PICM

Panel logowania Language PICM
Language:  

CREDIT CLUB PICM - spotkanie II19


 

CREDIT CLUB PICM - Spotkanie II19

 

Tematyka i wykładowcy Zaproszenie (pdf) Rejestracja: picm@picm.pl O CREDIT CLUB PICM
       

 

 

 

 

 

DATA:                                               11 kwietnia 2019 (czwartek)

MIEJSCE:                                          Willa Decjusza, ul. 28 lipca 1943 17a, Kraków

 

AGENDA

9.30 – 10.00                                      poranna kawa i przywitanie

10.00 – 11.00                                    Niewypłacalności - przyczyny i statystyka, część 1

11.00 – 11.30                                    przerwa kawowa

11.30 – 12.30                                    Niewypłacalności - przyczyny i statystyka, część 2

12.30 – 13.30                                    przerwa lunchowa

13.30 – 14.30                                    Prawne zabezpieczenia transakcji handlowych, część 1

14.30 – 15.00                                    przerwa kawowa

15.00 – 16.00                                    Prawne zabezpieczenia transakcji handlowych, część 2

16.00 – 17.00                                    kawa & networking

 

 

Niewypłacalności - przyczyny i statystyka
Dr Krzysztof Korcz, Jatex Finanse S.A.

 

 

 

 

Według różnych szacunków, w 2018 roku ma upaść około 10-proc. więcej przedsiębiorstw niż miało to miejsce w 2017. Liczba firm tracących płynność finansową jest stosunkowo wysoka zarówno w produkcji, usługach, handlu, a w przekroju całego roku wzrosła także w przeżywającym obecnie boom budownictwie.

Spośród wielu przyczyn niewypłacalności wyłania się jedna konkluzja. Firmy maja coraz mniejszą rentowność, kuleje kwestia finansowania działalności oraz przepływu środków pieniężnych.

Na spotkaniu będziemy rozmawiać o tym co stało się w zeszłym roku, a także jakie są perspektywy po kilku miesiącach 2019 roku.

 

Dr Krzysztof Korcz, Jatex Finanse S.A.

Jatex Finanse S.A. od 1994 roku świadczy usługi finansowe i prawne związane z usprawnieniem przepływu środków finansowych oraz odzyskiwaniem wierzytelności od nierzetelnych kontrahentów.

Doświadczenie oraz dobra znajomość realiów polskiego rynku, połączone ze świadomością konieczności pilnego rozwiązywania problemów płynności finansowej podmiotów gospodarczych, składają się na wciąż modyfikowany i stale rozszerzany, ale zawsze realistyczny program prac prowadzonych na rzecz klientów firmy, do których należą m.in. Whirlpool, Candy Hoover, RUCH, Electrolux, Pilkington, Linde Gaz, Tele-Fonika Kable, Inter-Cars, Volvo Maszyny Budowlane, Sten Polska, SIG, SONY Poland czy Tetra Pak.

Naszym gościem będzie prezes zarządu Jatex Finanse S.A., pan dr Krzysztof Korcz.

 

 

Prawne zabezpieczenia transakcji handlowych
Krzysztof Roguszewski, PICM

 

 

 

 

Zabezpieczenie kredytu (z ang. collateral) to rodzaj „ochrony” udzielonego przez firmę zobowiązania finansowego (kredytu kupieckiego). Warto odnotować, że zabezpieczenie może zostać ustanowione zarówno przed udzieleniem kredytu, jak i w trakcie spłacania wierzytelności.

Wszystkie przedsiębiorstwa są nastawione na zysk i w związku z tym, sprzedając z odroczonym terminem płatności, chcą mieć pewność, że dłużnik w ustalonym czasie zwróci należność.

Podstawową formą zabezpieczenia jest tzw. zdolność kredytowa. Na jej podstawie szacowane jest ryzyko czy kontrahent spłaci zaciągnięte zobowiązanie. Jeśli kwota kredytu kupieckiego jest bardzo wysoka lub istnieje prawdopodobieństwo, że klient nie ureguluje długu, to sprzedający zwraca się z prośbą o dodatkowe zabezpieczenie.

Klasyfikacja rodzajów zabezpieczeń jest zróżnicowana i zależy od różnych kryteriów. Najczęściej stosowana jest typologia na podstawie uwarunkowań prawnych.

Jak działają te instrumenty? Z którego skorzystać i w jakiej sytuacji? Jak zadbać aby ewentualna egzekucja była skuteczna?

 

Krzysztof Roguszewski, PICM

Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w kompleksowych procesach monitoringu należności i windykacji, budowaniu strategii i planów windykacyjnych, bezpieczeństwa transakcji, prawnych zabezpieczeń, unikatowych narzędzi analitycznych, systemów raportowych, kodyfikacji przepisów, automatycznych platform audytu egzekucji komorniczych, cyklów sądowych, badania transakcji ponadprogowych, powiązanych i podejrzanych, skip tracingu, wywiadu gospodarczego i majątkowego, licencjonowany detektyw. Doświadczenie zdobyte w sektorze finansowym, branży FMCG, HVAC, przemysłowym, budowlanym (McCormick, Plus bank, Grupa HBH).

od 2019 roku Krzysztof jest partnerem i ekspertem w Polskim Instytucie Credit Management (PICM).