PICM

Panel logowania Language PICM
Language:  

Aktualności


 

16 kwiecień 2019

Bank BNP Paribas partnerem Credit Risk - dziękujemy za wsparcie!

"W zmieniającym się świecie, zmiany wychodz a na dobre". Jak świetnie to hasło pasuje również do dzisiejszej zmiennej rzeczywistości gospodarczej i dynamicznego środowiska biznesowego. Credit Manager w niespokojnych czasach powinien mieć profesjonalnego przewodnika po zagadnieniach makroekonomicznych. I taki wkład eksperki zaoferuje nam na konferencji Credit Risk 2019 bank BNP Paribas.

więcej


10 kwiecień 2019

Bureau van Dijk Sponsorem Głównym Credit Risk - dziękujemy za wsparcie!

Dostęp do właściwych informacji jest kluczowym narz edziem pracy każdego Credit Managera. Jednak dzisiaj to nie tylko informacja ale szybkie jej przetwarzanie ma kluczowe znaczenie w zarządzaniu ryzykiem kredytu kupieckiego i portfelem należności handlowych. Dlatego świetną wiadomością jest fakt, iż na najbliższej konferencji Credit Risk będziemy gościć firmę Bureau van Dijk.

więcej


31 marzec 2019

CREDIT CLUB PICM on-line - pełne nagranie z webinarium PICM

Za nami kolejne webinarium PICM. Tym razem mówiliśmy o odpowiedzialności zamawiającego za zapłatę wynagrodzenia na rzecz podwykonawców.

Zapraszamy do obejrzenia pełnego nagrania z wydarzenia! Na stronie znajdziecie również Państwo pytania i odpowiedzi jakie padły podczas webinarium. Do zobaczenia i usłyszenia wkrótce!

więcej 


31 marzec 2019

Niemcy tworzą nową strategię przemysłową

Cele Narodowej strategii przemysłowej 2030 dla Niemiec przedstawionej niedawno przez ministra gospodarki i energii Petera Altmaiera, oraz metody ich osiągania, w znacznym stopniu są zbieżne z przyjętymi w polskiej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – piszą w najnowszym Tygodniku gospodarczym ekonomiści PIE. Realizacja nowej niemieckiej „Narodowej strategii przemysłowej 2030. Strategiczne wytyczne dla niemieckiej i europejskiej polityki przemysłowej”, autorskiego projektu ministra gospodarki Petera Altmaiera przedstawionego na początku lutego, ma przyczynić się m.in. do rozwoju i poprawy konkurencyjności niemieckiego przemysłu – zwłaszcza sektorów nowoczesnych technologii – i industrializacji gospodarki.

więcej


28 marzec 2019

CREDIT CLUB PICM - zaproszenie i relacja

Już 11 kwietnia odbędzie się kolejne seminarium CREDIT CLUB PICM - zapraszamy! W Willi Decjusza w Krakowie rozmawiać będziemy głównie o windykacji. Więcej informacji oraz zapisy tutaj.

Na lutowym spotkaniu dużo czasu poświęciliśmy rozmowie o szeroko pojętej analizie finansowej kontrahentów.

Zapraszamy do obejrzenia relacji video :-) Spotkania CREDIT CLUB PICM wspiera firma RiskMan - dziękujemy!

więcej


28 marzec 2019

Euler Hermes ponownie Sponsorem Głównym Credit Risk - dziękujemy za wsparcie!

Ostatnia edycja konferencji Credit Risk była bardzo udanym wydarzeniem. Wspólnie z Euler Hermes kontynuujemy to przedsięwzięcie, bo wierzymy, że tematyka zarządzania należnościami w przedsiębiorstwie jest zawsze aktualna. Bez względu na wielkość firmy oraz branżę w jakiej działa, dbałość o jeden z najważniejszych składnik bilansu (należności handlowe) jest jednym z głównych priorytetów każdego działu finansowego.

więcej


24 marzec 2019

RiskMan ponownie Sponsorem Strategicznym Credit Risk - dziękujemy za wsparcie!

Pełna agenda wydarzenia jest już dostępna na stronie konferencji.

RiskMan również aktywnie wspiera tworzenie w Polsce cyklicznych spotkań oraz edukacji dla środowiska Credit Managerów, czyli CREDIT CLUB PICM! To również świetna wiadomość!

więcej


14 marzec 2019

CREDIT CLUB PICM on-line - za nami kolejne webinarium PICM

W miniony czwartek odbyło się kolejne webinarium PICM.

Zapraszamy do obejrzenia 20-minutowej relacji!

Do zobaczenia i usłyszenia wkrótce!

więcej


28 luty 2019

Mamy już pełną agendę konferencji Credit Risk 2019!

W tym roku hasłem konferencji jest: "Credit Manager w niespokojnych czasach - Liczą się kompetencje".

Na wydarzeniu dostaniecie Państwo mocną dawkę praktycznej wiedzy. Więcej szczegółów wkrótce. 

więcej


22 luty 2019

Zapraszamy na kolejne Webinarium PICM - wydarzenie jest bezpłatne!

14 marzec (czwartek) zapraszamy na webinarium CREDIT CLUB PICM on-line - start godz. 10.

Będziemy mówić o bardzo istotnym wyroku Sądu Najwyższego w sprawie odpowiedzialności zamawiającego za zapłatę wynagrodzenia na rzecz podwykonawców. Ekspertem będzie Pan Marcin Szwanenfeld, Radca Prawny w kancelarii Grzybkowski Guzek i Partnerzy

więcej


19 luty 2019

Rynek motoryzacyjny wstrząsnął koniunkturą w Europie

Dekoniunktura na rynku motoryzacyjnym spowodowana nowymi normami emisji spalin przyczyniła się do spowolnienia europejskiej gospodarki. Sytuacja ta najbardziej uderza w niemiecki przemysł samochodowy i jego dostawców, głównie z Europy Środkowej i Wschodniej.

Najgłębszy spadek rejestracji, bo o blisko połowę, odnotowała grupa Volkswagen. Zmniejszenie popytu na nowe samochody było oczekiwane, jednak jego skala okazała się znacząco większa od wcześniejszych przewidywań i w efekcie wpływ na pogorszeniu się danych makroekonomicznych był silniejszy. Czy to początek fali upadłości dostawców i poddostawców przemysłu motoryzacyjnego?

więcej


10 luty 2019

Credit Manager Magazine - zapraszamy do lektury!

Zapraszamy do lektury kolejnego wydania kwartalnika dla zarządzających należnościami handlowymi w przedsiębiorstwie!

--- Credit Manager Magazine ---
→ ciekawe analizy
→ interesujące tematy
→ szerokie spojrzenie na gospodarkę

więcej


5 luty 2019

Brexit i Credit Week

Nie, to nie będzie kolejny nudny artykuł o Brexit’cie. No może troszkę i tylko dlatego aby zakreślić arcyciekawy kontekst konferencji, na którą chcę Państwa zaprosić. W połowie marca już trzeci raz z rzędu wybieram się na Credit Week do Londynu. Tym razem dyskusja na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie będzie do znudzenia powtarzaną śpiewką, ale pełną trwogi wymianą zdań na temat tego co stanie się za kilka tygodni.

więcej


4 luty 2019

Australian Institute of Credit Management

Gdzie biegną nasze myśli jak za oknem plucha, zimno i wiatr? Pewnie do ciepłych krajów. A postrzeganym jako jeden z najprzyjaźniejszych z tych ciepłych jest dla wielu Australia. Co nie znaczy, że nie brakuje tam wyzwań odnośnie zarządzania ryzykiem kredytu kupieckiego. I zgadnijcie Państwo, czy jest tam może instytut credit management?

więcej


30 styczeń 2019

CREDIT CLUB PICM on-line - pełne nagranie webinarium PICM

W odpowiedzi na duże zainteresowanie poruszanym podczas ostatniego webinarium PICM tematem European Distribution Fraud, przygotowaliśmy dla Państwa dwie propozycje naszego wsparcia.

