PICM

Panel logowania Language PICM
Language:  

Jak wybrać umowę ubezpieczenia należności?


 

Ewa Krzemińska, rozumiemowu.pl

 

Jak wybrać umowę ubezpieczenia należności?

11 lipca 2016

 

Sprzedajesz w kredycie kupieckim i zastanawiasz się jak zabezpieczyć należności swojej firmy? Być może masz klientów, którzy nie płacą na czas i obawiasz się, że kiedyś nie zapłacą wcale? A może doszedłeś do wniosku, że chcesz pozbyć się ryzyka i spać spokojnie i dlatego wdrażasz procedury bezpiecznego handlu?

 

Rozpatrując sposoby ograniczenia ryzyka kredytu kupieckiego, pomyśl o ubezpieczeniu należności. Koszt ubezpieczenia to kwota najczęściej dużo poniżej 1% wartości sprzedaży. Jednak koszt ubezpieczenia to jeden z wielu elementów, jaki należy wziąć pod uwagę wybierając polisę z produktów oferowanych przez ubezpieczycieli.

Ubezpieczenie należności oferują zarówno ubezpieczyciele kredytu kupieckiego o kapitale polskim, jak i oddziały wielkich firm międzynarodowych. Do tych wyspecjalizowanych w kredycie kupieckim należą:


Poza tym jest kilku ubezpieczycieli, dla których ubezpieczenie należności jest jednym z wielu oferowanych różnych produktów ubezpieczeniowych np.:


Najistotniejszym kryterium wyboru ubezpieczyciela jest oczywiście produkt jaki on oferuje i szczegółowa analiza warunków ubezpieczenia, ale dobrze jest mieć świadomość czym różnią się same firmy i sposób ich działania.

 

Oferta ubezpieczenia dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)

Większość z wyżej wymienionych firm posiada w swojej ofercie usługi przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw. Są to przede wszystkim:

 

Jednak często produkty ubezpieczeniowe nie są adresowane do jednej wybranej grupy przedsiębiorców i z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez MSP. Dotyczy to również np.:


Specjalna oferta dla MSP oznacza (a raczej tak być powinno), że produkt jest łatwiejszy w obsłudze, ma prostsze zasady i procedury, nakłada mniej obowiązków na przedsiębiorcę, ale za to ma wyższą cenę, gorsze (ale może zupełnie wystarczające) warunki ochrony, uboższy zakres usług dodatkowych.

 

Powinieneś więc uświadomić sobie, co jest dla Ciebie najważniejszeZastanów się jakie należności chcesz ubezpieczyć i czego oczekujesz od ubezpieczyciela.

 

Odpowiedzi na powyższe pytania pomogą sprecyzować oczekiwania wobec umowy ubezpieczenia i znaleźć pasującą ofertę na rynku.

W kolejnych wpisach na blogu omówię poszczególne najistotniejsze parametry i warunki umów ubezpieczenia należności i wyjaśnię na co należy zwracać uwagę zawierając umowę z ubezpieczycielem. Zacznę od kontrahentów.