Pre Loader

Aktualności

/Aktualności

konferencja Credit Risk 2022 - zapraszamy do rejestracji!

12 maja 2022

Konferencja Credit Risk jest prezentacją najnowszych trendów, metod oraz praktyki zarządzania ryzykiem kredytu B2B. Wydarzenie daje możliwość skonfrontowania własnej wiedzy z doświadczeniami praktyków zarządzania ryzykiem kredytowym, zarówno z firm polskich jak i międzynarodowych korporacji.

Adresatami konferencji są właściciele firm, eksperci oraz kadra zarządzająca z obszaru zarządzania ryzykiem kredytowym B2B, a w szczególności: działy finansowe, działy oceny ryzyka kredytowego, działy kontroli kredytowej, zarządzanie ryzykiem, działy kontrolingu finansowego, działy monitoringu należności, działy windykacji oraz zarządzanie gotówką (treasury).

Zapraszamy do rejestracji!

Wojciech Woźniak, PICM

1 maja 2022

Jest mi niezmiernie miło poinformować, iż od tego miesiąca działania PICM będą wspierane przez Pana Wojciecha Woźniaka, który objął funkcję Dyrektora ds. Rozwoju i Członkostwa PICM Associate (PICMa). Wojciech posiada szerokie 16-letnie doświadczenie w obszarze finansów, skarbowości korporacyjnej, zarządzania oraz logistyki, zdobyte przede wszystkim w międzynarodowych korporacjach w Polsce, Senegalu, Szwajcarii i Francji. Wojciech jest magistrem zarządzania oraz rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Mam nadzieję, że dzięki Wojciechowi w najbliższym czasie odczują Państwo wiele pozytywnych zmian oraz jeszcze lepsze wsparcie ze strony PICM w mądrym zarządzaniu ryzykiem kredytowym!

Pozdrawiam serdecznie i gratuluję!

Robert Dyrcz, PICM

Zapraszamy na spotkanie stacjonarne w Krakowie!

28 kwietnia 2022

Inflacja, stopy procentowe, wojna w Ukrainie, zaburzone łańcuchy dostaw i narastające napięcia wokół dostaw surowców z Rosji. Wyzwań dla analizy kredytowej kontrahentów nie brakuje. Z jakich korzystać narzędzi? Jak oceniać sprawozdania finansowe za rok 2021? Jak budować swoje modele skoringowej oceny klienta? Spotkanie stacjonarne to niepowtarzalna okazja do bezpośrednich rozmów i dyskusji! Zapraszamy do Krakowa 10 czerwca!

Naszymi ekspertami będą Piotr Rybicki (Nadzór Korporacyjny), prof. nadzw. dr hab. Artur Hołda oraz Michał Siembab (GKR Legal – Gołębiowska Krawczyk Roszkowski i Partnerzy).

Profil PICM na LinkedIn ma już ponad 1000 obserwujących!

12 kwietnia 2022

Misją Polskiego Instytutu Credit Management (PICM) jest dostarczanie Państwu rzetelnej wiedzy i edukacji w zakresie zarządzania kredytem kupieckim. PICM dorzuca swoją skromną cegiełkę do podnoszenia kwalifikacji zawodowych credit managerów poprzez organizowanie webinariów, seminariów stacjonarnych CREDIT CLUB PICM, corocznej konferencji Credit Risk, kwartalnika Credit Manager Magazine, a od niedawna bogatych treści w ramach Strefy Credit Managera – dostępnej dla członków PICM Associate (PICMa). Na bieżąco komunikujemy się również z Państwem poprzez profil PICM na LinkedIn. Jest mi niezmiernie miło zauważyć, że właśnie profil PICM na LinkedIn ma już ponad 1000 obserwujących! Dziękuję za zaufanie!

Robert Dyrcz, PICM

Małgorzata Banaszczyk - nowy członek Rady Programowej PICM

15 marzec 2022

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż na ostatnim posiedzeniu Rady Programowej PICM postanowiliśmy powiększyć to prestiżowe grono o nową osobę – Panią Małgorzatę Banaszczyk.

Małgorzata obecnie jest Menadżerem ds. Ryzyka Finansowego i Rozwoju Biznesu w fintechu Provema, a w swojej karierze zawodowej wcześniej pracowała w Dywidag Systems, Guardian, Akcept Finance, Banku Zachodnim WBK, HSBC, Citibanku Handlowym, ING Banku Śląskim oraz Beskidzkim Domu Maklerskim.

Rada Programowa Polskiego Instytut Credit Management (PICM) to organ o funkcji doradczej i merytorycznej. Powołany został w celach opiniujących oraz wspierających rozwój Fundacji PICM. W Radzie Programowej PICM zasiadają osoby znane, o ugruntowanej pozycji, sympatyzujące z Fundacją PICM i wspierające ją wiedzą i doświadczeniem.

Nagrody PICM - aplikuj teraz!

7 marzec 2022

Każda praca ma swój sens, zwłaszcza, gdy wykonuje się ją z pasją. Tym bardziej jest miło, gdy ktoś to dostrzega i uważa, że była potrzebna i wniosła coś nowego do szeroko rozumianej praktyki, czy też nauki. Dlatego zapraszamy serdecznie do uczestnictwa i aplikowania o nagrody!

Pochwal się sukcesami! Wypełnij ankietę i zaaplikuj o nagrodę!

👉 Credit Management Champion – osobiste osiągniecia w zarządzaniu ryzykiem kredytowym
👉 OTC Excellence Award – zespołowe osiągniecia w zarządzaniu ryzykiem kredytowym
👉 Człowiek Roku Credit Management – osobisty wkład w rozwój branży zarządzania ryzykiem kredytowym
👉 Firma Roku Credit Management – wkład firmy w rozwój branży zarządzania ryzykiem kredytowym

Credit Manager Magazine - wydanie luty 2022

18 luty 2022

Zapraszamy do lektury najnowszego lutowego wydania Credit Manager Magazine!

W tym wydaniu oddajemy szczególnie głos przedsiębiorcom z branż: handlowej, magazynowej, kosmetycznej, samochodowej, chemicznej, farmaceutycznej, biotechnologicznej, recyklingowej, budowlanej, tworzyw sztucznych oraz urządzeń elektrycznych.

Poza tym ciekawe teksty na temat analizy finansowej, Azji jako centrum biznesu, wyzwaniach związanych z surowcami energetycznymi oraz logistyką morską.