Zapraszamy do obejrzenia pełnego nagrania z wydarzenia! Do zobaczenia i usłyszenia wkrótce!

więcej


23 styczeń 2019

Krótka historia gospodarek wschodzących

Bilans zmian w gospodarkach wschodzących jest niejednoznaczny. Wzrósł ich udział w gospodarce globalnej, ich rynki stały się bardziej heterogeniczne, jednak nie dokończono wielu reform strukturalnych.

Kończący się 2018 r. upłynął pod znakiem m.in. perypetii w gospodarkach wschodzących.

Dlatego warto zastanowić się nad kondycją tych gospodarek i dokonanego postępu.

więcej


18 styczeń 2019

CREDIT CLUB PICM on-line - za nami kolejne webinarium PICM

W miniony czwartek odbyło się kolejne webinarium PICM.

Zapraszamy do obejrzenia 20-minutowej relacji!

Do zobaczenia i usłyszenia wkrótce!

więcej


3 styczeń 2019

Za duże włoskie długi – jak zadłużenie hamuje rozwój

Gospodarka Włoch należała w ostatnich latach do najwolniej rozwijających się w strefie euro. Zadłużenie państwa rosło, dochodząc w połowie tego roku do 2,3 bln euro czyli 133 proc. PKB. Nic nie wskazuje na zmianę tej tendencji. A to, czego obecnie najbardziej potrzebują Włochy to realizacja szerokiego programu reform strukturalnych ukierunkowanych na zwiększenie produktywności i większe wykorzystanie kapitału ludzkiego, w tym szczególnie zapewnienie możliwości pracy młodym absolwentom szkół wyższych i zwiększenie udziału kobiet w rynku pracy.

więcej


2 styczeń 2019

Zapraszamy na kolejne Webinarium PICM - wydarzenie jest bezpłatne!

17 styczeń (czwartek) zapraszamy na webinarium CREDIT CLUB PICM on-line - start godz. 10.

Będziemy mówić o wyłudzeniach w modelu European Distribution Fraud - przykłady, mechanizm, przeciwdziałanie.

Eksperci: Krzysztof Chechłacz (RiskMan) oraz Mariola Kubat (Coface)

więcej


27 grudzień 2018

Wielu sukcesów w nadchodzącym 2019 roku!

Podsumowując mijający rok pamiętajmy o tym co było dobre, a z tego co było złe wyciągajmy pozytywne wnioski na przyszłość.

Wszelkiej pomyślności oraz spełnienia najskrytszych marzeń, dużo zdrowia, optymizmu i powodzenia zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, wszystkiego co najlepsze w nadchodzącym Nowym Roku 2018!

 


17 grudzień 2018

Rozpoczynamy rejestrację na konferencję Credit Risk 2019!

Zapraszamy do rejestracji na kolejną konferencję stworzoną dla zarządzających należnościami handlowymi w przedsiębiorstwie.

Nie zabraknie bieżących tematów oraz ciekawych gości.

Więcej szczegółów wkrótce. 

więcej


10 grudnia 2018

CREDIT CLUB PICM on-line - pełne nagranie webinarium PICM

Za nami pierwsze webinarium PICM.

Zapraszamy do obejrzenia pełnego nagrania z wydarzenia!

Do zobaczenia i usłyszenia wkrótce!

więcej


4 grudnia 2018

Świat jeszcze mniej przewidywalny

Jakie będą przyczyny następnego światowego kryzysu gospodarczego, dlaczego stopa inwestycji w Polsce jest relatywnie niska i czy ma ona jeszcze znaczenie dla wzrostu długookresowego? Odpowiedzi na m.in. takie pytania szukali uczestnicy VI Kongresu Makroekonomicznego.

VI Kongres Makroekonomiczny zorganizowało Studenckie Koło Naukowe Finansów i Makroekonomii SGH we współpracy z Instytutem Studiów Ekonomiczno-Społecznych. Patronem medialnym konferencji był Obserwator Finansowy.

więcej


19 listopada 2018

CREDIT CLUB PICM on-line - za nami pierwsze webinarium PICM

W minioną środę debiutowaliśmy z webinarium PICM.

Zapraszamy do obejrzenia 20-minutowej relacji!

Do zobaczenia i usłyszenia wkrótce!

więcej


30 października 2018

Credit Manager Magazine - pierwszy numer już jest!

Zapraszamy do lektury pierwszego numeru magazynu dla zarządzających należnościami handlowymi w przedsiębiorstwie!

--- Credit Manager Magazine ---
→ ciekawe analizy
→ interesujące tematy
→ szerokie spojrzenie na gospodarkę

więcej


26 października 2018

Zima w inwestycjach

Inwestycje w polskiej gospodarce zwiększyły się w II kwartale realnie o 4,5 proc. rok do roku, po 8,1 proc. w I kwartale br. – podał w ostatnim czasie GUS. To odczyt mocno rozczarowujący. Ekonomiści przeciętnie spodziewali się, że nakłady brutto na środki trwałe zwiększyły się o około 9 proc. rok do roku. Warto dodać, że inwestycje firm zatrudniających ponad 50 osób wzrosły w II kwartale o blisko 14 proc. rok do roku, zaś inwestycje samorządów o 82,6 proc. rok do roku. I tutaj mała uwaga: dane te GUS publikuje w cenach bieżących, podczas gdy wspomniany na początku odczyt dotyczy inwestycji w ujęciu realnym, czyli przy założeniu stałości cen.

Ale czy to napawa optymizmem? Ostatni raport NBP bije na alarm.

więcej


23 października 2018

Zapraszamy na spotkanie CREDIT CLUB PICM do Wrocławia!

Zapraszamy na dodatkowe spotkanie CREDIT CLUB PICM tym razem do Wrocławia!

Tym razem skupimy się na windykacji i zmianach w podejściu do tego tematu, które każda firma powinna przemyśleć.

Spotkanie dla klubowiczów PICM jest bezpłatne.

więcej


19 października 2018

Finanse polskich miast - przed wyborami

W tą niedzielę wybieramy gospodarzy polskich miast, miasteczek, wsi i województw. W przypadku jednostek samorządu terytorialnego pieniądze nie są najważniejsze i nie jest to banał.

Lokalny samorząd oceniamy głównie po jakości życia, czyli czystości powietrza, dostępności do służby zdrowia, poziomie transportu miejskiego, korkach ulicznych lub ich braku (gdzie tak jest?) czy poziomie szkolnictwa.

A jak samorządy radziły sobie w ostatnich latach z budżetem i finansami? Przyjrzyjmy się miastom na prawach powiatu, czyli największym aglomeracjom miejskim w Polsce.

więcej


18 października 2018

bezpłatne Webinarium PICM - zapraszamy!

