PICM

Panel logowania Language PICM
Language:  

samorzady - blog


 

Podatnik na wagę złota

Wkrótce wybory samorządowe. Polskie miasta i gminy zaczęły konkurować i walczyć o mieszkańców. By zatrzymać dotychczasowych i ściągnąć nowych, tworzą różnego rodzaju zachęty finansowe. Dlaczego to robią? I jakie są efekty?

Europejskie banki finansują polskie samorządy

Istotną i stale rosnącą wielkością w ogólnej kwocie zadłużenia JST stanowi zadłużenie ze źródeł zagranicznych. Przyjrzyjmy się zatem jakie jest źródło pochodzenia tego zadłużenia, motywacjom JST do zadłużania się poza Polską oraz potencjalne ryzyka związane z tego typu zobowiązaniami.

Po co samorządom ocena kredytowa?

Po co samorządom rating? Czy spore koszty związane z uzyskaniem oceny ratingowej mają w ogóle sens? Jakie są korzyści a jakie wady uzyskanej oceny ratingowej?

     

Agencje ratingowe - przyjaciel czy wróg?

Przez niedawny kryzys gospodarczy, wiarygodność agencji była już mocno obniżona a dotkliwe kary finansowe na horyzoncie. Czy to znaczy, że lepiej żyć bez tych „niesprawiedliwych” firm?

Inny model agencji ratingowych

Działalność agencji zdominowana jest przez dwa modele działania: oparty na płatnościach od emitenta oraz oparty na wpływach od pożyczkodawców. Czy zatem istnieją jakieś inne, potencjalne, lub już wdrażane odpowiedzi na te wyzwania.