WEBINARIUM: Koszty w budownictwie w latach 2016-2021 oraz prognoza na 2022

Branża budowlana mocno niepokoi się “galopadą cen” na rynku surowców i materiałów, zwłaszcza stali, asfaltu, drewna i styropianu. Istotnym wyzwaniem pozostaje również deficyt siły roboczej. Rynek budowlany znajduje się bowiem u progu ogromnej kumulacji kontraktów, być może największej w historii polskiego budownictwa. A jak wyglądały koszty realizacji dużych projektów budowlanych w Polsce w latach 2016-2021 i o jakie prognozy zmian cen można się pokusić w kolejnych kwartałach?

Pełne nagranie oraz slajdy dostępne są dla zalogowanych PICM Associate (PICMa) w Strefie Credit Managera.

eanaliza - automatyczna analiza eSprawozdań

20 styczeń 2022

Szybkie i efektywne sprawdzania zdolności kredytowej kontrahenta to dostęp do odpowiednich narzędzi. W dzisiejszych czasach coraz łatwiej dostępna informacja to tylko początek.

 • Skorzystaj z najnowszego w Polsce narzędzia dostarczającego informacji niezbędnych do monitorowania kondycji finansowej kontrahentów na bazie ich eSprawozdań złożonych w KRS.
 • Zapoznaj się z szerokim zakresem funkcjonalnym systemu i sprawdź jak szybko i łatwo można tworzyć wskaźnikowe analizy finansowe.
 • System zapewnia szeroką funkcjonalność połączoną z prostotą obsługi, wielopoziomowym i wieloosobowym dostępem online, zautomatyzowanym importem danych z plików generowanych przez systemy księgowe oraz przejrzystą prezentacją danych.
 • System powstał przy współpracy z Ekspertami Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Niewypłacalności YTD 11 2021 - branże w Polsce

17 grudnia 2021

Ilości niewypłacalności YTD 11 2021 vs. 2020 [ ** pełny rok ** ]:

👉 PRZEMYSŁ: 343 vs. 259 (+32,4%)
👉 BUDOWNICTWO: 201 vs. 154 (+30,5%)
👉 HANDEL: 402 vs. 299 (+34,4%)
👉 HoReCa: 92 vs. 69 (+33,3%)
👉 TRANSPORT: 130 vs. 118 (+10,2%)

Do końca listopada 2021 r. było w Polsce 385 postępowań upadłościowych ( -29,2% r/r ) oraz 1823 postępowania restrukturyzacyjne (+177,9% r/r ), co daje łącznie 2208 niewypłacalności (+84% r/r).

PICM Risk Index © - przemysł to jedyny sektor ze zwiększającym się ryzykiem kredytowym

7 grudzień 2021

W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, analitycy, w tym credit managerowie, poszukują tzw. High-Frequency Indicators of Economic Activity (IEA) lub innych danych pomagających ocenić obecny stan aktywności gospodarczej. To ważne, zwłaszcza przy braku bieżącej informacji na temat wyników finansowych przedsiębiorstw nie publikujących aktualnych informacji finansowych. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z PICM Risk Index ©, który liczony jest co miesiąc dla wszystkich branż i każdej wielkości przedsiębiorstw w Polsce. Wskaźniki PICM Risk Index © bazują na wieloletnich szeregach czasowych trendów koniunkturalnych opracowanych przez GUS. PICM Risk Index © porusza się w przedziale od 0 do 100, gdzie im wyższa wartość wskaźnika tym większe ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstw z danej branży. Przyjmuje się, iż istotne ryzyko pojawia się w momencie odczytu wskaźnika przekraczającego 50 punktów.

WEBINARIUM: Analiza sprawozdań finansowych w zmiennym otoczeniu

Czy możemy powiedzieć, że zmienność i niepewność w gospodarce już za nami? A inflacja? Stopy procentowe? Pandemia? Logistyka? Kurs PLN? Surowce? Na spotkaniu jak zwykle zastanawialiśmy się jakie to może mieć konsekwencje dla ryzyka niewypłacalności Państwa kontrahentów.

Ekspertem na kolejnym webinarium, które odbyło się 25-ego listopada był Piotr Rybicki, Członek Rady Programowej PICM. Dziękujemy za świetną dawkę merytorycznej i praktycznej wiedzy, oraz zapraszamy na kolejne wydarzenia z cyklu “Analiza sprawozdań finansowych w zmiennym otoczeniu”!

Pełne nagranie oraz slajdy dostępne są dla zalogowanych PICM Associate (PICMa) w Strefie Credit Managera.

WEBINARIUM: Inflacja się rozpędza – jak skutecznie zwaloryzować kontrakt z klientem?

W miniony czwartek odbyło się webinarium “Inflacja się rozpędza – jak skutecznie zwaloryzować kontrakt z klientem?”

Ekspertami na wydarzeniu byli radca prawny Piotr Dobrowolski oraz radca prawny Michał Siembab z kancelarii GKR Legal – Gołębiowska Krawczyk Roszkowski i Partnerzy.

Dziękujemy za świetną dawkę wiedzy merytorycznej i praktycznej, oraz zapraszamy na kolejne wydarzenia z udziałem ekspertów kancelarii GKR Legal – Gołębiowska Krawczyk Roszkowski i Partnerzy!

Pełne nagranie oraz slajdy dostępne są dla zalogowanych PICM Associate (PICMa) w Strefie Credit Managera.

PICM Risk Index © - indeks bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca w budownictwie

8 listopad 2021

W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, analitycy, w tym credit managerowie, poszukują tzw. High-Frequency Indicators of Economic Activity (IEA) lub innych danych pomagających ocenić obecny stan aktywności gospodarczej. To ważne, zwłaszcza przy braku bieżącej informacji na temat wyników finansowych przedsiębiorstw nie publikujących aktualnych informacji finansowych. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z PICM Risk Index ©, który liczony jest co miesiąc dla wszystkich branż i każdej wielkości przedsiębiorstw w Polsce. Wskaźniki PICM Risk Index © bazują na wieloletnich szeregach czasowych trendów koniunkturalnych opracowanych przez GUS. PICM Risk Index © porusza się w przedziale od 0 do 100, gdzie im wyższa wartość wskaźnika tym większe ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstw z danej branży. Przyjmuje się, iż istotne ryzyko pojawia się w momencie odczytu wskaźnika przekraczającego 50 punktów.

Niewypłacalności YTD Q3 2021 - branże w Polsce

26 październik 2021

Ilości niewypłacalności YTD Q3 2021 vs. YTD Q3 2020:

👉 PRZEMYSŁ: 273 vs. 201 (+35,8%)
👉 BUDOWNICTWO: 160 vs. 110 (+45,5%)
👉 HANDEL: 315 vs. 202 (+56%)
👉 HoReCa: 72 vs. 40 (+80%)
👉 TRANSPORT: 110 vs. 68 (+61,8%)

Do końca września 2021 r. było w Polsce 322 postępowań upadłościowych (-31,6% r/r) oraz 1423 postępowania restrukturyzacyjne (+211,4% r/r ), co daje łącznie 1745 niewypłacalności (+88% r/r).