14 listopada (środa) zapraszamy na webinarium CREDIT CLUB PICM on-line - start godz. 10. Nasi eksperci będą mówić o:

→ 10.00 - 11.00: Ocena ryzyka kredytowego okiem ubezpieczyciela (Monika Kiełtyka, RiskMan)

→ 11.00 - 12.00: Egzekucja komornicza na każdym etapie - ustawa, istotne zmiany dla dłużnika i wierzyciela (Krzysztof Roguszewski)

więcej


15 października 2018

Wojna handlowa – ryzyko dla wzrostu światowego

17 września prezydent Donald Trump przedstawił plan nałożenia kolejnych ceł na import towarów chińskich, o łącznej wartości 200 mld dolarów. Weszły w życie 24 września. Wcześniej Trump już obłożył cłami towary chińskie o wartości 50 mld dolarów. Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że eskalacja wojny handlowej między USA i Chinami spowoduje, że gospodarka światowa straci do 2020 roku 0,5 proc. PKB, czyli 430 mld dolarów.

więcej


8 października 2018

VIII Konferencja Rada Nadzorcza - podsumowanie

Człowiekiem Corporate Governance 2018 został Raimondo Eggink – niezależny członek Rad Nadzorczych, od blisko 25 lat związany z polskim rynkiem kapitałowym. Tytuł przyznano po raz czwarty w trakcie corocznego, ósmego już spotkania „Konferencji Rada Nadzorcza” w Dąbrowie Górniczej.

Polski Instytut Credit Management był partnerem wspierającym to wartościowe wydarzenie.

więcej


8 października 2018

Ponad 200 obserwujących profil PICM na Facebook!

Dziękuję! Już ponad 200 osób obserwuje profil Polskiego Instytut Credit Management na Facebook’u!

Chociaż profile społecznościowe firm nie zawsze są profesjonalne – nasz taki jest. Prezentujemy Wam najnowsze informacje prasowe z obszarów istotnych dla zarządzania ryzykiem kredytu kupieckiego.

więcej

 


3 października 2018

Świat ucieka Rosji

Rosji grozi długoletnia stagnacja gospodarcza. Wysokie ceny ropy nie kreują już impulsów prorozwojowych, a sankcje pogłębiają izolację gospodarki rosyjskiej. Rosja w dającej się przewidzieć perspektywie nikogo nie dogoni ani tym bardziej nie wyprzedzi. Bardziej realna jest tendencja odwrotna. Przy istniejących i przewidywanych na najbliższe lata uwarunkowaniach, w tym tych związanych z istniejącymi i przewidywanymi sankcjami, Rosji będzie trudno obronić nawet już osiągnięte pozycje. Niskie tempo wzrostu gospodarczego i przewidywana deprecjacja rubla może spowodować dalszy spadek Rosji w rankingu państw pod względem wartości dolarowej PKB.

więcej


24 września 2018

Zapraszam na kolejne spotkania CREDIT CLUB PICM!

Za nami kolejne spotkanie CREDIT CLUB PICM.

Zapraszam ponownie do Wieliczki 14 lutego 2019!

Dziękuję firmie RiskMan Sp. z o.o., naszemu partnerowi merytorycznemu, która wspiera wydarzenia CREDIT CLUB PICM.

więcej


24 września 2018

CREDIT CLUB PICM 21.09.2018 - relacja

W ostatni piątek dyskutowaliśmy o tym jak poprawnie odczytać informacje zawarte w sprawozdaniach finansowych i nie dać się zwieść liczbom. W drugiej części dnia nasze rozmowy skupiły się na holistycznym podejściu do zarządzania należnościami.

Wrześniowe spotkanie było ciekawym połączeniem naukowych i praktycznych wskazówek, które powinny być pomocne w codziennej pracy zmierzającej do ograniczania przeterminowanych należności.

Do zobaczenia wkrótce!

więcej


19 września 2018

Przewidzieć niewypłacalność kontrahenta: mission (im)possible?

Bankructwa przedsiębiorstw są nieodłącznym elementem funkcjonowania gospodarki rynkowej. Rynek weryfikuje, kto jest w stanie się na nim utrzymać, a kto musi upaść. Firmy produkujące po wysokich kosztach czy wytwarzające produkty, na które nie ma zbytu nie mogą w dłuższym okresie czasu funkcjonować. Są niejako skazane albo na przejęcie przez inne efektywniej działające podmioty, albo na bankructwo. Tylko przedsiębiorstwa, które potrafią przystosować się do zmiennych warunków są w stanie utrzymać się na rynku w dłuższym okresie czasu.

więcej

 


17 września 2018

przed CREDIT CLUB PICM 2018/2019

21 września zaczynamy drugą serię spotkań, które mam nadzieję, przyniosą Państwu wiele satysfakcji. Spotykamy się, aby zdobywać niezbędną wiedzę, poszerzać swoje horyzonty oraz doskonalić zarządzanie jednym z najważniejszych składników bilansu przedsiębiorstwa – należnościami handlowymi.

więcej

 


10 września 2018

Inwestorzy zagraniczni zwiększają napięcie na rynku pracy

Przewaga konkurencyjna firm z kapitałem zagranicznym może zwiększyć problemy polskich firm z pozyskiwaniem pracowników. Wobec pogłębiających się barier podażowych konieczne staje się priorytetowe traktowanie inwestycji służących poprawie nowoczesności i innowacyjności gospodarki.

W dłuższym horyzoncie czasowym Przemysł 4.0., automatyzacja i digitalizacja produkcji i usług zmniejszą rolę czynnika kosztów pracy w rozdzielaniu i lokalizacji łańcuchów wartości. Siłą rzeczy doprowadzi to do ograniczenia atrakcyjności inwestycyjnej krajów EŚW, w tym Polski – przynajmniej w ramach dotychczasowych atutów.

Procesy demograficzne sprawiły, że zasoby pracy przekształciły się w coraz silniej odczuwaną barierę rozwojową polskiej gospodarki.

więcej


5 września 2018

Inwestycje spadły – i na świecie, i w Polsce

Mniej było w ostatnim roku międzynarodowych fuzji i przejęć, mniej projektów fabryk budowanych od zera. W Polsce BIZ spadły o ponad połowę. W tym roku eksperci UNCTAD liczą na lekkie ożywienie. Zaciętą walkę o inwestycje prowadzi większość państw - już ponad 80 przyjęło strategie rozwoju przemysłu.

więcej


3 września 2018

Klęska urodzaju na rynku pracy

W czerwcowym tekście na temat branży budowlanej sygnalizowałem narastające problemy będące konsekwencją m.in. braków siły roboczej. Swoista klęska urodzaju nie dotyczy oczywiście tylko tej branży. Wyraźne problemy na rynku pracy pogłębiają się i są już powodem zmartwień właściwie wszystkich pracodawców.

Sytuacja, o której zawsze marzyliśmy okazała się być dzisiaj istotnym i chyba najważniejszym czynnikiem ryzyka dla każdego przedsiębiorstwa.

więcej


28 sierpień 2018

VIII Konferencja Rada Nadzorcza

PICM jako partner wydarzenia, serdecznie zaprasza do udziału w 8. edycji Konferencji Rada Nadzorcza, w całości poświęconej profesjonalizacji nadzoru właścicielskiego i rad nadzorczych.

