PICM

Panel logowania Language PICM
Language:  

Upadłości 2017


 Robert Dyrcz, fundator PICM

 

Upadłości przedsiębiorstw w 2017 roku - czyli kilka słów o statystyce

23 marzec 2018

Jak co rok, najwięksi ubezpieczyciele kredytu kupieckiego działający na naszym rynku, publikują raporty dotyczące statystyki upadłości polskich przedsiębiorstw. Jak pokazują wspomniane analizy, w 2017 roku liczba upadłości i restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw sięgnęła 885, co jest wynikiem o 16 proc. wyższym od danych za 2016 rok. Ale czy dla jednej z największych gospodarek w Europie ta liczba jest wiarygodna? Czy ta statystyka jest faktycznym odzwierciedleniem kondycji polskich przedsiębiorstw? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie Państwo na spotkaniach CREDIT CLUB PICM


W 2017 roku liczba upadłości i restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw sięgnęła 885, co jest wynikiem o 16 proc. wyższym od danych za 2016 rok. 250 (najwięcej) upadłości i restrukturyzacji odnotowano w produkcji, co było wzrostem względem 2016 roku o 15 proc. Więcej postanowień o 10 proc. odnotowano również w handlu, natomiast w transporcie wzrost był rekordowy i sięgnął 43 proc. Sytuacja w budownictwie była niemal identyczna z tym, co odnotowano w poprzednich 12 miesiącach.

źródło: Euler Hermes Polska

 

Spójrzmy jak te dane wyglądają na przestrzeni ostatnich lat. Najmniejsza zanotowana liczba upadłości miała miejsce w roku 2008 (411 przypadków), natomiast największa jak dotychczas w roku 2002 (1863 przypadków).

źródło: Coface Polska

 

Porównajmy to teraz do danych prezentowanych w innych państwach europejskich. Ale także zestawmy to z ilością firm zarejestrowanych w poszczególnych krajach w Europie.

W Polsce mamy zarejestrowanych około 2 mln firm. Dla porównania w Niemczech jest ich 2,8 mln, w Wielkiej Brytanii 2,3 mln, we Włoszech 3,8 mln, we Francji 3,5 mln, a w Hiszpanii 3 mln. Pełna statystyka dostępna jest na stronie Eurostatu.

źródło: Eurostat

 

Spójrzmy teraz na statystykę upadłości nie tylko w Polsce. Spójrzmy na raport Creditreform dla lat 2012-2016 krajów Europy Zachodniej:

źródło: Coface

 

oraz dla krajów Europy Wschodniej i Centralnej:

źródło: Coface

 

I tak, upadłości w 2016 roku mielismy odpowiednio: 21,5 tys. (Niemcy), 18 tys. (Wielka Brytania), 15 tys. (Włochy), 56 tys. (Francja) i 4 tys. (Hiszpania). Z kolei w Chorwacji było ich ponad 38 tys. a na Węgrzech 41 tys.

Oczywiście mamy różne regulacje prawne, ale zmiany w prawie upadłościowym obowiązujące od stycznia 2016 idą w kierunku tych, które są na przykład w USA. Tam firmy na skraju opłacalności ogłaszają restrukturyzację (tzw. Chapter 11). W Polsce dotychczas ogłaszana była upadłość likwidacyjna.

Można zatem domyślać się, że faktycznych bankrutów powinno być nie tysiąc, ale co najmniej 10-20 tysięcy. To byłaby realna statystyka. Rozmawialiśmy o tym na ostatnim spotkaniu CREDIT CLUB PICM w Wieliczce. Zapraszam na następne! Spotkania CREDIT CLUB PICM to okazja zdobycia rzetelnej i najlepszej wiedzy, której nie można znaleźć w książkach czy też w oficjalnych publikacjach statystycznych.