WEBINARIUM: Wykonawcy i podwykonawcy robót budowlanych – jak zabezpieczyć należności z umowy o roboty budowlane?

W miniony czwartek, 21 października, odbyło się webinarium “Wykonawcy i podwykonawcy robót budowlanych – jak zabezpieczyć należności z umowy o roboty budowlane?”

Ekspertami na wydarzeniu byli adwokat Tomasz Ludwik Krawczyk oraz radca prawny Michał Siembab z kancelarii GKR Legal – Gołębiowska Krawczyk Roszkowski i Partnerzy.

Pełne nagranie oraz slajdy dostępne są dla zalogowanych PICM Associate (PICMa) w Strefie Credit Managera.

PICM Risk Index © - widoczne dalsze hamowanie dynamiki spadku ryzyka w przemyśle

12 październik 2021

W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, analitycy, w tym credit managerowie, poszukują tzw. High-Frequency Indicators of Economic Activity (IEA) lub innych danych pomagających ocenić obecny stan aktywności gospodarczej. To ważne, zwłaszcza przy braku bieżącej informacji na temat wyników finansowych przedsiębiorstw nie publikujących aktualnych informacji finansowych. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z PICM Risk Index ©, który liczony jest co miesiąc dla wszystkich branż i każdej wielkości przedsiębiorstw w Polsce. Wskaźniki PICM Risk Index © bazują na wieloletnich szeregach czasowych trendów koniunkturalnych opracowanych przez GUS. PICM Risk Index © porusza się w przedziale od 0 do 100, gdzie im wyższa wartość wskaźnika tym większe ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstw z danej branży. Przyjmuje się, iż istotne ryzyko pojawia się w momencie odczytu wskaźnika przekraczającego 50 punktów.

WEBINARIUM: Wykonawcy i podwykonawcy robót budowlanych – jak zabezpieczyć należności z umowy o roboty budowlane?

5 październik 2021

TEMATYKA: W toku procesu inwestycyjnego nierzadko zdarza się, że wykonawca (podwykonawca) nie ma możliwości szybkiego wyegzekwowania należności, nawet jeśli prawidłowo wykonał prace budowlane. Jeszcze gorszą jest sytuacja w której jego kontrahent okaże się niewypłacalny.

W jaki sposób wykonawcy i podwykonawcy mogą się na taką sytuację zabezpieczyć?

Ekspertami na wydarzeniu będą adwokat Tomasz Ludwik Krawczyk oraz radca prawny Michał Siembab z kancelarii GKR Legal.

20 wrzesień 2021

Program kongresu FEC­MA 2021 był ogrom­ną daw­ką me­ry­to­rycz­nej i praktycznej wiedzy dla bardzo licznego grona uczestników wydarzenia. Dziękujemy za uczestnictwo!

Wśród pre­lek­cji zna­la­zły się te­ma­ty do­ty­czą­ce za­rzą­dza­nia kre­dy­tem ku­piec­kim, za­rzą­dza­nia ry­zy­kiem kre­dy­to­wym, za­to­rów płat­ni­czych, tren­dach w fi­nan­so­wa­niu za­to­rów płat­ni­czych, oce­ny zdol­no­ści kre­dy­to­wej kon­tra­hen­tów, ra­chun­ko­wo­ści kre­atyw­nej i oce­nie dzi­siej­szej sy­tu­acji go­spo­dar­czej. Pre­le­gen­ci mó­wi­li rów­nież o za­wi­ło­ściach ana­li­zy fi­nan­so­wej i wie­lu prak­tycz­nych aspek­tach praw­nych cre­dit ma­na­ge­ment.

Serrala partnerem korporacyjnym PICM

23 sierpień 2021

Misją PICM jest dostarczanie cennej wiedzy oraz tworzenie okazji do wymiany doświadczeń w celu mądrego zarządzania ryzykiem kredytu kupieckiego. Do głównych celów PICM należy działalność publiczna na rzecz budowania i propagowania idei zarządzania ryzykiem kredytowym, a także promowanie europejskich i światowych rozwiązań w tym zakresie. Miło mi poinformować, że kancelaria GKR Legal wesprze tę działalność stając się oficjalnym partnerem korporacyjnym PICM.

Robert Dyrcz, PICM

PICM Risk Index © - ryzyko spada ale zagrożenia pozostają

18 sierpień 2021

W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, analitycy, w tym credit managerowie, poszukują tzw. High-Frequency Indicators of Economic Activity (IEA) lub innych danych pomagających ocenić obecny stan aktywności gospodarczej. To ważne, zwłaszcza przy braku bieżącej informacji na temat wyników finansowych przedsiębiorstw nie publikujących aktualnych informacji finansowych. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z PICM Risk Index ©, który liczony jest co miesiąc dla wszystkich branż i każdej wielkości przedsiębiorstw w Polsce. Wskaźniki PICM Risk Index © bazują na wieloletnich szeregach czasowych trendów koniunkturalnych opracowanych przez GUS. PICM Risk Index © porusza się w przedziale od 0 do 100, gdzie im wyższa wartość wskaźnika tym większe ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstw z danej branży. Przyjmuje się, iż istotne ryzyko pojawia się w momencie odczytu wskaźnika przekraczającego 50 punktów.

Kongres FECMA - zapraszamy do Krakowa!

4 sierpień 2021

Ostatnie miesiące to niezwykły czas, podczas którego nie było zbyt wielu okazji na bezpośrednią wymianę doświadczeń i nawiązywania relacji biznesowych. Dlatego z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa na wyczekiwaną konferencję roczną PICM, tym razem we współpracy ze zrzeszeniem FECMA. Wydarzenie poświęcone będzie zarzadzaniu kredytem kupieckim nie tylko w ujęciu lokalnym ale także międzynarodowym.

W czasie turbulencji gospodarczych, zarządzanie płynnością finansową, a w szczególności należnościami handlowymi, jest kluczowym aspektem bezpiecznego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Mamy nadzieję, że spotkanie takie jak 4-ty Europejski Kongres FECMA da Państwu wiele okazji na wymianę doświadczeń i zdobywania kompetencji w tym kluczowym obszarze zarządzania finansami Państwa organizacji.