Konferencję Rada Nadzorcza porusza praktyczne i bliskie wielu osobom problemy funkcjonowania firm w obszarze nadzoru.

Udział w konferencji jest bezpłatny!

więcej


18 lipiec 2018

Rynek prasy: RUCH [S.A.] w stronę bankructwa?

Kilka tygodni temu Ruch S.A. opublikował sprawozdania finansowe za 2017 rok. Potwierdziły one tylko kiepską kondycję finansową tego największego dystrybutora prasy, którego kłopoty z płynnością wydawcy widzieli już od miesięcy. Balansujący na krawędzi bankructwa, kontrolowany i zarządzany przez Igora Chalupca, byłego prezesa PKN Orlen, Ruch S.A. chce sprzedać sieć detaliczną.

Czy upadłości ikony dystrybucji prasy w Polsce uda się uniknąć? Czy jest to w ogóle możliwe w dynamicznie zmieniającej się branży mediów?

więcej


9 lipiec 2018

Szykuje się drugi cios w dystrybutorów IT?

Gdy w zeszłym roku upadłość ogłaszał kuzniewski.pl czy Max Computers, wielu było zaskoczonych. To były firmy o ugruntowanej pozycji i wielu latach doświadczenia na dynamicznie rosnącym polskim rynku IT. Niestety, padły one ofiarą zmieniającego się trendu sprzedaży komputerów osobistych. Czy w tym roku czeka tą branżę drugi cios w związku z sygnałami dochodzącymi z rynku telefonów komórkowych?

więcej

 


30 czerwiec 2018

CREDIT CLUB PICM - zaproszenie na spotkania 2018/2019

Dostarczanie wartościowej wiedzy oraz tworzenie możliwości wymiany doświadczeń dla mądrego zarządzania ryzykiem kredytowym – to misja PICM. Jak do tej pory udaje się to realizować poprzez coroczną konferencję Credit Risk oraz kwartalne spotkania CREDIT CLUB PICM.

Mam przyjemność zaprosić Państwa na kolejny sezon spotkań CREDIT CLUB PICM!

Prowadzącymi zajęcia będą wybitni specjaliści oraz praktycy z każdego z poruszanych tematów. Mam również nadzieję, że każdy dzień spędzony razem będzie również okazją do wymiany poglądów oraz własnych doświadczeń – do czego gorąco zachęcam!

więcej


22 czerwiec 2018

Rada Programowa PICM

W dniu wczorajszym powołana została Rada Programowa PICM. Do współpracy zaprosiłem osoby, które cenię za ich profesjonalizm oraz kompetencje. Myślę, że utworzenie Rady Programowej PICM pozwoli jeszcze lepiej wspierać Państwa w codziennych wyzwaniach tego niełatwego zawodu.

więcej

 

 


12 czerwiec 2018

Ranking ubezpieczycieli - RiskMan i PICM - wyniki

Polski Instytut Credit Management (PICM) wraz z RiskMan – największym w Polsce brokerem ubezpieczenia należności handlowych przeprowadził trzecią edycję rankingu ubezpieczycieli należności. Okazją do zaprezentowania zebranych przez nas opinii przedsiębiorców była konferencja Credit Risk 2018.

więcej


4 czerwiec 2018

Gospodarka pod wpływem spowolnienia w Europie

Nieodzownym elementem pracy dobrego Credit Managera jest śledzenie bieżących trendów gospodarczych. Jak zwykle, ważne jest rzetelne źródło informacji. Jednym z nich jest niewątpliwie patron medialny ostatniej konferencji Credit Risk 2018 – Dziennik Gazeta Prawna. Ciekawe analizy gospodarcze publikuje portal Obserwator Finansowy, ramię analityczno-publicystyczne Narodowego Banku Polskiego. Jest tam też miejsce na interesujące debaty nad bieżącymi zagadnieniami społeczno-ekonomicznymi.

Kilka dni temu, bo 30 maja, ukazała się na łamach wspomnianego portalu Obserwator Finansowy, interesująca analiza pani Marii Drozdowicz-Bieć z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), profesora SGH.

więcej


25 maj 2018

RODO

Szanowni Państwo, 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO”).

Pragniemy poinformować o zasadach przetwarzania Danych Osobowych, powierzanych Fundacji Polski Instytut Credit Management.

więcej


24 maj 2018

Credit Risk 2018 - relacja z konferencji

Było mi niezmiernie miło gościć Państwa, obserwować zainteresowanie prezentowanymi przez prelegentów tematami oraz aktywny udział w dyskusjach kuluarowych i na sali konferencyjnej. Bardzo się cieszę, że znowu mogliśmy się spotkać w tak licznym gronie. Zapraszam na krótką relację.

Do zobaczenia wkrótce! Robert Dyrcz, fundator i prezes PICM

więcej

 


20 maj 2018

Przed konferencją Credit Risk 2018

Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy zdecydowali się poświęcić swój czas na drugą edycję konferencji Credit Risk!

więcej

 


9 maj 2018

LondonSAM Polska partnerem Credit Risk - dziękujemy za wsparcie!

Miło nam poinformować, iż naszym partnerem, podobnie jak rok temu, jest LondonSAM Polska.

więcej

 


8 maj 2018

Konsultacje z przedsiębiorcami MPiT ws. zatorów płatniczych

Zatory płatnicze to poważny problem działających w Polsce firm. Zetknęło się z nim 80-90 proc. przedsiębiorców. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii chce wypracować rozwiązania, które sprawią, że skala tego negatywnego zjawiska będzie ograniczona. PICM złosiło swoje propozycje w ramach tych konsultacji.

więcej

 


4 maj 2018

Ranking ubezpieczycieli - RiskMan i PICM

RiskMan – największa w Polsce firma brokerska specjalizująca się w ubezpieczeniu należności handlowych wraz z Polskim Instytutem Credit Management (PICM) – fundacją edukacyjną dla zarządzających należnościami handlowymi, będą publikowały trzecią edycję rankingu ubezpieczycieli należności. Zachęcamy Państwa do udziału w przygotowaniu rankingu poprzez wypełnienie krótkiej ankiety.

więcej


2 maj 2018

PwC Polska partnerem Credit Risk - dziękujemy za wsparcie!

Miło nam poinformować, iż naszym partnerem została PwC Polska.

więcej

 


24 kwiecień 2018

Czy automatyzacji w finansach należy się obawiać?

O robotyzacji i automatyzacji mówi się w ostatnim czasie dużo i często. Czwarta rewolucja przemysłowa (Industrie 4.0) stała się faktem u naszych zachodnich sąsiadów. Automatyzacja nie jest już procesem zmieniającym krajobraz tylko hal produkcyjnych. Tam robot nie jest już nowością. Automatyzacja jest coraz częściej stosowana w usługach za pomocą specjalnych aplikacji informatycznych (ang. Robotic Process Automation, RPA), zastępując powtarzalne czynności administracyjne. Czy powinniśmy się w związku z tym bać zmniejszającej się liczby dostępnych miejsc pracy? Czy może strach wynika z braku wiedzy na temat czekających nas zmian? Przecież oswojony strach staje się ciekawością. A zmiany na pewno będą. To tekst dla ciekawych. Zapraszam do lektury!

