PICM

Panel logowania Language PICM
Language:  

Gospodarka pod wpływem spowolnienia w Europie


 

Gospodarka pod wpływem spowolnienia w Europie


Nieodzownym elementem pracy dobrego Credit Managera jest śledzenie bieżących trendów gospodarczych. Jak zwykle, ważne jest rzetelne źródło informacji. Jednym z nich jest niewątpliwie patron medialny ostatniej konferencji Credit Risk 2018 – Dziennik Gazeta Prawna. Ciekawe analizy gospodarcze publikuje portal Obserwator Finansowy, ramię analityczno-publicystyczne Narodowego Banku Polskiego. Jest tam też miejsce na interesujące debaty nad bieżącymi zagadnieniami społeczno-ekonomicznymi.

Kilka dni temu, bo 30 maja, ukazała się na łamach wspomnianego portalu Obserwator Finansowy, interesująca analiza pani Marii Drozdowicz-Bieć z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), profesora SGH. To spojrzenie na gospodarkę poprzez publikowany przez BIEC  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK).

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w maju 2018 roku nie zmienił istotnie wartości w stosunku do kwietnia. Wzrósł o 0,3 pkt, i znajduje się o 3,4 pkt poniżej swego ostatniego lokalnego szczytu ze stycznia.

 

Większość europejskich krajów, zwłaszcza Niemcy, przeżywa spowolnienie. W znacznym stopniu przenosi się ono na przedsiębiorstwa polskie silnie powiązane z niemiecką gospodarką.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w maju cztery pogorszyły się, jedna pozostała na niezmienionym wobec poprzedniego miesiąca poziomie a trzy uległy pogorszeniu.

W dalszym ciągu pogarszają się opinie przedsiębiorców na temat ogólnej sytuacji gospodarczej. Zjawisko to obserwujemy drugi miesiąc z rzędu. Co prawda, na początku roku nastąpił nadzwyczajny wzrost optymizmu w firmach, więc można by traktować ostatnie spadki jako naturalną korektę. Pogorszeniu ogólnych ocen koniunktury towarzyszy jednak zmniejszone tempo napływu nowych zamówień eksportowych, pogorszenie sytuacji finansowej i spadek wydajności pracy w firmach sektora produkcyjnego.

Ogólny portfel zamówień napływających do przedsiębiorstw nieznacznie poprawił się w tym miesiącu jednak głównie za sprawą napływu zamówień od krajowych odbiorców. Zamówienia pochodzące od kontrahentów zagranicznych znacząco skurczyły się. O ile spadek zamówień krajowych dotyczył jedynie firm małych, zatrudniających od 10 do 49 pracowników, to spadek zamówień zagranicznych odnotowano we wszystkich grupach wielkościowych. W ujęciu branżowym największe spadki zamówień eksportowych dotknęły producentów wyrobów skórzanych i elektronicznych, firm odzieżowych i meblarskich. Portfel nowych zamówień kurczy się od trzech miesięcy, a grudzień ubiegłego roku był ostatnim miesiącem, gdy zamówienia rosły.

→ więcej