Serrala partnerem korporacyjnym PICM

8 lipiec 2021

Misją PICM jest dostarczanie cennej wiedzy oraz tworzenie okazji do wymiany doświadczeń w celu mądrego zarządzania ryzykiem kredytu kupieckiego. Do głównych celów PICM należy działalność publiczna na rzecz budowania i propagowania idei zarządzania ryzykiem kredytowym, a także promowanie europejskich i światowych rozwiązań w tym zakresie. Miło mi poinformować, że Serrala wesprze tę działalność stając się oficjalnym partnerem korporacyjnym PICM.

The PICM mission is to provide valuable knowledge and to create opportunities to exchange experiences for wise trade credit risk management. The main goals of PICM include public activity for building and promoting the idea of credit risk management, as well as promoting European and global solutions in the field of holistic credit management. I’m glad to announce that Serrala will support that activity by becoming an official corporate partner of PICM.

Robert Dyrcz, PICM

7 czerwiec 2021

W każdej dużej transakcji jedni prawnicy starają się ustanowić skuteczne zabezpieczenia, a drudzy robią wszystko aby utrudnić prowadzenie z nich egzekucji. Zazwyczaj prowadzą między sobą swoistą grę uników. Jakie są popularne metody torpedowania egzekucji z zabezpieczeń i sposoby ich uniknięcia?

Ekspertem na wydarzeniu będą Pan Tomasz Ludwik Krawczyk oraz Michał Siembab z kancelarii GKR Legal – Gołębiowska Krawczyk Roszkowski i Partnerzy.

Rejestracja na wydarzenie dostępna jest w Strefie Credit Managera, menu WEBINARY.

Baker Ing partnerem korporacyjnym PICM

31 maj 2021

Misją PICM jest dostarczanie cennej wiedzy oraz tworzenie okazji do wymiany doświadczeń w celu mądrego zarządzania ryzykiem kredytu kupieckiego. Do głównych celów PICM należy działalność publiczna na rzecz budowania i propagowania idei zarządzania ryzykiem kredytowym, a także promowanie europejskich i światowych rozwiązań w tym zakresie. Miło mi poinformować, że Baker Ing wesprze tę działalność stając się oficjalnym partnerem korporacyjnym PICM.

The PICM mission is to provide valuable knowledge and to create opportunities to exchange experiences for wise trade credit risk management. The main goals of PICM include public activity for building and promoting the idea of credit risk management, as well as promoting European and global solutions in the field of holistic credit management. I’m glad to announce that Baker Ing will support that activity by becoming an official corporate partner of PICM.

Robert Dyrcz, PICM

Uncovering Optimization Options with AR Automation

21 maj 2021

Collecting and applying cash quickly and determining credit risk accurately is essential for any finance organization – whether the processes are executed globally in shared service centers, in regional subsidiaries, or partially outsourced to external service providers. At its core, an efficient and agile AR Automation translates directly into more working capital, less financial strain, and hence more discretion regarding business and investment decisions.

Discover how you can take your accounts receivable management into the new decade and beyond. Uncover optimization options across your entire AR lifecycle and

 • Reduce manual activities across the board with an AR Automation rate of 85+ %
 • Accelerate credit and collections and increase efficiency by +50%
 • Improve payment matching rates with automatic application rates up to 98%

eanaliza.pl - specjalne narzędzia dla Credit Managera!

Szybkie i efektywne sprawdzania zdolności kredytowej kontrahenta to dostęp do odpowiednich narzędzi. W dzisiejszych czasach coraz łatwiej dostępna informacja to tylko początek. Skorzystaj z narzędzia dostarczającego informacji niezbędnych do monitorowania kondycji finansowej kontrahentów na bazie ich eSprawozdań złożonych w KRS. System eanaliza.pl zapewnia szeroką funkcjonalność połączoną z prostotą obsługi, wielopoziomowym i wieloosobowym dostępem online, zautomatyzowanym importem danych z plików generowanych przez systemy księgowe oraz przejrzystą prezentacją danych. System powstał przy współpracy z Ekspertami Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Od tego miesiąca dostępny jest pakiet Analityk, w którym można znaleźć modele dyskryminacyjne, rekomendację limitu kredytowego i wiele innych ciekawych funkcjonalności!

Postępowanie upadłościowe i naprawcze jest szczególnym rodzajem postępowania cywilnego. Stanowi formę swoistego rodzaju “egzekucji generalnej” z majątku dłużnika i zawiera elementy zarówno postępowania rozpoznawczego, jak i egzekucyjnego. Głównym celem postępowań upadłościowych wobec przedsiębiorców jest zaspokojenie wierzycieli. Następuje to ze środków uzyskanych przez syndyka po sprzedaży majątku upadłego. Wierzyciele mają realny wpływ na przebieg postępowania. Prawo przyznaje im szereg uprawnień pozwalających doprowadzić do wszczęcia, czy też umorzenia postępowania, jak również daje możliwość aktywnego uczestnictwa i kontroli. Jaka jest pozycja wierzycieli w obecnej sytuacji?

Rejestracja na wydarzenie dostępna jest w Strefie Credit Managera, menu WEBINARY.

PICM Risk Index © - teraz również dla wszystkich krajów UE!

Od marca PICM Risk Index © jest dostępny również dla wszystkich krajów Unii Europejskiej!

Zapraszamy do zapoznania się z PICM Risk Index ©, który liczony jest co miesiąc dla wszystkich branż i każdej wielkości przedsiębiorstw w Polsce. Wskaźniki PICM Risk Index © bazują na wieloletnich szeregach czasowych trendów koniunkturalnych opracowanych przez GUS oraz Komisję Europejską przy współpracy z instytucjami statystycznymi z całej Europy. PICM Risk Index © porusza się w przedziale od 0 do 100, gdzie im wyższa wartość wskaźnika tym większe ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstw z danej branży. Przyjmuje się, iż istotne ryzyko pojawia się w momencie odczytu wskaźnika przekraczającego 50 punktów.

16 marzec 2021

Modele skoringowe wykorzystywane są jako narzędzia wspierające proces kredytowy oceniając wiarygodność kredytową klientów, bądź skłonność do nadużyć. Warto zauważyć, że modele skoringowe wykorzystywane są nie tylko w obszarze zarządzania ryzykiem, ale np. również w procesie utrzymania klienta. Kolejny obszar to wsparcie procesu sprzedaży – za ich pomocą można optymalizować ofertę sprzedaży dla konkretnej grupy klientów. Modele skoringowe można budować przy użyciu metod statystycznych, których same nazwy brzmią dziwnie i egzotycznie. Jak zatem zastosować je w praktyce? A może bardziej istotne są lata doświadczenia i dobra znajomość klientów i biznesu, w którym działają?

