie jest istotne w skutecznym zarządzaniu kredytem kupieckim?

Credit Manager Magazine - zapraszamy do lektury!

7 maj 2019

Zapraszamy do lektury kolejnego wydania kwartalnika dla zarządzających należnościami handlowymi w przedsiębiorstwie! Od tego wydania część tekstów jest w języku angielskim.

— Credit Manager Magazine —
→ ciekawe analizy
→ interesujące tematy
→ szerokie spojrzenie na gospodarkę

Zapraszamy na kolejne Webinarium PICM - wydarzenie jest bezpłatne!

7 maj 2019

24 maj (piątek) zapraszamy na webinarium CREDIT CLUB PICM on-line – start godz. 10.

Będziemy mówić o elektronizacji zamówień publicznych vs. forma oferty, gwarancji – o co chodzi w tym sporze? Ekspertem będzie Pan Jacek Kukiełka, Tirador.

Przy okazji przypomnimy reguły kodeksowe dotyczące form czynności prawnych (pisemna, dokumentowa, elektroniczna, inna), gdyż wiedza prawna w tym zakresie może być przydatna nie tylko w sprawach związanych z zamówieniami publicznymi.

CREDIT CLUB PICM - zaproszenie i relacja

29 kwiecień 2019

Za nami kolejne spotkanie CREDIT CLUB PICM. W Willi Decjusza w Krakowie rozmawialismy o upadłościach i windykacji. Już wkrótce kolejne seminarium CREDIT CLUB PICM – zapraszamy!  Pełny kalendarz, zapisy oraz więcej informacji można znaleźć tutaj.

Na kolejnych spotkaniach dużo czasu na pewno poświęcimy rozmowie o szeroko pojętej analizie finansowej kontrahentów.

Zapraszamy do obejrzenia relacji video. Spotkania CREDIT CLUB PICM wspiera firma RiskMan – dziękujemy!

MFW: obawy o wysoki poziom ryzyka w warunkach osłabienia wzrostu

25 kwiecień 2019

W opublikowanym przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy raporcie o globalnej stabilności finansowej stwierdzono, że poziom ryzyka osiągnął w ostatnim czasie historyczne maksima w kilku gospodarkach o znaczeniu systemowym. W szczególności wzrosło ryzyko związane z przewartościowaniem cen na rynkach aktywów, wysokim poziomem zadłużenia korporacyjnego i rządowego oraz rynkiem kredytów lewarowanych.

Bank BNP Paribas partnerem Credit Risk - dziękujemy!

16 kwiecień 2019

“W zmieniającym się świecie, zmiany wychodz a na dobre”. Jak świetnie to hasło pasuje również do dzisiejszej zmiennej rzeczywistości gospodarczej i dynamicznego środowiska biznesowego. Credit Manager w niespokojnych czasach powinien mieć profesjonalnego przewodnika po zagadnieniach makroekonomicznych. I taki wkład eksperki zaoferuje nam na konferencji Credit Risk 2019 bank BNP Paribas.

Bureau van Dijk Sponsorem Głównym Credit Risk - dziękujemy!

10 kwiecień 2019

Dostęp do właściwych informacji jest kluczowym narz edziem pracy każdego Credit Managera. Jednak dzisiaj to nie tylko informacja ale szybkie jej przetwarzanie ma kluczowe znaczenie w zarządzaniu ryzykiem kredytu kupieckiego i portfelem należności handlowych. Dlatego świetną wiadomością jest fakt, iż na najbliższej konferencji Credit Risk będziemy gościć firmę Bureau van Dijk.

CREDIT CLUB PICM on-line - pełne nagranie z webinarium PICM

31 marzec 2019

Za nami kolejne webinarium PICM. Tym razem mówiliśmy o odpowiedzialności zamawiającego za zapłatę wynagrodzenia na rzecz podwykonawców.

Zapraszamy do obejrzenia pełnego nagrania z wydarzenia! Na stronie znajdziecie również Państwo pytania i odpowiedzi jakie padły podczas webinarium. Do zobaczenia i usłyszenia wkrótce!

CREDIT CLUB PICM - zaproszenie i relacja

28 marzec 2019

Już 11 kwietnia odbędzie się kolejne seminarium CREDIT CLUB PICM – zapraszamy! W Willi Decjusza w Krakowie rozmawiać będziemy głównie o windykacji.

Na lutowym spotkaniu dużo czasu poświęciliśmy rozmowie o szeroko pojętej analizie finansowej kontrahentów.

Zapraszamy do obejrzenia relacji video 🙂 Spotkania CREDIT CLUB PICM wspiera firma RiskMan – dziękujemy!

Euler Hermes ponownie Sponsorem Głównym Credit Risk - dziękujemy!

28 marzec 2019

Ostatnia edycja konferencji Credit Risk była bardzo udanym wydarzeniem. Wspólnie z Euler Hermes kontynuujemy to przedsięwzięcie, bo wierzymy, że tematyka zarządzania należnościami w przedsiębiorstwie jest zawsze aktualna. Bez względu na wielkość firmy oraz branżę w jakiej działa, dbałość o jeden z najważniejszych składnik bilansu (należności handlowe) jest jednym z głównych priorytetów każdego działu finansowego.

RiskMan ponownie Sponsorem Strategicznym Credit Risk - dziękujemy!

24 marzec 2019

Pełna agenda wydarzenia jest już dostępna na stronie konferencji.

RiskMan również aktywnie wspiera tworzenie w Polsce cyklicznych spotkań oraz edukacji dla środowiska Credit Managerów, czyli CREDIT CLUB PICM! To również świetna wiadomość!