Będziemy o tym rozmawiać w znakomitym gronie praktyków biznesowych na najbliższej konferencji Credit Risk 2018.

Zapraszam do Krakowa 22 maja!

Rejestracja trwa na www.creditrisk.pl.

więcej


23 kwiecień 2018

Stowarzyszenie ACCA Polska patronem Credit Risk - dziękujemy za wsparcie!

Miło nam poinformować, iż naszym wyjątkowym patronem zostało stowarzyszenie ACCA Polska.

więcej

 


20 kwiecień 2018

Zapraszam na kolejne spotkania CREDIT CLUB PICM!

Za nami trzecie spotkanie CREDIT CLUB PICM. Dopisali goście, wykładowcy i pogoda :-) Musimy wrócić do Willi Decjusza na jedno z kolejnych spotkań klubowiczów PICM.

Jest jedno słowo, które znakomicie podsumowuje ten dzień: PROAKTYWNOŚĆ. A odmieniane było poprzez: prewindykacja oraz prewencja :-) Tak, lepiej zapobiegać niż leczyć. To świetne streszczenie misji Polskiego Instytutu Credit Management.

Dziękuję uczestnikom tego interesującego wydarzenia oraz Panu Borysowi Sadowskiemu (GEKKO Collections) i Panu Michal Czuma (G+C Kancelaria Doradców Biznesowych) za bardzo ciekawe wystąpienia.

Dziękuję również firmie RiskMan Sp. z o.o., naszemu partnerowi merytorycznemu, która wspiera wydarzenia CREDIT CLUB PICM.

więcej

 


16 kwiecień 2018

MyCompany Polska patronem medialnym Credit Risk - dziękujemy za wsparcie!

Miło nam poinformować, iż kolejnym patronem medialnym konferencji jest MyCompany Polska.

więcej

 


5 kwiecień 2018

Split payment powiększa ryzyko zatorów płatniczych

Jak na zamówienie w Business Insider Polska pojawił się niedawno artykuł, którego treść znakomicie pasuje do tematyki nadchodzącej drugiej konferencji Credit Risk. Odpowiada on też na pytanie, które często słyszę: Dlaczego temat split payment w ustawie o VAT, który na pierwszy rzut oka wydaje się dość odległy od zarządzania należnościami, pojawi się na Credit Risk 2018? Oto kilka informacji na bazie tej publikacji a także odpowiedź na rzeczone pytanie.

więcej

 


5 kwiecień 2018

Wydział Zarządzania AGH patronem naukowym Credit Risk - dziękujemy za wsparcie!

Miło nam poinformować, iż naszym patronem naukowym został Wydział Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej.

więcej

 


3 kwiecień 2018

Rosnące ryzyko kredytowe

Polska od kilku dobrych kwartałów korzysta na bardzo dobrej koniunkturze gospodarczej. Przede wszystkim na ożywieniu w strefie euro, ale też na świecie. Od wielu lat wspierane jest to przez sztucznie rekordowo niskie stopy procentowe utrzymywane przez Europejski Bank Centralny. Wyczekiwane od dawna, wreszcie ruszyły inwestycje infrastrukturalne współfinansowane z funduszy unijnych, których brak w poprzednich miesiącach wpływał negatywnie na ocenę rozwoju gospodarczego Polski.

więcej

 


29 marzec 2018

OutsourcingPortal patronem medialnym Credit Risk - dziękujemy za wsparcie!

Miło mi poinformować, iż naszym kolejnym istotnym patronem medialnym został OutsourcingPortal.

więcej

 


27 marzec 2018

Zapraszamy na Galę Dyrektor Finansowy Roku!

Nieważne czy zarządzasz finansami małej firmy czy dużego przedsiębiorstwa - pokaż swoje dokonania w 2017 roku!

więcej

 


23 marzec 2018

Upadłości przedsiębiorstw w 2017 roku - czyli kilka słów o statystyce

Jak co rok, najwięksi ubezpieczyciele kredytu kupieckiego działający na naszym rynku, publikują raporty dotyczące statystyki upadłości polskich przedsiębiorstw. Jak pokazują wspomniane analizy, w 2017 roku liczba upadłości i restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw sięgnęła 885, co jest wynikiem o 16 proc. wyższym od danych za 2016 rok. Ale czy dla jednej z największych gospodarek w Europie ta liczba jest wiarygodna? Czy ta statystyka jest faktycznym odzwierciedleniem kondycji polskich przedsiębiorstw?

więcej

 


17 marzec 2018

Klub Dyrektorów Finansowych "Dialog" partnerem Credit Risk - dziękujemy za wsparcie!

Miło nam poinformować, iż naszym kolejnym istotnym partnerem został Klub Dyrektorów Finansowych "Dialog".

więcej

 


14 marzec 2018

KUKE S.A. Partnerem Głównym Credit Risk - dziękujemy za wsparcie!

Miło nam poinformować, iż naszym jakże istotnym partnerem została Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. (KUKE), cześć grupy PFR.

więcej

 


11 marzec 2018

Zapraszamy do aplikowania do wyróżnienia Digital Finance Award!

Z inicjatywy ACCA, Centrum Idei Gospodarczo Ekonomicznych, grupy Euler Hermes oraz Klubu Dyrektorów Finansowych "Dialog", w trakcie każdego z pięciu kongresów dyrektorów finansowych zostaną po raz pierwszy przyznane wyróżnienia Digital Finance Award. Wyróżnienie DFA otrzymają firmy, które podnoszą efektywność obsługi finansowo-księgowej biznesu, wdrażając podejście procesowe oraz odpowiednie narzędzia cyfrowe.

więcej 


8 marzec 2018

Euler Hermes ponownie Sponsorem Głównym Credit Risk - dziękujemy za wsparcie!

Pierwsza edycja konferencji Credit Risk była bardzo udanym wydarzeniem. Wspólnie z Euler Hermes kontynuujemy to przedsięwzięcie, bo wierzymy, że tematyka zarządzania należnościami w przedsiębiorstwie jest zawsze aktualna. Bez względu na wielkość firmy oraz branżę w jakiej działa, dbałość o jeden z najważniejszych składnik bilansu (należności handlowe) jest jednym z głównych priorytetów każdego działu finansowego.

więcej 


1 marzec 2018

Dziennik Gazeta Prawna partnerem medialnym Credit Risk 2018

Z przyjemnością informujemy, iż oficjalnym partnerem medialnym konferencji Credit Risk 2018 jest Dziennik Gazeta Prawna (DGP). Towarzyszący DGP slogan „Patrzymy obiektywnie – Piszemy odpowiedzialnie” to esencja dobrego dziennikarstwa. Zapraszamy do rejestracji na konferencję www.creditrisk.pl!

więcej


21 luty 2018

RiskMan ponownie Sponsorem Strategicznym Credit Risk - dziękujemy za wsparcie!