Rejestracja na wydarzenie dostępna jest w Strefie Credit Managera, menu WEBINARY.

15 marzec 2021

Job Title: Credit Risk Manager for North America

Based: Łódź, Poland

Contract: 18 months

Job description: This position is responsible for the management of assigned credit portfolios, establishing credit lines for U.S. & Canadian accounts, ongoing portfolio monitoring, adjusting credit lines/risk codes as appropriate, blocked order release, credit risk reporting, managing credit for assigned vendors and managing AR cashflow tools.

2 marzec 2021

Kompleksowa analiza kredytowa, oprócz analizy finansowej, powinna obejmować także analizę otoczenia dalszego (makroekonomia) oraz bliższego przedsiębiorstwa (branżowa), któremu rozważamy przyznanie kredytu kupieckiego. Dlatego bardzo istotne jest śledzenie bieżących wydarzeń w sektorach gospodarki, w których działają nasi klienci. Jakie są perspektywy rozwoju? Jakie szanse? Jakie zagrożenia? Jaki to wszystko ma wpływ na rentowność i płynność finansową firm?

Zapraszamy do rejestracji na webinarium, gdzie znakomici eksperci przedstawią swoje spojrzenie na wydarzenia i perspektywy dla branży ➡ chemicznej (Pan Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu w Polska Izba Przemysłu Chemicznego), ➡ stali nierdzewnej (Pan Andrzej Michalski-Stępkowski, Prezes Stowarzyszenia Stal Nierdzewna) oraz ➡ budowlanej (Pan dr Damian Kaźmierczak, Główny Ekonomista w Polski Związek Pracodawców Budownictwa).

PICM Risk Index ©

25 luty 2021

W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, analitycy, w tym credit managerowie, poszukują tzw. High-Frequency Indicators of Economic Activity (IEA) lub innych danych pomagających ocenić obecny stan aktywności gospodarczej. To ważne, zwłaszcza przy braku bieżącej informacji na temat wyników finansowych przedsiębiorstw nie publikujących aktualnych informacji finansowych. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z PICM Risk Index ©, który liczony jest co miesiąc dla wszystkich branż i każdej wielkości przedsiębiorstw w Polsce. Wskaźniki PICM Risk Index © bazują na wieloletnich szeregach czasowych trendów koniunkturalnych opracowanych przez GUS. PICM Risk Index © porusza się w przedziale od 0 do 100, gdzie im wyższa wartość wskaźnika tym większe ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstw z danej branży. Przyjmuje się, iż istotne ryzyko pojawia się w momencie odczytu wskaźnika przekraczającego 50 punktów.

11 luty 2021

Tematem przewodnim najnowszego wydania Credit Manager Magazine jest szeroko pojęta cyfryzacja, która istotnie przyspieszyła na skutek pandemii. A co poza tym, między innymi, w najnowszym wydaniu? Eksperckie spojrzenie na bieżące wydarzenia w branżach: kosmetycznej, handlowej, tworzyw sztucznych, spożywczej, transportowej (TSL), demografia i jej wpływ na rozwój gospodarczy, zmiany w energetyce jako czynnik wpływający na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw.

Od tego tygodnia zapraszamy Państwa również na stronę internetową dedykowaną Credit Manager Magazine!

2 luty 2021

Pandemia koronawirusa zmieniła diametralnie podejście do analizy finansowej kontrahentów. Prawidłowe czytanie sprawozdań finansowych od zawsze było ważne, jednak teraz staje się kluczowe. Poza tym, każdy analityk kredytowy powinien mieć znacznie szersze spojrzenie i wiedze na temat specyfiki branż w jakich działają klienci, perspektyw rozwoju czy wręcz przetrwania w podobnej formie jak w ubiegłych latach. Skąd czerpać wiarygodne informacje na ten temat? Czy historyczne sprawozdania są jeszcze użyteczne? Jeżeli tak, to w jakim zakresie? A co z klientami, których sprawozdań nie mamy? Czy może odpowiedzią będzie zestaw informacji opisujących kondycję poszczególnych branż? Jak z tego korzystać? A jak w tym kontekście powinna wyglądać windykacja? Co zmieniła i nadal zmienia pandemia w podejściu do dbania o terminowe płatności od klientów?

22 styczeń 2021

Pandemia boleśnie uświadomiła polskim przedsiębiorcom, że w biznesie niestety nie można być niczego pewnym. Wierzyciele, mimo pandemii, nadal powinni wszelkimi dostępnymi środkami walczyć o swoje pieniądze. Na webinarium porozmawiamy o strategiach windykacji miękkiej w czasie pandemii, przyjrzymy się ryzyku kredytowemu vs. windykacji, a także omówimy 5 najważniejszych rzeczy jakie o windykacji powinien wiedzieć każdy menadżer.

Rejestracja na wydarzenie dostępna jest w Strefie Credit Managera, menu WEBINARY.

Webinarium NIE BĘDZIE NAGRYWANE! Zachęcamy do uczestnictwa na żywo.

Niewypłacalności - statystyka 2020

12 styczeń 2021

Do końca 2020 r. opublikowano informacje o 587 postępowaniach upadłościowych (+0,2% r/r) oraz 800 postępowaniach restrukturyzacyjnych (+71,7% r/r), co daje łącznie 1387 niewypłacalności (+31,8%). W samym grudniu 2020 r. opublikowano informacje o 187 niewypłacalnościach, tj. o 208% więcej niż w tym samym miesiącu przed rokiem. Do ogłoszonych upadłości powinniśmy dodać również firmy, które o taką upadłość wystąpiły, ale ich wnioski zostały oddalone ze względu na fakt, że ich majątek nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego. W całym 2020 r. oddalono wnioski o upadłość aż 738 przedsiębiorstw (spadek o 2,8% r/r ale wzrost o 388,7% w stosunku do roku 2016).

Więcej szczegółów na interaktywnych wykresach na stronie PICM!

Credit Management w warunkach dużej niepewności

29 grudzień 2020

Jaką przyjąć strategię zarządzania należnościami dzisiaj, w warunkach tak dużej niepewności? Zapewne tradycyjne procedury kredytowe na niewiele się przydadzą. W jaki sposób credit manager ma podejmować decyzje gdy pandemia COVID-19 doprowadziła do istotnych zawirowań w światowej gospodarce ?

Zapraszam Państwa do zalogowania się na stronie PICM i korzystania ze Strefy Credit Managera, gdzie znajdą Państwo zasób narzędzi pomocnych w zarządzaniu należnościami handlowymi. Na pewno zaoszczędzi to Państwu wiele godzin czasu poświęconego na poszukiwanie rzetelnych i sprawdzonych źródeł informacji. Z kolei członkostwo PICM Associate (PICMa) to okazja na zwiększanie swojej wiedzy, poszerzanie doświadczenia i okazja do spojrzenia na swoje obowiązki z innych punktów widzenia.

