PICM

Panel logowania Language PICM
Language:  

przed Credit Risk 2018


przed KONFERENCJĄ CREDIT RISK 2018

Kraków, 22 maja 2018

 

Szanowni Państwo,

Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy zdecydowali się poświęcić swój czas na drugą edycję konferencji Credit Risk!

Bardzo się cieszę możliwością spotkania z Państwem, tym bardziej, że pierwsza edycja konferencji zgromadziła tak wielu uczestników. Jestem przekonany, że będzie to dla Państwa inspirujące spotkanie.

Chciałbym podziękować firmie RiskMan, sponsorowi strategicznemu, za wsparcie oraz pomoc na każdym etapie przygotowań wydarzenia. Równie gorące podziękowania składam na ręce przedstawicieli firmy Euler Hermes, która jest sponsorem głównym Credit Risk. Dziękuję Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A., która jest partnerem głównym Credit Risk.

Dziękuję firmie Iwentarium za wsparcie organizacyjne konferencji.

Dziękuję stowarzyszeniu ACCA – patronowi Credit Risk. Dziękuję partnerom, szczególnie firmie PwC, NadzorKorporacyjny.pl, LondonSAM, Fabryce i3, Klubowi Dyrektorów Finansowych DIALOG oraz stowarzyszeniu FECMA. Dziękuję również partnerom medialnym; Dziennikowi Gazecie Prawnej, OutsourcingPortal, Outsourcing&More oraz MyCompany Polska.

 

 

Szanowni Państwo,

Będąc w zeszłym tygodniu na spotkaniu z Credit Managerami z całej Europy, usłyszałem, że Credit Management jest dzisiaj mało popularny. Przecież mamy świetną koniunkturę, wysoki wzrost gospodarczy, znakomite nastroje zarówno wśród konsumentów jak i producentów.

Warto tutaj przypomnieć, że gospodarka ma to do siebie, iż rozwija się cyklicznie. Jak jest dobrze, to później zazwyczaj bywa źle i na odwrót. Papierkiem lakmusowym tego, co może się dziać w przyszłości z gospodarką, jest zachowanie giełdy. Według różnych badań indeksy giełdowe wyprzedzają zazwyczaj to, co będzie się działo z dynamiką PKB o 6 do 9 miesięcy. Warto więc tutaj zauważyć, iż najważniejsza giełda świata daje właśnie nam zdecydowany sygnał wczesnego ostrzegania.

A co dzieje się w gospodarce dla nas najważniejszej? W kwietniu indeks Ifo mierzący nastroje niemieckich menedżerów spadł trzeci raz z rzędu. Bardziej niepokojący jest fakt, że oczekiwania w niemieckim biznesie pogorszyły się piąty miesiąc z rzędu. Czy to pierwszy sygnał ostrzegawczy przed końcem boomu w największej gospodarce Europy?

Mimo dobrych perspektyw krótkoterminowych, światową gospodarkę czeka spowolnienie, któremu mogą towarzyszyć wojny handlowe – takie wnioski płyną z raportu World Economic Outlook przygotowanego wiosną przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. W raporcie Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) prognozuje, że światowa gospodarka wzrośnie o 3,9 proc. w 2018 i 2019 roku. MFW podkreśla także problem zadłużenia na świecie, które znajduje się na historycznie wysokim poziomie. Chociaż w średnim okresie jest oczekiwany jego niewielki spadek, to i tak pozostaje on źródłem ryzyka, zwłaszcza dla krajów rozwijających się, i o niskim poziomie dochodów. Fundusz alarmuje, że zadłużenie sektora publicznego i prywatnego w skali globalnej jest wyższe niż przed kryzysem finansowym sprzed dziesięciu lat i stanowi ponad dwukrotność wartości towarów i usług wytwarzanych każdego roku na całym świecie. Jeśli zaostrzą się warunki finansowe na globalnych rynkach, tzn. wzrosną stopy procentowe, obecna korzystna sytuacja gospodarcza na świecie może być zagrożona, ostrzega też MFW.

Na konferencji Credit Risk nie tylko definiujemy zagrożenia, ale również staramy się szukać rozwiązań. Wydaje się, iż dzisiaj, obok solidnej edukacji i bieżącej informacji, ciekawą propozycją są rozwiązania automatyzujące procesy finansowo-księgowe. Będą o tym mówili przedstawiciele firm Nethone, Cyber Productivity oraz PwC. Automatyzacja jest wciąż zagadnieniem nowym dla wielu firm i oczywiście budzi pewne obawy. Zachęcam zatem do wytrwania do końca dnia i wysłuchania bardzo ciekawej dyskusji na ten temat. Dziękuję Iwonie D. Bartczak, która jest uprzejma moderować panel dyskusyjny po tytułem „Wpływ automatyzacji procesów finansowych na rynek pracy”.

 

Szanowni Państwo,

Polski Instytut Credit Management (PICM) to platforma wymiany doświadczeń oraz zdobywania wiedzy w zakresie skutecznego i mądrego zarządzania ryzykiem kredytu kupieckiego. Uczestnictwo w wydarzeniach PICM pozwala wiedzieć więcej i uczyć się szybciej. Wszystko po to, aby przeterminowane należności były coraz mniejsze, partnerzy handlowi zadowoleni ze współpracy, a handlowcy nieco przyjaźniej patrzyli na działy oceny ryzyka kredytowego i windykacji.

Zamiast narzekać – działajmy! Zapobieganie jest zawsze lepsze od leczenia – również w finansach. Bądźmy mądrzy przed szkodą, a nie po szkodzie. Mądrze zarządzajmy ryzykiem kredytowym.

Na Państwa ręce składam zaproszenie do uczestnictwa w programie CREDIT CLUB PICM. To oferta dedykowana dla zarządzających ryzykiem kredytu kupieckiego obejmująca szkolenia, warsztaty oraz spotkania pozwalające nawiązać cenne kontakty biznesowe. Dać Państwu wiedzę, kompetencje i narzędzia do bycia jeszcze lepszym w zawodzie, który teraz wykonujecie.

Pozdrawiam serdecznie,

do zobaczenia na konferencji Credit Risk 2018!

Robert Dyrcz
Założyciel i Prezes Zarządu PICM