RiskMan będzie również aktywnie wspierał tworzenie w Polsce cyklicznych spotkań oraz edukacji dla środowiska Credit Managerów, czyli CREDIT CLUB PICM! To również świetna wiadomość!

więcej


5 luty 2018

PICM poleca: Credit Week, Londyn, Wielka Brytania

PICM ma przyjemność polecić Państwu Credit Week. Credit Week to największa konferencja, na której spotykają się przedstawiciele rynku kredytowego B2C oraz B2B z Wielkiej Brytanii i Europy. Dla uczestników CREDIT CLUB PICM oraz innych zainteresowanych mamy specjalne kody rabatowe.

więcej


 

5 luty 2018

Zapraszamy na kolejne spotkanie CREDIT CLUB PICM 18 kwietnia 2018!

więcej


 

10 styczeń 2018

3rd FECMA Pan-European Credit Management Congress, 16th & 17th May 2018

Early bird bookings until 28 February 2018. We have free tickets for CREDIT CLUB PICM members! [English ONLY] więcej 


 

8 styczeń 2018

Credit Risk 2018, 22 maja, Kraków - rozpoczynamy rejestrację na wydarzenie!

Zapraszamy na drugą edycję konferencji Credit Risk! Tematami wiodącymi będą zmiany w ustawie o VAT mające wpływ na rozliczenia z kontrahentami oraz automatyzacja procesów księgowych. Nie zabraknie najnowszych danych gospodarczych dotyczących kondycji przedsiębiorstw. Super rabat tylko do końca stycznia. Zapraszamy!

więcej


 

2 styczeń 2018

Zapraszamy na drugie spotkanie CREDIT CLUB PICM już 25 stycznia 2018!

więcej


 

22 grudzień 2017

Wielu sukcesów w 2018 roku życzy PICM!

Wszelkiej pomyślności oraz spełnienia najskrytszych marzeń, dużo zdrowia, optymizmu i powodzenia zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, wszystkiego co najlepsze w nadchodzącym Nowym Roku 2018!

 

 


 

26 wrzesień 2017

PICM partnerem konferencji POLRiSK!

W imieniu Stowarzyszenia Zarządzania Ryzykiem POLRiSK,  zapraszamy na 10 Jubileuszową Konferencję POLRISK 2017 (27/10). Obok Harvard Business Review Polska, ICan Institute, Polskiej Izby Biegłych Rewidentów i innych, Polski Instytut Credit Management objął patronat nad wydarzeniem. Dla uczestników CREDIT CLUB PICM - mamy bezpłatne wejściówki! Czeka też 10% rabat.

więcej


 

25 wrzesień 2017

CREDIT CLUB PICM - pierwsze spotkanie w Warszawie!

Już 27/10 zapraszamy Państwa na pierwsze spotkanie CREDIT CLUB PICM w Warszawie, w siedzibie Fabryki i3. Proponujemy jak zwykle ciekawe tematy oraz świetnych wykładowców. O ryzyku geopolitycznym mówił będzie dr Jerzy Podlewski (ryzykonomia.pl), natomiast o strategiach zarządzania kredytem kupieckim ciekawie opowie dr hab. Grzegorz Michalski (UE Wrocław). Dla uczestników CREDIT CLUB PICM - wejście jest bezpłatne!

więcej

 

 


 

15 sierpień 2017

CREDIT CLUB PICM - program na sezon 2017/2018 już jest!

Mamy już program pierwszej edycji CREDIT CLUB PICM! Wypełniając ankiety po konferencji Credit Risk 2017 uczestnicy zgłaszali potrzeby odnośnie tematyki wzbudzającej największe zainteresowanie. Okazało się, iż największą popularnością cieszy się nadal analiza sprawozdań finansowych, ale także modelowanie ryzyka kredytowego, windykacja oraz metodologia oceny wiarygodności kredytowej.

więcej

 

 


 

6 czerwiec 2017

Credit Risk 2017 - relacja z konferencji

Było mi niezmiernie miło gościć Państwa, obserwować zainteresowanie prezentowanymi przez prelegentów tematami oraz aktywny udział w dyskusjach kuluarowych. Bardzo się cieszę, że pierwsza edycja wydarzenia zgromadziła tak wielu uczestników. Nieobecni niech żałują :-) Zapraszam na krótką relację.

więcej


 

10 maj 2017

Ciąg dalszy wywiadu z ekspertem konferencji Credit Risk - Panią Ewą Krzemińską

W pierwszej części wywiadu rozpoczęlismy dyskusję na temat korzyści dla przedsiębiorstw związanych z ubezpieczeniem kredytu kupieckiego. Pani Ewa Krzemińska, ekspert konferencji Credit Risk, odpowiada na kolejne pytania. Czy oferta ubezpieczeń należności jest dostępna tylko dla dużych firm? Na jakie usługi dodatkowe można liczyć zawierając umowę ubezpieczenia należności?

więcej

 


 

8 maj 2017

Wywiad z ekspertem konferencji Credit Risk - Panem Maciejem Wilamowiczem

Handel zagraniczny niesie dla podmiotów w nim uczestniczących przeróżne ryzyka. Aby sprostać interesom stron kontraktu, w trakcie wieloletniej praktyki banki wykształciły różne formy instrumentów finansowych, których podstawowym celem jest płatność za towar bądź usługę oraz zabezpieczenie interesów partnerów handlowych. Naturalnym dążeniem stron jest, aby płatność odbyła się w formie gotówkowej, najlepiej przed transakcją. Życzeniem eksportera jest zatem przelew środków przed wysyłką, dążeniem importera natomiast – płatność po otrzymaniu dostawy. Taka forma rozliczeń, ze względu na jej ryzykowność, jest spotykana niezmiernie rzadko. Strony kontraktu starają się minimalizować ryzyka wnikające z transakcji poprzez stosowanie różnych instrumentów finansowych i zabezpieczeniowych. Aby skutecznie z tych instrumentów korzystać, potrzebna jest szeroka wiedza oraz doświadczenie.

więcej


 

5 maj 2017

Warsztaty Credit Management

Jakie są korzyści wynikające z uwzględnienia specyfiki branżowej w analizie kredytowej? Dlaczego żle szacujemy ryzyko o tym zapominając? PICM wspólnie z LondonSAM zaprasza na jedyne w Polsce zajęcia zaawansowanego Credit Management. Nie czekaj, zapisz się!

więcej

 


 

19 kwiecień 2017

Wywiad z ekspertem konferencji Credit Risk - Panią Ewą Krzemińską

Szacunki wskazują, iż tylko około 10 procent polskich firm wie, że należności handlowe można ubezpieczyć. We Francji i Niemczech, poziom ten jest dwukrotnie wyższy. Jeszcze mniej faktycznie to robi. Dlaczego? A dlaczego Ci, którzy wiedzą, że należności można ubezpieczyć nie robią tego? Na te pytania odpowiada Pani Ewa Krzemińska, która jest wśród wielu ekspertów obecnych na zbliżajacej się konferencji Credit Risk. Zachęcamy do lektury wywiadu prezentującego tylko fragment jej szerokiej wiedzy i kompetencji.

więcej

 


 

18 kwiecień 2017

Koniec przeterminowanych płatności?