PICM Risk Index ©

7 grudzień 2020

W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, analitycy, w tym credit managerowie, poszukują tzw. High-Frequency Indicators of Economic Activity (IEA) lub innych danych pomagających ocenić obecny stan aktywności gospodarczej. To ważne, zwłaszcza przy braku bieżącej informacji na temat wyników finansowych przedsiębiorstw nie publikujących aktualnych informacji finansowych. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z PICM Risk Index ©, który liczony jest co miesiąc dla wszystkich branż i każdej wielkości przedsiębiorstw w Polsce. Wskaźniki PICM Risk Index © bazują na wieloletnich szeregach czasowych trendów koniunkturalnych opracowanych przez GUS. PICM Risk Index © porusza się w przedziale od 0 do 100, gdzie im wyższa wartość wskaźnika tym większe ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstw z danej branży. Przyjmuje się, iż istotne ryzyko pojawia się w momencie odczytu wskaźnika przekraczającego 50 punktów.

28 listopad 2020

Zapraszamy do rejestracji na nowy cykl spotkań online – Credit Cofee!

Problematyka przekazywania firmy (JDG) następcom po śmierci przedsiębiorcy nie jest nowa. W ostatnim czasie jednak problem uległ intensyfikacji, na skutek panującej pandemii COVID-19. Liczba zgonów dramatycznie wzrasta i to w każdej grupie wiekowej. Rozwiązaniem pozwalającym na kontynuowanie prowadzenia działalności jest ustanowienie zarządcy sukcesyjnego, czyli osoby która po śmierci przedsiębiorcy przejmie prowadzenie jego przedsiębiorstwa i zapewni bieżące funkcjonowanie do czasu zakończenia formalności spadkowych. Webinarium odpowie na pytania: kto i kiedy może ustanowić zarządcę, kto nim może być i na jakich zasadach może on działać.

Credit Management w warunkach dużej niepewności

4 listopad 2020

Jaką przyjąć strategię zarządzania należnościami dzisiaj, w warunkach tak dużej niepewności? Zapewne tradycyjne procedury kredytowe na niewiele się przydadzą. W jaki sposób credit manager ma podejmować decyzje gdy pandemia COVID-19 doprowadziła do istotnych zawirowań w gospodarce światowej, spowodowała ujemny szok zarówno popytowy, jak i podażowy, prowadząc do zmniejszenia wielkości produkcji przemysłowej w niespotykanym dotąd tempie?

Niepewność, z jaką dzisiaj stykają się credit managerowie, bywa tak duża, że potrzeba tutaj nowego (kreatywnego) sposobu myślenia. Aby przeprowadzać odpowiednie analizy ryzyka kredytowego, należy zastanowić się czy nie uzupełnić standardowego zestawu narzędzi czymś innym.

Webinarium PICM - 28 10 2020 - nagranie

2 listopad 2020

Najlepiej skonstruowana umowa nie zabezpieczy wystarczająco naszych interesów, jeżeli okaże się, że nasz dłużnik nie ma majątku, z którego można skutecznie prowadzić egzekucję. Jak zatem zabezpieczyć transakcję by w razie kłopotów skutecznie dochodzić swoich roszczeń? Na zeszłotygodniowym webinarium omawialiśmy jakie prawne zabezpieczenia transakcji mogą okazać się najbardziej skuteczne przy dochodzeniu naszych ewentualnych roszczeń.

Naszymi prelegentami byli Pan Marcin Szwanenfeld (Radca Prawny w kancelarii Grzybkowski, Guzek i Partnerzy) oraz Pani Katarzyna Misztal (Kierownik ds. Płatności i Windykacji, CERRAD sp. z o.o.).

PICM Risk Index ©

2 listopad 2020

W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, analitycy, w tym credit managerowie, poszukują tzw. High-Frequency Indicators of Economic Activity (IEA) lub innych danych pomagających ocenić obecny stan aktywności gospodarczej. To ważne, zwłaszcza przy braku bieżącej informacji na temat wyników finansowych przedsiębiorstw nie publikujących aktualnych informacji finansowych. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z PICM Risk Index ©, który liczony jest co miesiąc dla wszystkich branż i każdej wielkości przedsiębiorstw w Polsce. Wskaźniki PICM Risk Index © bazują na wieloletnich szeregach czasowych trendów koniunkturalnych opracowanych przez GUS. PICM Risk Index © porusza się w przedziale od 0 do 100, gdzie im wyższa wartość wskaźnika tym większe ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstw z danej branży. Przyjmuje się, iż istotne ryzyko pojawia się w momencie odczytu wskaźnika przekraczającego 50 punktów.

zaloguj się do Strefy Credit Managera!

23 październik 2020

Polski Instytut Credit Management (PICM) wspiera zarządzających kredytem kupieckim i należnościami handlowymi od kilku lat.

Zapraszamy do rejestracji na portalu i członkostwa w społeczności wysoko wykwalifikowanych profesjonalistów credit management. PICM Associate (PICMa) to potwierdzenie aspiracji do ciągłego rozwoju swoich kompetencji.

W ramach PICM Associate (PICMa) otrzymują Państwo dostęp do wirtualnej Strefy Credit Managera z bogatą ofertą realnego praktycznego wsparcia.

Członkostwo PICM Associate (PICMa) w pierwszym roku jest bezpłatne!

Webinarium PICM

19 październik 2020

Pandemia koronawirusa zmieniła diametralnie podejście do analizy finansowej kontrahentów. Prawidłowe czytanie sprawozdań finansowych od zawsze było ważne, jednak teraz staje się kluczowe. Kluczową kwestią dla dobrej oceny standingu ekonomicznego przedsiębiorstw, jest również znajomość relacji oraz bieżącej koniunktury w branży, w której działają. Skąd czerpać wiarygodne informacje na ten temat? Czy historyczne sprawozdania finansowe są jeszcze użyteczne? Jeżeli tak, to w jakim zakresie? A co z klientami, których sprawozdań nie mamy? Czy może odpowiedzią będzie zestaw informacji opisujących kondycję poszczególnych branż? Jak z tego korzystać?

Naszymi prelegentami będą Piotr Rybicki (nadzorkorporacyjny.pl, PICM) oraz Paweł Radwański (Kierownik Działu Badań Sektorowych w Alior Bank SA).

Webinarium PICM

12 październik 2020

Najlepszym sposobem uniknięcia kłopotów przy transakcjach handlowych jest zawarcie umowy z wiarygodnym, sprawdzonym, wypłacalnym partnerem. Jednak nie zawsze jest to możliwe, a nawet sprawdzony kontrahent może popaść w kłopoty. Najlepiej skonstruowana umowa nie zabezpieczy wystarczająco naszych interesów, jeżeli okaże się, że nasz dłużnik nie ma majątku, z którego można skutecznie prowadzić egzekucję. Jak zatem zabezpieczyć transakcję by w razie kłopotów skutecznie dochodzić swoich roszczeń? Na webinarium podpowiemy jakie prawne zabezpieczenia transakcji mogą okazać się najbardziej skuteczne przy dochodzeniu naszych ewentualnych roszczeń.

Naszymi prelegentami będą Pan Marcin Szwanenfeld (Radca Prawny w kancelarii Grzybkowski, Guzek i Partnerzy) oraz Pani Katarzyna Misztal (Kierownik ds. Płatności i Windykacji, CERRAD sp. z o.o.).

PICM Risk Index ©

1 październik 2020

W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, analitycy, w tym credit managerowie, poszukują tzw. High-Frequency Indicators of Economic Activity (IEA) lub innych danych pomagających ocenić obecny stan aktywności gospodarczej. To ważne, zwłaszcza przy braku bieżącej informacji na temat wyników finansowych przedsiębiorstw nie publikujących aktualnych informacji finansowych. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z PICM Risk Index ©, który liczony jest co miesiąc dla wszystkich branż i każdej wielkości przedsiębiorstw w Polsce. Wskaźniki PICM Risk Index © bazują na wieloletnich szeregach czasowych trendów koniunkturalnych opracowanych przez GUS. PICM Risk Index © porusza się w przedziale od 0 do 100, gdzie im wyższa wartość wskaźnika tym większe ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstw z danej branży. Przyjmuje się, iż istotne ryzyko pojawia się w momencie odczytu wskaźnika przekraczającego 50 punktów.

zaloguj się w Strefie Credit Managera!

24 wrzesień 2020

Polski Instytut Credit Management (PICM) wspiera zarządzających kredytem kupieckim i należnościami handlowymi od kilku lat. Zapraszamy do rejestracji na portalu i członkostwa w społeczności wysoko wykwalifikowanych profesjonalistów credit management. PICM Associate (PICMa) to potwierdzenie aspiracji do ciągłego rozwoju swoich kompetencji. W ramach PICM Associate (PICMa) otrzymują Państwo dostęp do wirtualnej Strefy Credit Managera z bogatą ofertą realnego praktycznego wsparcia.

Członkostwo PICM Associate (PICMa) w pierwszym roku jest bezpłatne!

Kalkulator rachunkowości śledczej - Strefa Credit Managera

17 wrzesień 2020

Polski Instytut Credit Management (PICM) wspiera zarządzających kredytem kupieckim i należnościami handlowymi od kilku lat. Zapraszamy do rejestracji na portalu i członkostwa w społeczności wysoko wykwalifikowanych profesjonalistów credit management. PICM Associate to potwierdzenie aspiracji do ciągłego rozwoju swoich kompetencji. W ramach PICM Associate otrzymują Państwo dostęp do wirtualnej Strefy Credit Managera z bogatą ofertą realnego praktycznego wsparcia. W strefie Credit Managera mogą Państwo znaleźć praktyczne i przejrzyste kalkulatory pomocne na co dzień w pracy.

Jednym z nich jest kalkulator, który pozwala na obliczenie parametrów tzw. modelu Beneisha, czyli narzędzia w ramach tzw. rachunkowości śledczej (ang. forensic accounting), a służącemu do wykrywania oszustw księgowych.

Kalkulator limitu kredytowego - Strefa Credit Managera

10 wrzesień 2020

Polski Instytut Credit Management (PICM) wspiera zarządzających kredytem kupieckim i należnościami handlowymi od kilku lat. Zapraszamy do rejestracji na portalu i członkostwa w społeczności wysoko wykwalifikowanych profesjonalistów credit management. PICM Associate to potwierdzenie aspiracji do ciągłego rozwoju swoich kompetencji. W ramach PICM Associate otrzymują Państwo dostęp do wirtualnej Strefy Credit Managera z bogatą ofertą realnego praktycznego wsparcia. W strefie Credit Managera mogą Państwo znaleźć praktyczne i przejrzyste kalkulatory pomocne na co dzień w pracy.

Jednym z nich jest kalkulator limitu kredytowego, który w szybki sposób oblicza limit kredytowy “od sprzedaży” oraz “od ryzyka”. Po włączeniu klasy ryzyka kontrahenta, kalkulator pozwala znaleźć optymalny limit kredytowy.

PICM Risk Index ©

4 wrzesień 2020

W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, analitycy, w tym credit managerowie, poszukują tzw. High-Frequency Indicators of Economic Activity (IEA) lub innych danych pomagających ocenić obecny stan aktywności gospodarczej. To ważne, zwłaszcza przy braku bieżącej informacji na temat wyników finansowych przedsiębiorstw nie publikujących aktualnych informacji finansowych. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z PICM Risk Index ©, który liczony jest co miesiąc dla wszystkich branż i każdej wielkości przedsiębiorstw w Polsce. Wskaźniki PICM Risk Index © bazują na wieloletnich szeregach czasowych trendów koniunkturalnych opracowanych przez GUS. PICM Risk Index © porusza się w przedziale od 0 do 100, gdzie im wyższa wartość wskaźnika tym większe ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstw z danej branży. Przyjmuje się, iż istotne ryzyko pojawia się w momencie odczytu wskaźnika przekraczającego 50 punktów.

eanaliza - automatyczna analiza eSprawozdań

20 sierpień 2020

Szybkie i efektywne sprawdzania zdolności kredytowej kontrahenta to dostęp do odpowiednich narzędzi. W dzisiejszych czasach coraz łatwiej dostępna informacja to tylko początek.