Miesiąc temu został opublikowany kolejny raport omawiający problem zatorów płatniczych. Tym razem, Fundacja Obywatelskiego Rozwoju (FOR) skupiła się na wynikających z tego kłopotach małych i średnich firm. Podstawą opracowania były wyniki badania przeprowadzonego wśród polskich przedsiębiorców, na podstawie którego eksperci FOR ocenili przyczyny oraz skutki zatorów płatniczych na koniec 2016 roku. Co z niego wynika? Jakie są realia? Jakie zalecenia? Czy instytucje takie jak PICM mogą być odpowiedzią na ten nieustający problem?

więcej

 


 

4 kwiecień 2017

Ranking ubezpieczycieli - RiskMan

Na początku 2017 roku, broker RiskMan przeprowadził pierwszy ranking ubezpieczycieli należności wśród klientów korzystających z tego rodzaju ubezpieczeń. Ranking jest nową inicjatywą. Został stworzony z zamiarem długofalowego badania trendów, przy systematycznej aktualizacji, i związanej z nią kwartalnej publikacji wyników. PICM śledzi z wielką uwagą wyniki tego ciekawego badania.

więcej


 

3 kwiecień 2017

Sponsorem głównym Credit Risk 2017 jest Euler Hermes

Grupa Euler Hermes należy do koncernu Allianz AG, z siedzibą w Monachium. W Polsce grupa Euler Hermes obecna jest od 1998 roku. Początkowo, pod nazwą Hermes Serwis Ubezpieczeń Kredytowych Sp. z o.o., firma prowadziła działalność jako agent Towarzystwa Ubezpieczeniowego Allianz Polska S.A. Od połowy 2003 roku na podstawie licencji wydanej przez Ministerstwo Finansów RP, grupa oferuje ubezpieczenie należności we własnym imieniu i na własny rachunek jako Towarzystwo Ubezpieczeń Euler Hermes S.A.

więcej


 

30 marzec 2017

Sponsorem strategicznym Credit Risk 2017 jest broker ubezpieczeniowy RiskMan

więcej

 


 

29 marzec 2017

Pierwsza konferencja PICM - Credit Risk 2017, 2 czerwca

Rozpoczęliśmy rejestrację na pierwszą konferencję PICM - Credit Risk 2017. Konferencja PICM Credit Risk 2017 będzie prezentacją najnowszych trendów, metod oraz praktyki zarządzania ryzykiem kredytu B2B. Wydarzenie da możliwość skonfrontowania własnej wiedzy z doświadczeniami praktyków zarządzania ryzykiem kredytowym, zarówno z firm polskich jak i międzynarodowych korporacji.

więcej

 


 

19 marzec 2017

Wywiad z Josef Busuttil, nowo wybranym prezesem FECMA (część II)

Kontynuacja wywiadu z nowo wybranym przewodniczącym Europejskiej Federacji Organizacji Credit Management (Federation of European Credit Management Associations - FECMA), panem Josef’em Busuttil’em. Josef wyjaśnia jak ważne w całościowym procesie zarządzania firmą jest właściwe umiejscowienie zarządzania ryzykiem kredytu kupieckiego. Jest to niezmiernie ważne w dzisiejszym niespokojnym świecie oraz nasilającej się globalizacji i konkurencji.

więcej


 

7 marzec 2017

Idealny analityk kredytowy [CreditBlog]

Analityk kredytowy jest zazwyczaj odpowiedzialny, nie tylko za rozpatrywanie wniosków kredytowych od nowych klientów, ale także monitorowanie obecnych, w celu sprawdzenia czy poziom ich linii kredytowych nie powinien być poddany ponownej analizie. Z całą pewnością mogę stwierdzić ze nie ma idealnego analityka kredytowego, ale na pewno możemy się pokusić o nakreślenie cech i wymagań jakie dobry analityk kredytowy powinien posiadać.

więcej

 


 

6 luty 2017

PICM poleca: Credit Week, Londyn, Wielka Brytania

Polski Instytut Credit Management ma przyjemność polecić Państwu Credit Week. Credit Week to największa konferencja, na której spotykają się przedstawiciele rynku kredytowego B2C oraz B2B z Wielkiej Brytanii. Dla wszystkich zainteresowanych mamy 10% kod rabatowy.

więcej


 

26 styczeń 2017

Wywiad z Josef Busuttil, nowo wybranym prezesem FECMA

Pod koniec roku miałem okazję spotkać się osobiście w Krakowie z nowo wybranym przewodniczącym Europejskiej Federacji Organizacji Credit Management (Federation of European Credit Management Associations - FECMA), panem Josef’em Busuttil’em. Josef jest od 15 lat dyrektorem Stowarzyszenia Ryzyka Kredytowego Malty (MACM), a w ostatnich latach pełnił funkcję vice-przewodniczącego FECMA.

więcej

 


 

2 styczeń 2017

4 trendy kształtujące przyszłość zarządzania ryzykiem kredytowym [CreditBlog]

Początek nowego roku to czas na noworoczne postanowienia, podsumowania tego co było, ale także zadawanie pytań o przyszłość. Czy zawód Credit Managera, który teraz wykonuję się zmieni? Czy pozostanie taki sam jak był w ubiegłym roku? Jeżeli coś się zmieni – to dokładnie co? Czy jestem do tego przygotowany/a? Czego muszę się nauczyć, a co wyeliminować z mojej codziennej rutyny czy nawyków związanych z wykonywaną pracą? Gdzie szukać inspiracji, a gdzie odpowiedniej wiedzy tak aby nie zostać w tyle za zmieniającym się światem i trendami nowoczesnego zglobalizowanego świata?

więcej

 


 

2 listopad 2016

Koszt ubezpieczenia

Ile zapłacę za ochronę ubezpieczeniową? - to podstawowe pytanie, które zadaje sobie przedsiębiorca analizując ofertę ubezpieczenia należności. Wyjaśniam co składa się na koszt ubezpieczenia, jak obliczana jest składka ubezpieczeniowa i jakie dodatkowe koszty związane z ochroną ubezpieczeniową możesz ponosić w trakcie trwania umowy ubezpieczenia.

więcej

 


 

23 wrzesień 2016

Odszkodowanie w ubezpieczeniu należności

Niewątpliwie otrzymanie odszkodowania w razie braku płatności od kontrahenta jest podstawowym celem zawarcia przez Twoją firmę umowy ubezpieczania należności. Dlatego tym razem skoncentruję się na tym elemencie analizy ofert ubezpieczenia. Zacznę od odpowiedzi na pytania: Jakie zdarzenia uprawniają do otrzymania odszkodowania? I jak wyliczana jest wysokość szkody?

więcej

 16 sierpień 2016

KPI, czyli Kluczowe Wskaźniki Efektywności [CreditBlog]

Jak poprawnie zdefiniować wskaźniki efektywności pracy (KPI) użyteczne dla działu oceny ryzyka kredytowego w przedsiębiorstwie? Czy istnieje zbiór powszechnie uznawanych za wystarczające wskaźników monitorujących efektywność pracy analityków kredytowych? Od czego powinien zależeć wybór stosowanych KPI? Z czego można wybierać? Istnieje około 30 kluczowych wskaźników efektywności zarządzania ryzykiem kredytowym w firmie, z których najpopularniejszym jest oczywiście DSO. Ale czy jest on wystarczający?

więcej


 

27 maj 2016

PICM poleca: World Credit Congress & Exhibition

Polski Instytut Credit Management ma przyjemność polecić Państwu World Credit Congress & Exhibition (WCCE), wydarzenie międzynarodowe w branży zarządzania ryzykiem kredytowym. 5-ty kongres WCCE to unikalna okazja do poszerzenia wiedzy i kompetencji w zakresie ryzyka kredytowego oraz windykacji. To okazja do networkingu w gronie światowej klasy specjalistów nie tylko kredytu handlowego. Aby zachęcić Państwa do udziału, mamy dla wszystkich zainteresowanych 10% kod rabatowy, oferowany dla partnerów oraz sympatyków Polskiego Instytutu Credit Management.