 • Skorzystaj z najnowszego w Polsce narzędzia dostarczającego informacji niezbędnych do monitorowania kondycji finansowej kontrahentów na bazie ich eSprawozdań złożonych w KRS.
 • Zapoznaj się z szerokim zakresem funkcjonalnym systemu i sprawdź jak szybko i łatwo można tworzyć wskaźnikowe analizy finansowe.
 • System zapewnia szeroką funkcjonalność połączoną z prostotą obsługi, wielopoziomowym i wieloosobowym dostępem online, zautomatyzowanym importem danych z plików generowanych przez systemy księgowe oraz przejrzystą prezentacją danych.
 • System powstał przy współpracy z Ekspertami Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Webinarium PICM

10 sierpień 2020

Choć na tle Europy jesteśmy krajem, który całkiem nieźle radzi sobie z tą trudną sytuacją, należy jednak ciągle brać pod uwagę ryzyka związane z pandemią. Wszystko wskazuje na to, że trudności w gospodarce nie kończą się szybko i wskazany jest umiarkowany optymizm. Nadal trudno w tej chwili przewidzieć, jak ten kryzys będzie w dalszym ciągu przebiegał. Żyjemy z zglobalizowanej gospodarce, a więzy ekonomiczne z innymi krajami UE będą miały szczególny wpływ na to, jak kryzys będzie przebiegał w naszym kraju.

Dlatego zapraszamy Państwa na drugi dzień cyklu webinariów pod koniec tego miesiąca. Na wydarzeniu, tym razem w języku polskim, kontynuować będziemy temat analizy sprawozdań finansowych oraz omówimy bieżące ryzyka gospodarcze.

FECMA Digital Forum

7 sierpień 2020

W tym roku, zamiast na coroczną konferencję, zapraszamy Państwa na wartościowe spotkania online, które zaplanowaliśmy na 26 oraz 27 sierpnia – czyli w dniach pierwotnie zapowiadanego kongresu FECMA. Na pewno nie zastąpi to spotkań na żywo, ale mamy nadzieję, że da Państwu wiele cennych wskazówek odnośnie zarządzania należnościami handlowymi, również w kontekście międzynarodowym. 26 sierpnia zapraszamy na bezpłatne webinarium FECMA Digital Forum. Na wydarzeniu, które prowadzone będzie w języku angielskim, rozmawiać będziemy o zarządzaniu międzynarodowym portfelem należności handlowych.

Panelistami dyskusji będą: Glen Bullivant (CICM, Wielka Brytania), Ludo Theunissen (IvKM, Belgia), Josef Busuttil (MACM, Malta) oraz Andreas Tesch (Atradius, Niemcy).

Wskaźniki ekonomiczne - Robert Dyrcz, PICM

28 lipiec 2020

Sygnały dotyczące stanu, a szczególnie perspektyw gospodarki, pojawiają się w poszczególnych jej segmentach w różnym czasie. Credit managerów najbardziej interesuje przyszłość, a zatem poszukują różnego rodzaju wskaźników wyprzedzających tendencje ekonomiczne. Analitycy w ocenie perspektyw gospodarki opierają się głównie na wskaźnikach wyprzedzających, opartych najczęściej na badaniach ankietowych. Rzadziej sięgają po tzw. twarde dane. Spora część tych ostatnich ma niezłe własności prognostyczne.

Zapraszam do obejrzenia fragmentu wykładu, który na początku miesiąca prowadziłem dla Studenckiego Koła Naukowego INWESTOR, Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

Miłego słuchania!
Robert Dyrcz, PICM

Kongres FECMA / PICM - nowy termin!

20 lipiec 2020

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, iż 4-ty Europejski Kongres FECMA, który początkowo planowany był w połowie maja, a później przełożony na 26-27 sierpnia, odbędzie się w dniach 15-16 września 2021 roku. Miejsce kongresu nie zmienia się. Serdecznie zapraszamy Państwa do Krakowa, hotelu Qubus.

Sytuacja, w jakiej znalazł się świat, będzie z pewnością jednym z tematów omawianych podczas wydarzenia. W chwili obecnej nadal trudno przewidzieć rozwój i konsekwencje pandemii koronawirusa.

W czasie turbulencji gospodarczych, zarządzanie płynnością finansową, a w szczególności należnościami handlowymi, jest kluczowym aspektem bezpiecznego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Mamy nadzieję, że spotkanie takie jak 4-ty Europejski Kongres FECMA da Państwu wiele okazji na wymianę doświadczeń i zdobywania kompetencji w tym kluczowym obszarze zarządzania finansami Państwa organizacji.

Geneza kryzysów gospodarczych - Robert Dyrcz, PICM

8 lipiec 2020

Historia kryzysów gospodarczych jest tak samo długa jak historia ludzkiej chciwości i żądzy zysku. Zdarzały się nawet w starożytności, ale to o tych kilku, które wydarzyły się w historii nowożytnej, przypominamy sobie chętniej, gdy nadciąga kolejny kryzys. Wygląda na to, że niestety nie wyciągamy należytych lekcji z historii, która lubi się powtarzać, a może raczej rymować. A to dlatego, że ludzka natura jest w gruncie rzeczy niezmienna – chęć szybkiego zysku towarzyszyła nam od zawsze.

Zapraszam do obejrzenia fragmentu wykładu, który w minionym tygodniu prowadziłem dla Studenckiego Koła Naukowego INWESTOR, Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

Miłego słuchania!
Robert Dyrcz, PICM

PICM Risk Index ©

6 lipiec 2020

W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, analitycy, w tym credit managerowie, poszukują tzw. High-Frequency Indicators of Economic Activity (IEA) lub innych danych pomagających ocenić obecny stan aktywności gospodarczej. To ważne, zwłaszcza przy braku bieżącej informacji na temat wyników finansowych przedsiębiorstw nie publikujących aktualnych informacji finansowych. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z PICM Risk Index ©, który liczony jest co miesiąc dla wszystkich branż i każdej wielkości przedsiębiorstw w Polsce. Wskaźniki PICM Risk Index © bazują na wieloletnich szeregach czasowych trendów koniunkturalnych opracowanych przez GUS. PICM Risk Index © porusza się w przedziale od 0 do 100, gdzie im wyższa wartość wskaźnika tym większe ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstw z danej branży. Przyjmuje się, iż istotne ryzyko pojawia się w momencie odczytu wskaźnika przekraczającego 50 punktów.

⇒ Więcej informacji oraz metodologia dostępne jest w Strefie Credit Managera dostępnej dla zalogowanych PICM Associate (PICMa) ⇐

Kredyt kupiecki w działalności przedsiębiorstwa - Robert Dyrcz, PICM

2 lipiec 2020

Należności handlowe stanowią bardzo istotną kategorię w rachunkowości każdego przedsiębiorstwa. Zarządzanie kredytem kupieckim odgrywa ważną rolę w kształtowaniu płynności finansowej podmiotu, a co za tym idzie wpływa znacząco na stan finansów przedsiębiorstwa i na to, jak jest ono postrzegane przez kontrahentów.

Zapraszam do obejrzenia fragmentu wykładu, który w minionym tygodniu prowadziłem dla Studenckiego Koła Naukowego INWESTOR, Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

Miłego słuchania!
Robert Dyrcz, PICM