więcej


 

 

23 maj 2016

PICM jest członkiem FECMA

W mijającym tygodniu, 19-tego maja, PICM miał przyjemność uczestniczyć w krajowej konferencji Stowarzyszenia Ryzyka Kredytowego Malty (MACM). Nastepnego dnia, 20-tego maja, podczas spotkania zarządu Europejskiej Federacji Organizacji Zarządzania Ryzykiem Kredytowym, Polski Instytut Credit Management złożył swoją oficjalną aplikację wstąpienia do europejskiej rodziny stowarzyszeń oraz instytutów skupiających specjalistów zarządzania ryzykiem kredytowym w firmie. Wniosek został jednogłośnie przyjęty, a tym samym PICM rozpoczął kolejny rozdział swojego dynamicznego rozwoju.

więcej


 

 

13 kwiecień 2016

Reputacja - bezcenna [CreditBlog]

Polacy to dumny naród. Lubimy myśleć, że nasza przeszłość dowodzi naszej niezwykłej roli w dziejach świata. Polska Chrystusem narodów! Polityka historyczna nowego rządu jest niemal ważniejsza od polityki gospodarczej. Niestety. Ale powiedzmy to szczerze: każdy naród jest wyjątkowy, i każdy naród może być dumny ze swoich osiągnięć a także wstydzić się pewnych wydarzeń ze swojej przeszłości. Polska nie jest tutaj wyjątkiem, chociaż chyba zwłaszcza nam przyznanie się do tego drugiego przychodzi bardzo ciężko. Błędnie wyznaczone priorytety mogą być niezmiernie dewastujące.

więcej

 


 

 

8 marzec 2016

Jak i czy warto stworzyć dobrą politykę kredytową? [CreditBlog]

Niespokojne czasy powodują, iż utrzymanie płynności finansowej jest sprawą kluczową dla działalności firmy. Sprzedaż jest ważna, ale terminowe ściąganie należności jeszcze ważniejsze. Efektywne zarządzanie należnościami polega na zachowaniu ciągłości oraz zwięzłości pomiędzy procesem oceny wiarygodności kredytowej klientów a windykacją. Sekretem tej zwartości jest zdefiniowanie oraz poprawne wdrożenie dobrej polityki kredytowej. Właściwie skonstruowana oraz wprowadzona polityka nadaje zupełnie nowy kształt oraz przejrzystość całemu procesowi od złożonego zamówienia do zainkasowanej płatności.

więcej


 

 

17 luty 2016

Inny model agencji ratingowych [CreditBlog]

Agencje ratingowe dostarczają inwestorom informacji na temat wiarygodności firm, samorządów oraz państw, które chcą od nich pożyczyć pieniądze. W dzisiejszej globalnej gospodarce, bez ich usług nie mogą się obejść ani inwestorzy, ani podmioty ubiegające się o kredyt, jak również państwa. Działalność agencji zdominowana jest przez dwa modele działania. Ten pierwszy, oparty na płatnościach od emitenta jest szeroko krytykowany, głównie za niebezpieczeństwo konfliktu interesów. Ten drugi zaś, oparty na wpływach od pożyczkodawców, tylko z pozoru rozwiązuje problemy pierwszego. Czy zatem istnieją jakieś inne, potencjalne, lub już wdrażane odpowiedzi na te wyzwania? Sprawdź co o tym piszemy.

więcej

 


 

17 luty 2016

Badanie jakości zarządzania należnościami

Wiadomo, że kredyt kupiecki wspomaga sprzedaż, z drugiej jednak strony, każda niespłacona faktura jest poważnym kosztem dla przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwa bankrutują co chwilę. Zdarzają się nieuczciwi klienci.

Decyzja czy udzielić kredytu kupieckiego oraz w jakiej wysokości go udzielić jest niezwykle istotna z punktu widzenia zarządzania należnościami. Metodyczna ocena zdolności kredytowej kontrahentów wspomaga podejmowanie słusznych decyzji kredytowych przedsiębiorstwa.

A jaka jest rzeczywistość w polskich firmach? Czy polscy przedsiębiorcy korzystają ze wszystkich dostępnych narzędzi zarządzania ryzykiem kredytowym minimalizując ryzyko niepotrzebnych strat? Chcemy odpowiedzieć na te pytania.

więcej

 

 


 

30 styczeń 2016

Rating dla każdego samorządu [CreditBlog]

Po obniżeniu Polsce oceny ratingowej przez Standard & Poor's, dyskusja na temat ratingu trwa w najlepsze. Agencje ratingowe oceniają kraje, firmy, instrumenty finansowe, ale także różne instytucje publiczne i same samorządy. Po co samorządom rating? Czy spore koszty związane z uzyskaniem oceny ratingowej mają w ogóle sens? Jakie są korzyści a jakie wady uzyskanej oceny ratingowej?

Artykuł ukazał się w piśmie samorządu terytorialnego "Wspólnota".

więcej

 


 

28 styczeń 2016

Uruchamiamy nasz profil na Facebook'u

Ciekawe artykuły, wartościowe informacje oraz interesujące wpisy na CreditBlog’u i nie tylko :-)

 


 

15 styczeń 2016

Uruchamiamy blog ekspercki - CreditBlog

Blog ekspercki PICM to wiedza, której nie znajdziesz w książkach. Naszymi blogerami są ludzie z bogatym doświadczeniem zawodowym, pełni pasji do tego co robią oraz otwartości dla wszystkich zainteresowanych zarządzaniem ryzykiem kredytowym. Nasz blog to otwarta platforma, do której zawsze możesz dołączyć jeżeli masz coś do powiedzenia o bieżących wydarzeń ekonomicznych oraz geopolitycznych. A może chcesz się podzielić swoją wiedzą lub nabytym doświadczeniem w zakresie zarządzania ryzykiem kredytowym? CreditBlog PICM to odpowiednie miejsce żeby to zrobić!

więcej

 


 

10 sierpień 2015

Zbadaliśmy profile kredytowe województw

Na podstawie metodologii Polskiego Instytut Credit Management, wszystkie polskie województwa otrzymały ocene swojego profilu kredytowego.

Wyniki nie są zaskoczeniem i obrazują szanse, zagrożenia, słabe i mocne strony naszych regionów.

A jakie konkretne czynniki wpływają na naszą ocenę? Co wzięliśmy pod uwagę? Dowiedz się więcej z raportów, które przygotowaliśmy dla każdego województwa.

więcej
 

1 sierpień 2015

Badamy profile kredytowe samorządów w Polsce

Profesjonalna ocena ratingowa jest kosztowna i nierzadko niedostępna dla wielu polskich jednostek samorządu terytorialnego. Samorządy są coraz bardziej aktywnym elementem rynku kapitałowego, a ich przejrzystość oraz jakość zarządzania finansami stanowi coraz bardziej doceniany element ich funkcjonowania. Analizy kredytowe Polskiego Instytutu Credit Management wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu na rzetelną, jasną oraz aktualną analizę wiarygodności kredytowej samorządów w Polsce. To nie jednostronna charakterystyka poziomu zadłużenia czy wypracowanego produktu krajowego brutto, ale pełny obraz funkcjonowania samorządu i wpływ na jego profil kredytowy.

więcej